Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü Modelleri Rehberi

Güneş gözlüğü modeli satın almak istediğimiz zaman kriterlerimiz neler? En popüler modeli taksak dahi, öncelikli olan çoğu zaman “yüzümüze yakışıp yakışmayacağı” değil midir? Öyleyse yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

0
284

Güneş gözlüğü modeli satın almak istediğimiz zaman kriterlerimiz neler? En popüler modeli taksak dahi, öncelikli olan çoğu zaman “yüzümüze yakışıp yakışmayacağı” değil midir? Öyleyse yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi nasıl yapılır? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.

Kabul etmek gerekir ki güneş gözlüğü, sadece mevsimle ortaya çıkan bir ihtiyaç değil. Göz ve göz çevresi yorgunluğunun önüne geçmenin yöntemlerinden biri olmasının yanında stilin en önemli, tamamlayıcı aksesuarı kuşkusuz. Peki, güneş gözlüğü modeli seçimini neye göre yaparsınız? Stile, trendlere, gideceğiniz yere, kullanacağınız diğer takılara, cam veya çerçeve tipine… Liste uzar gider elbette ama bunların en temelinde, yüzünümüze yakışıp yakışmayacağına bakarız, öyle değil mi? İşte bunun anahtarı da yüz şekline uygun güneş gözlüğü modeli bulabilmekten geçiyor. Böylelikle, seçenekleri kolayca elemek ve kendimize en çok yakışan güneş gözlüğünü bulmak için çeşit çeşit modeller denemeye gerek kalmayacağı da aşikar. Öyleyse gelin, yuvarlak, kalp, kare ve oval gibi temel 4 yüz tipinden yola çıkarak, yüz tipimize uygun seçeneği bulmaya çalışalım.

Yüz Şekline Göre Güneş Gözlüğü 

  • Alın genişliği ile orantılı, çene ve elmacık kemiklerine ek olarak yumuşak ve dengeli bir yüz hatı varsa, muhtemelen yuvarlak yüz şeklinden bahsediyoruz demektir. Yüzün dolgun görünen yapısı nedeniyle genellikle yüz daha ince ve uzun gösterme ihtiyacı ortaya çıkar. Bu noktada gözlük, yüzün en geniş kısmıyla aynı genişlikte ve hatta biraz daha geniş bir modelde seçilebilir. Bunun için akla ilk gelen modeller, “Cat eye/Kedi gözü”” olarak tabir edilen modele sahip gözlüklerdir. Diğer yandan yumuşak hatları olan bir şekli olduğundan yuvarlak modellerin yerine, daha keskin hatları olan gözlükler, yüzde muhtemelen daha iyi sonuç verecektir. Bu tariflere en uyduğunu düşündüğüm, en trend modelleri de geçtiğimiz günlerde Atasun Optik’te görmüştüm. Sizin için aşağı birkaç modelini de ekledim. Ayrıca Atasun internet sayfasında gözlük modellerinde sanal deneme de yapabiliyorsunuz. 

  • Geniş, dar bir alın ve nispeten daha sivri bir çene hattı bizi genellikle kalp yüz şekline götürecektir. Bu yüz tipinin en sevdiğim yanı, çıkık görünen muhteşem elmacık kemikleridir.  Burada amaç yüzü biraz daha dengeli göstermeye çalışmak olmalı. Alt kısmı geniş çerçevelere yönelebilir, alın hattıyla aynı uzunlukta ama üst kısmı kaş çizgisini de kapatmayan modellere yönelmek daha iyi olabilir. Ayrıca ince çerçeveler bu yüz tipi için iyi bir seçenek olarak karşıma çıkmaktadır. Örneğin, “Damla” olarak adlandırlan modele sahip, ince çerçeveli bir güneş gözlüğü istenilen dengeli görünümü yakalamaya yardımcı olacaktır.

  • Geniş çene kemikleri ile birlikte geniş alın ve elmacık kemiklerine köşeli hatlar eklendiği zaman, kare yüz şeklinden bahsediyoruz demektir. Tahmin edileceği üzere burada amaç, bu keskin hatları biraz yumuşatmak olacaktır. Bu noktada yuvarlak güneş gözlüğü modelleri ilk seçeneklerimizden biri oluyor. Diğer yandan, üst kısmı uzun ve köşeli olmakla birlikte yuvarlak hatlara sahip “Cat Eye /“Kedi Gözü” modeller de yüze istenilen uzunluk yanılsamasını vermeye yardımcı olacaktır 

  • Uzunluk konusunda oldukça dengeli, çene ve alın hattı daha dar ama birbiriyle orantılı, elmacık kemikleri nispeten daha genişçeyse, oval yüz şekli var demektir. Hemen her modeli kullanabilen şanslı yüz şekli olarak değerlendirilir genelde, eğer sahip olduğu bu denge doğru şekilde kullanılırsa! Seçilen gözlük modellerinin genişliği, yüzün en geniş kısmı veya ondan daha geniş olabilir. Çerçeve büyüklüğü yüz hattının genel dengesini bozmayacak şekilde seçilmeli. Elmacık kemiklerini daha belirginleştirmek için dikdörtgen gibi köşeli modeller tercih edilebilir. Kaş çizgisine yakın hattı düz, altı yuvarlak kesime sahip güneş gözlüğü modelleri de yine en iyi seçenekler arasında. 

Tüm bunlar elbette, “kesinlikle böyle olmalı!” türünden yazılmış kurallar değil. Örneğin, küçük yüzler, küçük gözlükler modelleri tercih etmeli denilse de trendler bize gösteriyor ki büyük yani şimdilerde “Oversize” olarak nitelendirilen güneş gözlükleri ile de çok iyi bir görünüm yakalamak mümkün. Kısacası unutmayalım ki biz kendimizi nasıl daha iyi hissediyorsak, doğru olan her zaman odur!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here