Zeytinyağı ile Saç Bakımı Önerileri

Zeytinyağı, kuru saç ve saç derisi ile mücadele, daha güçlü, parlak ve uzun saçlar veya sadece saçları nemlendirmek için saç bakımında kullanılır. Zeytinyağını, daha güzel ve parlak saçlar elde etmek için kullanmanın birçok yolu vardır. İşte, zeytinyağı ile saç bakımı önerileri ve bakım maskeleri tarifleri esraninportresi'nde.

Zeytinyağı, kuru saç ve saç derisi ile mücadele, daha güçlü, parlak ve uzun saçlar veya sadece saçları nemlendirmek için saç bakımında kullanılır. Zeytinyağını, daha güzel ve parlak saçlar elde etmek için kullanmanın birçok yolu vardır. İşte, zeytinyağı ile saç bakımı önerileri ve bakım maskeleri tarifleri esraninportresi’nde.

Saç bakımı söz konusu olduğunda piyasada bulabileceğiniz birbirinden farklı pek çok ürün bulunuyor. Kadınların güzelliği uğruna en çok uğraştığı saçlar için tasarlanmış ürünlere çok fazla para harcıyor olsak da aslında tek bir ürünle muhtemelen birçok saç problemine çözüm bulmak mümkün. Gerçekte, yüksek kaliteli zeytinyağına sahipseniz, satın alınan ürünlerden çok daha iyi bir saç bakım ürününe sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Yağ asitleri, oleik ve linoleik asitler de dahil olmak üzere saç ve kafa derisi için özellikle besleyici olan bileşenlere sahiptir. Zeytinyağı, saç tellerinin kaplayarak, saçları korumaya yardımcı olup, saçların sağlıklı kalmasını sağlar. Saçınızın dış tabakasına zarar verebilecek saç boyalarını, düzleştiricileri, kurutucuları veya benzerlerini kullanıyorsanız, zeytinyağı ile saçların dış tabakalarının hasar görmesini önleyip daha pürüzsüz ve daha sağlıklı bir görünmesini sağlayabilirsiniz.

Zeytinyağı ayrıca antioksidanlar açısından zengin olduğu için sağlıklı hücrelere zarar verebilecek ve hatta erken yaşlarda gri saça neden olabilecek serbest radikaller ile savaşmaya yardımcı olacaktır. Yağ aynı zamanda bir yumuşatıcı görevi gördüğünden daha parlak bir görünüm elde etmek için de saç tellerine diğer herhangi bir yağa göre daha iyi nüfuz edebilir.

Zeytinyağını, daha güzel, muhteşem saçlar elde etmek için kullanmanın birçok yolu vardır. İşte, zeytinyağı ile saç bakımı önerileri ve bakım maskeleri tarifleri esraninportresi’nde.

Not : Buradaki ölçülerin, yaklaşık orta uzunlukta saçlar için olduğu unutulmamalıdır. Eğer belinize kadar uzamış saçlarınız varsa miktarı ikiye katlamak veya saçınız kısa ise, en az yarısı kullanmanız gerekebilir.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Önerileri

2 zeytinyagi ile sac bakimi onerileri_mini

1. Hasarlı saç telleri için zeytinyağı ile derinlemesine bakım :

Kuru ve elektiriklenip, kabaran saçlar, çoğumuzun mücadele ettiği bir şeydir ve bu, yaz aylarında güneş ışınlarından, kışın nem eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. İşte buna çözüm bulmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.

