Basit Sabah Sporu Egzersizleri

Sabah sporunun faydaları neler? Sabah sporu yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? Sabah egzersizleri olarak yapılabilen hareketler neler? İşte her sabah sadece 10 dakikanızı alan şınav, mekik, squat gibi basit sabah sporu egzersizi önerileri

0
17277

Sabah sporunun faydaları neler? Sabah sporu yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? Sabah egzersizleri olarak yapılabilen hareketler neler? İşte her sabah sadece 10 dakikanızı alan şınav, mekik, squat gibi basit sabah sporu egzersizi önerileri

Sabah sporunun çok faydalı olduğunu uzmanlar zaten söylüyorlar. Büyük şehirlerde işe gitmek için çok erken saatlerde kalkmak zorunda olduğumuz için sabah sporu yapmayı genellikle aklımızdan bile geçirmeyiz. Peki sabah spor yapmanın faydaları ve kolayca yapabileceğiniz, sadece 5 dakikanızı alacak sabah egzersizleri neler?

Sabah Sporunun Faydaları Neler?

Sabah erkenden işe gidiyor veya erkenden kalkıp çocuklarla ilgilenmek durumunda kalkıyorsanız sabah spor yapmak yerine 10 dakika fazla uyuyabilmek daha çekici gelecektir. Ancak sabah spor yapmak vücudunuz için daha faydalı olduğu gibi özellikle kilo vermek istediğiniz dönemlerde kolay yağ yakımı sağlar, metabolizma hızını arttıran etki gösterir ve güne daha zinde başlamanızı sağlar.

Aslında sabah egzersizlerine sadece 10 dakikanızı ayırmanız sabah sporunun faydalarından yararlanmak için yeterlidir. Çünkü, sabah kahvaltı öncesi yapılan sabah egzersizleri yağ yaktırır. Ayrıca yemek öncesi vücudu uyandırdığınız, metabolizmayı hızlandırdığınız için kahvaltı da yediklerinizi de daha kolay şekilde yakarsınız.

Sabah Sporu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Vücudumuz için çok faydalı olsa da bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin kalp sağlığı en çok düşünmemiz gereken detaylardan biri. Bu yüzden yaptığınız egzersizlerin sizi zorlamaması şart. Bu evde yaptığınız sabah egzersizleri içinde, dışarıda yaptığınız yürüyüş veya koşu için de geçerli.

Diğer yandan sabah egzersizleri sonrası kahvaltı şart. Gece ve sabah sporu ile vücudun tükettiği enerjiyi yerine koymalısınız. Ancak bunu doğru besinlerle yapmak da çok önemli. Kahvaltı da protein ağırlıklı beslenmek uzun süre tok kalmanıza da sağlayacaktır. Ancak spor yapmadığınız zamanlarda da karbonhidratlardan uzak durmakta fayda var

Ayrıca sabah egzersizi içine esneme hareketleri eklemeyi de unutmamalısınız. Hem incinmelerin önüne geçersiniz hem de rahatlama hissedersiniz.

Evde yapabileceğiniz esneme hareketlerini öğrenmek isterseniz–> iyi uyanmak için esneme hareketleri

sabah sporu_mini

Sabah sporunun neden önemli olduğuna da yer verdikten sonra gelelim sabahları çok bir zaman ayırarak yapabileceğiniz basit sabah sporu egzersizleri önerilerine,

Sabah Sporu Egzersizleri 1 – Şınav

Kol, bacak ve hatta karın kaslarını da en iyi çalıştıran hareketlerden biridir. Eğer ilk defa yapacaksanız belinizi zorlamamanız gerektiği konusunda uyarmalıyım. İlk defa yapacaklar için önerim parmak uçlarında değil, dizlerini yere koyarak şınav çekmeleri yönünde. Sırtınızın hareket süresince bükülmemesi, dümdüz durması önemlidir. Daha önce hiç yapmadıysanız 5 adetle bile başlayabilirsiniz. Her gün üzerin 3’er koyarak ilerleyebilirsiniz.

sabah sporu 2_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here