Saçın Yapısı ve Saçı Güçlendiren Doğal Öneriler

Kimyasal veya doğal saç maskesi, şampuanı veya saçı güçlendiren uygulamalardan önce saçın dokusunu ve türünü bilmelisiniz. Peki saç dokusu veya diğer adıyla saçın yapısı nedir ve sahip olduğumuz saç yapısını nasıl belirleyebiliriz? İşte, saçın yapısı ve saç dokusunu güçlendiren çözüm önerileri, esraninportresi'nde.

0
2242

Kimyasal veya doğal saç maskesi, şampuanı veya saçı güçlendiren uygulamalardan önce saçın dokusunu ve türünü bilmelisiniz. Peki saç dokusu veya diğer adıyla saçın yapısı nedir ve sahip olduğumuz saç yapısını nasıl belirleyebiliriz? İşte, saçın yapısı ve saç dokusunu güçlendiren çözüm önerileri, esraninportresi’nde.

Güzel ve hacimli saçlara sahip olmayı, özellikle de saç sorunları yaşayan herkes ister. Başta saç dökülmesi, kepek veya incelen saç sorunları ile baş etmek gelse de daha sağlıklı ve dolgun saçlara sahip olmak için kimyasal içerikli ürünler de dahil olmak üzere pek çok yol denenebilir. İşte bu yollardan biri de kuşkusuz, evde doğal malzemeler ile hazırlayabileceğiniz doğal saç bakımı uygulamalarıdır.

Kimyasal veya doğal saç maskesi, saç şampuanı veya saç güçlendirici uygulamalara geçmeden yani saçınızı sağlıklı ve güzel yapmaya başlamadan önce saçlarınızın dokusu ve türünü bilmelisiniz. Peki saç dokusu veya diğer adıyla saç yapısı nedir ve sahip olduğumuz saç yapısını nasıl belirleyebiliriz? İşte bu yazı ile amacımız öncelikle bu sorulara cevap verebilecek bilgiye sahip olmak, ardından da saç dokusunu güçlendiren çözüm önerilerine göz atmak.

Saçın Yapısı – Dokusu Nedir?

Saç dokusu, saç telinizin kalınlığı (/çevresine) veya saç kütikülünün durumuna göre belirlenir. İnce kılların çevresi küçüktür ve kapalı bir kütikül içerir. Kalın telli saçlarınsa geniş çevresi vardır ve kütiküller daha açık olmaya eğilimlidir ki bu da saçları daha gözenekli yapar. Saçınızın dalgalı, düz veya kıvırcık olmasına bakılmaksızın, temel olarak üç, orta – ince ve kalın, saç dokusuna sahibiz.

1- İnce Telli Saçlar :

İnce saçlar, ışığa tutulduğunda neredeyse yarı şeffaf görünür. İnce saç telini zıt renk (yani beyaz kağıt gibi) bir zemin üzerinde görmek gerçekten zor olabilir. İşaret parmağınızla baş parmağınız arasında ince bir saç telini hafifçe döndürdüğünüzde pek hissetmezsiniz; ipek gibi yumuşak bir doku hissedersiniz. Onların sadece kütikül ve korteks olarak adlandırılan iki yapısı vardır. İnce görünürler ve kolayca koparlar. Bu tür saçlar bildiğiniz de üzere kolayca zarar görebilir. Pürüzsüz görünüm ve parlaklığa sahip olurlar ki bu nedenle uyguladığınız saç stilinde sabit kalamazlar, kolayca söner veya dağılırlar.

Saçın Yapısı – Dokusu Nedir?

2- Orta Kalınlıktaki Saçlar :

Bu tür saç dokusu ne kalın ne de incedir. İşaret parmağınızla baş parmağınız arasında yuvarladığınız zaman saçı pamuklu bir iplik gibi hissedeceksiniz. Ne sert ne de yumuşaktır. Bu saç türünün genellikle iki kat saç yapısı, yani kütikül ve korteksi vardır ve ancak bazen medula olarak adlandırılan öz bölümü de olabilir. Bu saç tipinin kolayca kırılma eğilimi yoktur. Ayrıca bir canlılığa ve orta seviyede hacime de sahip olurlar.

Kalın telli, kıvırcık veya ince telli saçlar… Saç tipine, dokusuna göre saç modeli seçimi yapıp, farklı şekillendirme tekniklerini uygulayarak, kendi saç stilinizi yaratabilirsiniz. Birkaç ipucu ve püf noktası yardımıyla—> saç tiplerine göre saç stilleri ve saç şekillendirme yöntemleri, esraninportresi’nde.

Saçın Yapısı – Dokusu Nedir?

3- Kalın Telli Saçlar :

Kalın saçlara kaba saç denir. Sadece işaret parmağınızla baş parmağınız arasında bir saç telini alın ve yuvarlayın. Kalın saçların çok kolay hissedildiğini, dayanıklı ve sert olduğunu hissedersiniz. Tüm saç dokularının en güçlüsü olarak kabul edilir. Saçların üç katmanı, yani kütikül, medulla ve korteksi var. Hacimli, kalın ve de ağır oldukları için pek çok saç stiline oldukça uyum gösterirler.

Buraya kadar saç dokusuna bağlı saçlarımızın türünü belirlemek için bilgileri paylaştık. Buna ek olarak her insan farklı saç tipine sahiptir; düz, dalgalı vs. Saç tipleri ve ardından da saç yapımızı, saç tellerini güçlendirecek doğal önerileri detaylandırmaya SONRAKİ SAYFA lar ile devam ediyoruz. SONRAKİ SAYFA butonu ile diğer sayfalara geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here