Sarı Saç Renkleri

Platin sarı, açık kahve sarı, bal sarısı veya küllü sarı... Sarı saç renkleri kime yakışır? Sarı saç rengi nasıl elde edilir? Sarı saç bakımı nasıl yapılır? İşte, pek çok kadının sahip olmak istediği sarı saç renkleri ile ilgili bilmeniz gerekenler...

2
4334

Platin sarı, açık kahve sarı, bal sarısı veya küllü sarı… Sarı saç renkleri kime yakışır? Sarı saç rengi nasıl elde edilir? Sarı saç bakımı nasıl yapılır? İşte, pek çok kadının sahip olmak istediği sarı saç renkleri ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Feminen ve çekici görünmek isteyenler kadınların tercih ettiği saç renklerinden birisi sarı saç renkleri. Aslında erkeklerinde en çok dikkatini çeken renklerden biri olarak tanımlasak sanırım yanlış olmaz. Peki her kadına sarı saç yakışır mı? Sarı saç rengi nasıl elde edilir? Sarı saç bakımı nasıl yapılır? İşte, pek çok kadının sahip olmak istediği sarı saç renkleri ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Sarı saç renkleri kadınların gözdesi olsa da aslında oldukça zor renklerden biridir. Çünkü her sarı saç rengi her kadına yakışmaz. Cildinize, göz renginize en uygun sarı tonunu bulmanız gerekiyor. Sarı saç renginin pek çok farklı tonu bulunması da bu yüzden aslında bir avantaj. Bizim en çok bildiklerimiz platin sarı, açık kahve sarı, bal sarı, karamel sarı, altın sarı, kum sarısı, bej sarı, beyaz sarı, gri sarı olsa da daha pek çok alternatif bulunmaktadır. Sarının böylesi tonları arasından kendinize yakışanı bulmak ve rengin ilk günkü canlılıkta ve ışıltıda kalmasını sağladığınız zaman sarının çok yakıştığı kadınlar arasına katılabilirsiniz.

Sarı saçlar ile şöyle bir gözlemim de var aslında. Özellikle boya ile elde edilen sarı saçlara sahip olanlar uzunca bir kullanımdan sonra artık saçlarının bakımıyla uğraşmaktan sıkılıyor ve koyu renklere geçmeyi seçenekler arasına alıyor. Ancak saçlarını yeni sarıya boyatanlar veya boyatmayı düşünenler farklı bir heyecan içindedir. Amacım renkten sizi soğutmak değil elbette ama sarı saç rengi tercih ettiğiniz zaman karşılacaklarınızı da bilmelisiniz.

sari sac renkleri 1_mini

Sarı saç rengi nasıl elde edilir ile ilgili konulara girmeden önce diğer saç renkleri ile ilgili yazıları hazırlarken de sizlerden gelen bir soruya cevaben bir detayı yinelemek istiyorum. Saçınızı boyamak istediğiniz zaman baz alacağınız ilk husus mevcut saç renginizdir. Eğer saçınızı hiç boyatmadıysanız başlangıç renginiz zaten kendi saç renginizdir. Ancak saçınızda boya varsa bu durumda artık başlangıç noktanız boya sonrası oluşan renktir. Bunu açıklama gereği duydum çünkü özelikle sarı saça geçmek isteyenler için başlangıç rengi oldukça önemlidir.

sarı saç renkleri 3_mini

Sarı saç renkleri nasıl elde edilir?

Eğer doğal sarı saçlara sahip değilseniz, sarının istediğiniz tonunu elde edebilmek için saçınızda açıcı kullanılması gerekecektir. Eğer başlangıç renginiz koyu ise tek seferde platin gibi açık sarı renkleri beklemenin yanlış olacağını düşünüyorum. Bunun sebebi yüksek miktarda kimyasal katkılar içeren açıcılar saçlarınızı ciddi oranda yıpratma riski taşımaktadır. Bu noktada elbette bu söylediğim yapılamaz olarak da algılanmasın. Ancak doğru ve kaliteli ürünler ile ne yaptığını bilen uzman kuaförlere kendinizi emanet etmeniz gerekmektedir.

