Sosyal Medyada Çocukların Fotoğrafını Paylaşmak

0
485Sosyal medyada çocukların fotoğrafını paylaşmak, son zamanların çokça tartışılan konularından biri. Bu yüzden bende size sorarak konuya giriş yapmak istiyorum. Çocuğunuzun fotoğrafını sosyal medyada paylaşır mısınız? Cevabı koşullara göre değişiklik göstermekle birlikte duyguların yüksekliği ile paylaşma isteğine engel olamıyor bazen insan. Bir de internet fenomeni olma mevzusu var öyle değil mi? Olmasa ne olur, özellikle de bu kadar küçükken…?

Bugünde aslında paylaşmalı mı paylaşmamalı tartışmasından ziyade çocuğun hangi fotoğrafları sosyal medyada yer almamalı, çocuğumuzun resmini paylaşırken nelere dikkat etmeliyiz gibi daha detay konulara yer vereceğiz. Çünkü aynı şehirlerde veya ülkelerde olamadığımız aile üyelerimiz, yakın dostlarımızı görmenin, ne yaptıklarını, nasıl olduklarını bilmenin en pratik yolu sosyal medya. Sevinçler, hüzünleri, hastalıkları bile sosyal medyadan öğrenir olduk. Sosyal medya kullanımının fazlalığı bambaşka bir yazı konusu olmakla birlikte, tüm bu belirttiklerim sebebiyle çocuğumuzun da fotoğrafını sosyal medya sayfanızda paylaşıyor olabilirsiniz. Çok iyi biliyorum ki pek çok kişi sosyal medyayı bir tür resim albümü amacıyla da kullanıyor. Gelişen teknolojiyle kaybolmayan, her zaman elinin altında bir resim albümü… Bir de “niye hiç fotoğrafı yok çocuğunuzun, yoksa bir sorun mu var” diye olayı daha acıklı hale getiren çevre de işin içine eklenebilir. Kısacası (pek kısa olmadı ama idare edin) her ne sebepten olursa olsun çocuğunuzun fotoğrafını sosyal medyada paylaşmak istiyorsanız da aşağıdakiler dikkat edin.

sosyal medyada çocuk fotoğrafı paylaşmak

1- Diğer ailelerin çocukların fotoğrafı : Siz sosyal medyada sadece aileniz ile paylaşıyor dahi olsanız, başka aileler sosyal medyada çocuğunun resminin bulunmasını istemiyor olabilir. Dahası belki fotoğrafta yer alan çocuk da bunu istemeyebilir, her ne kadar küçük dahi olsalar! Nasıl ki benim iznim olmadan resimlerimin paylaşılmasından hoşlanmıyorsam aynısı neden o çocuklar içinde geçerli olmasın ki! Buna “benim ailem kötü niyetli değil ki ne zarar gelebilir?” olarak bakmayın. Hesabınız hacklenebilir, orada bulunan bilgiler başkalarının eline geçebilir (ki bu en kötü senaryo!) Diğer yandan bırakalım bu kadar kötü düşünmeyi, herkes küçükken bir doğum gününde çekilmiş, ağzı, yüzü elleri pasta içinde bir fotoğrafı olmasından hoşlanmayabilir. Kısacası biraz saygı göstermek şart!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here