Anneler için Bebek Şampuanı Seçim Rehberi

0
251

Bebeğinizin banyosunu yaptırırken onun sağlığı ve güvenliği için dikkatli olmanız gereken noktalar vardır. Bebek şampuanı seçimi bu noktada asla atlamamanız gereken ilk adımdır. Bebeğinizin cildi, yetişkin bir insanın cildine göre daha narin ve kurumaya yatkın olabilir. Ürün etiketlerinde belirtilmiş bazı özelliklere dikkat ederek bebeğinizin cildine uyum sağlayabilecek şampuanlara sahip olabilirsiniz.

Parfümsüz

Banyo sonrasında bebeğinizin hoş bir kokuya sahip olmasını istiyor olabilirsiniz. Fakat şampuanın bıraktığı koku göründüğü kadar masum değildir. Kimyasal bileşenler içeren parfümler, bebek cildinde ciddi problemlere yol açabilir. Aynı zamanda bu tür içeriğe sahip şampuanlar deride döküntüye de yol açabilir. Bu şampuanlar yerine esansiyel yağlar ile üretilen kokulu ürünleri seçebilirsiniz. Bebeğinizin cildi kuruysa ya da egzama gibi problem yaşanıyorsa bitki özlerinden elde edilmiş doğal parfümlü şampuanları da değerlendirebilirsiniz.

Alkolsüz

Alkol, saçların kolay taranabilmesi ve hacimli durabilmesi için yetişkinlere yönelik ürünlerde yer alabilir. Fakat bebek şampuanları söz konusu olduğu zaman aynı durum geçerli değildir. Alkollü şampuanlar bebek cildinin kurumasına sebep olabilir. Bu sebeple, bebeğinizin saç ve vücut şampuanında alkol olmamasına dikkat etmelisiniz.

Parabensiz

Paraben, raf ömrünü uzatabilecek ve antimikrobiyal özelliğiyle de şampuanlarda yer alabilen bir maddedir. Fakat hücrelerde östrojen hormonuna benzer etki oluşturur. Bu durumun sonucunda ciltte ergenlik dönemindekine benzer biçimde döküntüler ortaya çıkabilir.

Sülfatsız (SLS)

Kir ve yağın daha kolay çıkmasını sağlayan sülfat, şampuanların köpürmesine de yol açar. Fakat sülfat, bebeğinizin hassas cildi için zararlı olabilir. Sülfatlı şampuanlar bebeklerin saçlarında kuruluğa da yol açar. Farklı sağlık problemleri de sülfat sebebiyle tetiklenebilir. 

Yukarıdaki maddeler dışında bir şampuan seçerken pH değerine de göz atılmalıdır. Cilt ile temas halinde olacak ürün seçtiğinizi asla unutmamalısınız. Yenidoğan bebeklerin cildinin pH oranı ortalama 7 olarak belirlenmiştir. Cildin zararlı bakterilere karşı korunmasını sağlayan doğal asit tabakası, doğumu takip eden ilerleyen haftalarda meydana gelir. Tabaka oluşana kadar bebek cildi savunmasız sayılır. Bebek şampuanı seçerken güvenilir markaların üretimini üstlendiği özel seçeneklere yönelmelisiniz. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here