Eğer açık tonlarda bir saç rengine sahipseniz daha açık tonlardaki sarı saçları elde etmek daha kolay olacaktır elbette. Ancak koyu saç rengine sahipseniz bir kaç sefer kuaföre gitmeniz ve saçları kademli olarak açtırmanız gerekecektir. Saçların açıcı ile ne kadar açılması gerektiğine istediğiniz sarı tonuna göre kuaförünüz karar verecektir. Ancak ne istediğinizi kuaförünüze net olarak anlatmalısınız.

sarı saç renkleri 4_mini

Saçlarınız doğal renginizse daha kolay açılacaktır. Ancak koyu renklerde boya varsa işiniz daha zordur. Evde açma işlemi deneyecekseniz bilmeniz gereken püf noktalarından biri önce uçlara uygulamanız gerektiği. Çünkü uçlar diplere göre daha zor açılacaktır. Diğer yandan önce diplere sürerseniz saçlarınız daha çok yıpranacak ve hatta saç derisinde tahrişlere bile sebep olabilecektir. İlk defa açma işlemi yapıyorsanız ve saçınızın ne kadar açılabileceğinden emin değilseniz, saçın tamamına açıcıyı uygulamadan önce önerim kesinlikle küçük bir tutamda bu işlemi yapıp denemeniz yönünde. Saç açma işlemleri aşamalarına dair daha detaylı bilgiler için Saç Rengini Açma Aşamaları yazısına göz atmanızı mutlaka öneririm.

sarı saç renkleri 5_mini

Sarı saç rengi bakımı :

Sarı saç renkleri içerisinde seçiminiz ne olursa olsun kesinlikle bakımsız ve özensiz olamazsınız. Yani sarı saçın hakkını verecek özeni göstermek zorundasınız. Bunun için ilk şart kullandığınız ürünlerle mutlaka saçınızı nemlendirmek. Çünkü, sarı kendi saç renginiz değilse, dipleriniz çıktıkça kuaföre gidip benzer işlemleri yaptırmanız gerekecek ki bu da her seferinde saçlarınızın daha çok yıpranması ihtimali demektir.

Sarı saçlara özel bakım şampuanlarını ve kremlerini kullanmak olmazsa olmaz elbette. Ayrıca, çok sık ısı uygulamalarından vazgeçmelisiniz. Çünkü saçlarınızı yüksek ısı yüzünden daha çok kuruyacaktır. Kırıklarınızı düzenli olarak aldırmanız da şart. Çünkü sarı saçlarınızın kusurlarını daha fazla ortaya çıkarma gibi bir özelliği vardır. Kırıklarınız yüzünden saçlarınız ve dolayısıyla siz bakımsız görünürsünüz. Saçlarınızın rengini koruması için saç serumlarından destek alabileceğiniz gibi, duşta son durulama suyunda elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi saçlarınızın yumuşamasını ve parlamalasını sağlayacaktır. Diğer yandan yazın daha çok özen göstermeniz gerekmektedir. Çünkü, havuz, deniz, güneş saçlarınızın daha çabuk kurumasına ve yıpranmasına sebep olmaktadır.

sarı saç renkleri_mini

Sarı saç rengini çok seviyor ama bakımı veya saçınızın tamamını açtırma riskine girmek istemiyorsanız balyaj, ombre gibi uygulamaları deneyebilirsiniz. Son olarak sarı saç renkleri makyajsız soluk ve bakımsız görünmenize sebep olabilir. Bence sarı saç makyaj ile tamamlanmalıdır. Görünüme büyük katkı sağlayan bir artıdır.

Eğer açık ve soğuk bir ten rengine sahipseniz, sarının daha soğuk tonlarını tercih etmeniz gerekirken daha sıcak bir ten reginiz varsa bal rengi gibi daha sıcak sarı tonları tercih edebilirsiniz.

sarı saç renkleri 2_mini

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here