 • Önce, omuzlarınıza bir havlu koyarak kıyafetlerinizi koruyun.
 • Saçınızı nazikçe tarayın ve sonra avuç içine bir çay kaşığı zeytinyağı dökün. Bunu saçlara yavaşça masaj yaparak uygulayın. Bunun için küçük saç bölümleri üzerinde teker teker çalışın, yağınızı saçınıza uygulayın, saç derinize yaklaşık 2 cm mesafede durun.
 • Yağın nüfuz etmesine yardımcı olmak için, orta ısıda saç kurutma makinesi kullanın. Bunu yaparken, başınızdan yaklaşık 12-13 cm uzakta tutun makineyi.
 • Yağı saçınızda bırakın. Ne kadar hasar görmüş olduğuna göre zamanı belirleyin. Saç kuruluğu azsa, 45 dakika bırakın, ancak sıklıkla renk ve kimyasal işlemlerden kaynaklanan yoğun hasar ve saç dökülmesi varsa saçınızı kapalı tutarak 2 saat ve hatta bir gece bekletin.
 • Yağın saçlara iyice nüfuz etmesine izin verdikten sonra, şampuan kullanarak yağı çıkarın ve durulayın.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Önerileri

2. Pul pul dökülen, kuru saç derisi ile mücadele için :

Kuru ve dökülmüş bir saçlı deri, B6 ve B12 vitaminleri eksikliği, stres, iklim ve diğer faktörlerin yanı sıra zayıf diyet de dahil olmak üzere birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Bu tarifte, limon suyu ve zeytinyağı bulunuyor. Limon suyundaki asitlik, kafa derisini temizlemeye yardımcı olurken zeytinyağı, nemlendirecektir.

 • İki çorba kaşığı taze limon suyunu, iki çorba kaşığı zeytinyağı ve iki çorba kaşığı su ile birleştirin.
 • Nemli kafa derisine uygulayın ve 20 ile 30 dakika boyunca oturmasına izin verin.
 • Saçları durulayın ve sonra şampuanlayın.
 • Bu pul pul dökülmesi uzak tutmak için haftada bir uygulanabilir.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Önerileri

3. Daha uzun, güçlü saçlar için zeytinyağı :

Daha uzun, daha güçlü, daha sağlıklı saçlarınızın olmasını istiyorsanız zeytinyağı yardımcı olabilir. Bu tarif, inanılmaz derecede zengin proteinleri, vitaminleri ve saç köklerini-tellerini güçlendirmeye yarayan yumurta sarısı içerir. Bunlar, kırık saç uçları da dahil hasar ve kırılma olasılıklarını azaltır. Zeytinyağı aynı zamanda güçlendirir ve yumuşatır. Kuru, hasarlı saçların iyileştirilmesine yardımcı olurken aynı zamanda saç renginin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

1 zeytinyagi ile sac bakimi onerileri_mini

 • Bu tedavi o kadar etkili ki yalnızca haftada bir kez yapmanız yeterli.
 • İki yumurta sarısını iki çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın.
 • Karışımı 1/2 fincan ılık veya soğuk su ile seyreltin.

Not : Sıcak suyu, yumurtaları pişirebileceği için asla kullanmayın.

 • Yumurtaları, zeytinyağı ve suyunu karıştırdıktan sonra yavaşça masaj yapın ve yaklaşık 20 dakika bekletin.
 • Saçınızı soğuk suyla iyi durulayın – istemediğiniz sürece şampuanlamaya gerek yoktur.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Önerileri

4. Süper nemlendirici avokado, yumurta ve zeytinyağı saç maskesi :

Saçlarınız şiddetli hasar, kırılganlık ve cansızlık gibi sorunlardan muzdarip ise, bu tarif işinize yarayacaktır. Üç süper güçlü bileşen ile harmanlanmış bu tarif, saçları beslemek konusunda oldukça etkili.

Avokado, sağlıklı yağlarla yüklüdür ve saçlar için doğal bir nemlendirici ve saç kremi olarak görev yapmaktadır. Yüksek nem içeriği, nemlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kuru saçlara daha sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca bu meyve, saç büyümesini teşvik etmeye ve saç dökülmesini çok önlemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur.

Avokado, yumurta ve zeytinyağı saç maskesini yapmak için 1/2 avokado, bir yumurta ve bir çay kaşığı zeytinyağı gerekir.

