Antioksidan Zengini Sebze ve Meyveler

1
834

Antioksidanlar, sebzeler ve meyvelerde bulunan çok güçlü içeriklerdir. Antioksidan, vücutta üretilen ve “serbest radikaller” olarak adlandırılan ve aslında ciddi oranda tahrip edici özellikleri olan bu atık maddelerden vücudu korurlar. Peki, antioksidan nedir ve antioksidanların faydaları nelerdir? vücudumuzu, sağlığımızı koruyacak antioksidan zengini besinler nelerdir? İşte, sağlığımız için büyük önemi olan antioksidan açısından zengin besinler…

Antioksidan nedir? Antioksidanların faydaları nelerdir?

Vücudumuz, kanser, kalp hastalıkları, yaşlanma etkileri veya tansiyon gibi pek çok hastalıkla mücadele ederken ona en büyük yardımcı antioksidanlardır. Yüksek antioksidan içeren besinler tüketerek aslında “serbest radikaller” olarak adlandırılan zararlı atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında ve vücudun korunmasında vücuda yardımcı olmuş oluyordunuz.

Peki bu “serbest radikal” dediğimiz atık maddeler nedir?

Bunlar aslında vücudumuz oksijen kullanırken ortaya çıkan ve temas ettikleri moleküllerin yapısını bozdukları için, yüksek seviyede tahrip edici etkileri olan, dokuların zarar görmesine sebep olan atık maddelerdir. Dokulara ciddi oranda zarar veren bu düşman radikalleri vücut düşmanı olarak adlandırırsak, dokuları yenilemede yardımcı olan antioksidanlara da vücut dostu diyebiliriz. Antioksidanların vücut tarafından üretilmesinin yanında antioksidan özelliği olan taze sebze ve meyveleri de tüketmemiz gerekiyor.

Peki antioksidan zengini sebze ve meyveler nelerdir?

Antioksidan Zengini : Yaban Mersini

Aslında yaban mersini için “antioksidan açısından en zengin en yüksek içeriğe sahip” diyebiliriz. Bu yüzden de yaban mersinin sağlığa faydaları neler diye sorulduğunda ilk olarak bu gelir. Diğer yandan hafızayı, öğrenme ve düşünme yeteneğini geliştiriyor. Çünkü, yaban mersini içindeki antioksidanlar sinir hücreleriyle etkileşime geçiyor ve hücre hasarını yavaşlatma etkisi gösteriyor.

Açıkçası, kanserli hücreler üzerindeki etkisine dair yapılan araştırma sayısı az olsa da içindeki antioksidanlar sayesinde kanser riskini arttıran zararlı maddeleri nötürleştirebiliyor. Buradan yola çıkarak net şekilde “yaban mersini kanseri azaltıyor” diyemesek de üzerine araştırma yapıldığını ve ilk sonuçların olumlu olduğunu söyleyebiliriz. (1)

Son olarak yaban mersini yüksek lif içeriği sebebiyle özellikle yemeklerden sonra uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Lifli olması da daha çok diyet yaparken yaşadığımız kabızlık sorununa engel oluyor.

antioksidan yaban mersini_mini_mini

Antioksidan Zengini : Kıvırcık Lahana

Aslında belki de tüketmeye çok alışın olmadığımız hatta adını bile ilk defa duymuş olabileceğiniz bitkilerden biridir kale, yani kıvırcık lahana. Kendisi için “bitkiler arasında en çok vitamin ve minerale sahip olan” tanımlamasını yapmak yanlış olmaz. Aslında bizim kara lahana’nın farklı bir türü. Brokoli ve Brüksel lahanası familyasından diyebiliriz. İçinde A, C, K ve B6 vitaminleri bulunmasının yanında magnezyum, kalsiyum, potasyum içermektedir.

Kıvırcık lahana yani kale, içerdiği çok güçlü antioksidanlarla kolon, yumurtalık ve prostat başta olmak üzere pek çok kanser hastalığı riskine karşı koruyucu özellik taşımaktadır. Ayrıca familyasının diğer üyeleri gibi düşük kalorili olduğundan kilo vermeye yardımcı olur. Diğer yandan kalp hastalıklarına karşı koruyucu olması, kandaki toksinleri temizlemesi aslında sağlığımız için soframızın vazgeçilmezi olacak kadar faydalı.

kıvırcık lahana_mini_mini

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here