Su İçmenin Faydaları ve Vücudun Susuz Kalmasının Belirtileri

Bazen dayanılmaz seviyelere gelen yaz sıcaklarında su içmeyi hatırlamak kuşkusuz daha kolay. Terlemeyle birlikte vücuttan atılan suyun yerine konulabilmesi aslında oldukça önemlidir. Bu sadece yaz ayları için değil, tüm yıl için geçerlidir. Söz konusu olan diyet Suyun vücuda faydaları aslında herkesçe iyi biliniyor. Peki yeteri kadar su içiyor muyuz? Su içmenin faydaları ve vücudun susuz kaldığının belirtileri neler sizin için hazırladık...

1
2610

Bazen dayanılmaz seviyelere gelen yaz sıcaklarında su içmeyi hatırlamak kuşkusuz daha kolay. Terlemeyle birlikte vücuttan atılan suyun yerine konulabilmesi aslında oldukça önemlidir. Bu sadece yaz ayları için değil, tüm yıl için geçerlidir. Söz konusu olan diyet Suyun vücuda faydaları aslında herkesçe iyi biliniyor. Peki yeteri kadar su içiyor muyuz? Su içmenin faydaları ve vücudun susuz kaldığının belirtileri neler sizin için hazırladık…

Vücudun susuz kalması ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Vücudun normal fonksiyonlarını yürütecek suya ihtiyacı vardır. Eğer vücut aldığı sıvıdan daha fazlasını kaybederse, susuz kalır ki buna dehidrasyon adı verilir. Eğer, hafif ve kısa zamanlı bir dehidrasyon durumuysa bu, fazla sıvı tüketilerek durum genellikle düzeltilir. Ancak daha ciddi durumlarda veya küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olan kişiler için daha riskli olabilmektedir. Elbette böylesi ciddi ve acil durumlara gelmeden önce gereken önlemleri alabilmek önemlidir. Vücudun susuz kaldığını, yeterli miktarda suyu içip içmediğinizi anlamanın pek çok yolu da bulunmaktadır.

1- Ağızda kuruluk : Yapışkanlık hissiyle birlikte hissedeceğiniz ağızda kuruluk aslında hafif dereceli susuzluk halinin ilk belirtilerindendir. Her daim yanınızda taşıyacağınız küçük bir şişe ile bu duruma kolaylıkla çözüm bulabilirsiniz. Her ağız kuruluğu halinin susuzluktan olduğunu da düşünmeyin. Çünkü, bazı ilaçlar da ciddi ağız kuruluğuna sebep olabilmektedir.

su içmenin faydaları

2- Kuru cilt : Vücudun suya en çok ihtiyaç duyan yerlerinden biridir, cildimiz. Daha uzun süre genç görünen, sağlıklı bir cilde sahip olabilmenin ilk kuralı cildin gerek duyduğu nemi sağlamaktır ki bunun için en iyi yol suyu bol içmektir. Vücuttaki kirin ve yağın vücuttan atılması için suyun tüketilmesi şarttır. Yani cildinizin pürüzsüz görünmesi için ilk şart yeterli miktarda suyu tüketmektir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here