 • Avokadonun etli bölümünü çıkarın ve bir blendır içine koyun. Pürüzsüz ve tamamen topaksız olana kadar iyice karıştırın. Bu aşamayı, topaklar olmadan püre kıvamı elde etmek gerektiğinde atlamayın.
 • Blender yumurta ve zeytinyağı ilave edin. Düzgün, kalın bir tutarlılık elde edilinceye kadar tekrar karıştırın.
 • Blender içeriğini temiz bir kabın içine aktarın. Artık maske uygulamaya hazırdır.
 • Saçınızı sülfat içermeyen bir şampuanla yıkayarak temiz bir saç ile başlayın. Saç derinizin yağdan ve aşırı ölü hücrelerden arındırılması önemlidir. Saç deriniz kirliyse ve saç follikülleri yağ, kir, kepek ve aşırı ölü hücreler ile tıkanırsa, saç maskesi nüfuz edemez ve uygulama anlamsız hale gelir.
 • Şampuanladıktan ve saçlarınız ıslak olduktan sonra maskenin bir kısmını toplayıp kafa derisine uygulamaya başlayıp nazikçe masaj yapın. Ardından, tüm saç tellerini maskeyle iyice kaplayın. Çünkü buralar saçların en fazla hasar gördüğü yer.
 • Şimdi saç köklerine derinden nüfuz etmesine izin verirken saçlarınızı gevşek şekilde toplayın. Durulamadan önce en az 5 dakika bekleyin.
 • Maske saçlara nüfuz ettikten sonra, serin veya oda sıcaklığında su ile iyice yıkayın. İyi durulandığından emin olun – işiniz bittiğinde yumurta / avokado / yağ kokusu olmamalıdır.
 • Hafifçe havluyla kurutun, tercihen kendi kendine kurumasına izin verin.

1 zeytinyagi ile guzellik ipuclari zeytinyagi ile bakim_mini

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Önerileri

5. Zeytinyağı Saç Bakımı Maskesi :

Uzun bir kıştan sonra saçların bir miktar besleyici rahatlığa ihtiyacı vardır. Zeytinyağı ve benzer türden uçucu yağ kullanarak yapılan bu basit saç bakımı, saçınızın esnekliğini ve kuvvetini artırmaya, beslemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Bu tedavi için, daha önce bahsettiğiniz gibi saçınızın uzunluğuna ve kalınlığına bağlı olarak, 1/2 fincan zeytinyağı, beş damla frankiksenden uçucu yağ ve saçınızın sığabildiği bir duş başlığı gerekir.

 • Zeytinyağını bir kapaklı kavanoz içine dökün ve ardından diğer yağı ekleyin. Kapağı kapatın ve iyice çalkalayın. Serin ve karanlık bir yerde 24 saat oturmasına izin verin. Kullanmadan önce de iyice çalkalayın.
 • Saçları ılık suyla durulayın ve bir çorba kaşığı yağ karışımını elinizin avuçlarına sürtünerek ısıtın.
 • Dairesel bir hareketle masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Tüm saçlı derinize yağ ile masaj yapın ve kalan yağla saç uçlarınızı ovarak bitirin.
 • Duş başlığını saçınızın üzerine yerleştirin ve yağın en az 30 dakika kalmasına izin verecek şekilde bir saç tokası ile sabitleyin.
 • Daha sonra, iyice durulayın ve normal olarak şampuanı yıkayın.

7 zeytinyagi ile makyaji temizlemenin dogal yollari_mini

Zeytinyağının sağlığa faydaları ile ilgili pek çok bilgiye sahibiz. Zeytinyağının saça faydaları ve zeytinyağı ile saç bakım önerilerini de inceledik. Peki ya cilt ve tırnak güzelliğine olan katkıları? Zeytinyağı, cilt ve tırnak bakımı için kullanılabilecek çok faydalı bir doğal malzemedir. Zeytinyağı ile birbirinden farklı diğer güzellik ipuçlarını öğrenmek isterseniz esraninportresi’nde yer alan bu yazıyı da inceleyebilirsiniz–> zeytinyağı ile güzellik

Uyarı : Güzelliğe pek çok faydası olan doğal ürünler olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Diğer Yazılar

 

Bizi Takip Edin

Yorum Yapın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır.