Esansiyel Yağlar ile Çubuklu Oda Kokusu Yapımı

1
6114

Evin, iş yerlerinin güzel kokması için sıklıkla oda kokusu kullanıyoruz. Peki bu oda kokularını kendimiz yapmayalım ki? İşte, sıklıkla tercih edilen kamışlı oda kokusunu kolayca evde yapabilmek için esansiyel yağlar ile çubuklu oda kokusu yapımı aşamaları esrainportresi.com

Evinin mis gibi kokmasını istemeyen yoktur. Bunlara bütçe ayırmak yerine neden daha uzun süreli kullanım da sağlayacak oda kokusunu kendimiz yapmıyoruz? Oda kokusu yapımı için aslında pek çok seçeneğimiz var. Ancak bugün son yıllarda kullanımı daha da artan çubuklu oda kokusu yapımından bahsedeceğiz. Bunu yaparken de doğal yağlardan yararlanacağız.

Sizlerle sık sık özellikle doğal yağlarla saç ve cilt bakımı önerileri paylaşıyorum. Eğer doğal yağları zaten evinizde bulunduruyorsanız, buradaki fikir sizin daha çok ilginizi çekecektir. Doğal yağları pek çok alanda olduğu gibi çubuklu oda kokusu yapmak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çoğumuzun hayatına çeşitli sebeplerden giren doğal yağların aslında saymakla bitmeyen şifalı özellikleri bulunmakta. Bilmediğiniz pek çok faydaları olan bu yağları daha iyi tanıyabilmek adına esraninportresi.com olarak evde olması gereken–> sifalı doğal yağlar listeledik.

Çubuklu Oda Kokusu Nasıl Kullanılır?

Çubuklu oda kokuları, evinizin, odanızın içerisine buharlaşarak yayılmaktadır. Bu koku çeşidinde kullanılan çubukların adı rattan. Rattanı internetten kolaylıkla satın alabilirsiniz. Bilmeyenler için bu koku türünü detaylandırmak gerekirse; bu çubukları, içerisinde kokunun sıvı halinin olduğu şişenin içine koyarsınız. Kokunun yayılması için çubuğun önce bir ucunu sıvıya batırırsınız. Sonra ters çevirip şişeye koyarsınız. Islak uçtan sıvı buharlaşarak etrafa kokuyu yayar. Çubuğun dışarıdaki ucu kuruduğunda rattan kamışı ters çevirerek kokunun yayılmaya devam etmesini sağlarsınız.

1 cubuklu oda kokusu yapimi_mini

Esansiyel Yağlar ile Çubuklu Oda Kokusu Yapımı

Şimdi gelelim rattan kamışlı oda kokusu yapmak için kullanabileceğimiz esansiyel yağlara. Kuşkusuz evinizde çiçek kokusu seviyorsanız kokusunu sevdiğiniz çiçeklerin yağlarına yönelebilirsiniz. Ancak burada güzel kokunun yanında sizde vereceği etkisini düşünün derim. Örneğin, spor aletlerinin olduğu bir oda ve enerji vermesini istiyorsunuz, nane veya portakal gibi narenciyelerin yağlarını kullanabilirsiniz. Diğer yandan yatak odanızda kullanacaksınız, sizi sakinleştirip uykuya geçişi kolaylaştıracak lavanta vazgeçilmeziniz olabilir mesela.

Burada esansiyel yağları kullanıp oda kokusu yaparken bir de hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi bir taşıyıcı yağa ve de kokunun yayılmasını sağlayacak bir kaç damla alkole ihtiyacınız olacak, bir de tabii küçük bir şişeye. Eski bir parfüm şişesini temizledikten sonra bunun için kolaylıkla kullanabilirsiniz.

2 esansiyel yaglarla cubuklu oda kokusu yapimi ev kokusu yapimi_mini

Şimdi gelelim çubuklu oda kokusu yapımı için gerekli malzemeler ve miktarlarına,

Toplamda ¼ bardak miktarında hazırlayacağımız sıvı için ¼ ‘ün ⅓ ‘ü kadar  (şişenizin büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz) tatlı badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi hafif bir taşıyı yağa ihtiyacımız var. 20-40 damla arası (isteğinize göre) kokmasını istediğiniz esansiyel yağdan ekleyeceğiz (yatak odasında kullanacaksanız lavanta yağı örneğin). Tek bir yağ da kullanabileceğiniz gibi bir kaç yağı da karıştırabilirsiniz. Sadece bir kaç damla izopropil alkol (kokusunun çubuk içinden kolaylıkla taşınıp yayılması için gereklidir, ecza dolaplarımızda da bulunur), rattan kamışı ve küçük bir şişe.

Bu arada yer alan yağların organik olmasını tavsiye ederim. Piyasada doğal yağlar söz konusu olduğunda 2 tür bulursunuz. Organik olanlar diğerine göre daha pahalıdır ama daha iyi etki gösterendir.

Önce taşıcı yağı sonra bir kaç damla alkolü ekledikten sonra kokusunu yaymasını istediğiniz esansiyel yağı ekleyin ve biraz kamış ile karıştırın. Ardından koymak istediğiniz şişeye alabilirsiniz. Şişe içerisine 1 tane çubuk koyabileceğiniz gibi 3-5 tane de bir arada koyabilirsiniz. (kokunun yayılması için çubuğun dışarıdaki bölümünü içindeki sıvıyla başta ıslatmayı unutmayın. Dışarıdaki bölüm kuruyunca ters çevirdiğiniz zaman koku yayılmaya devam edecektir.) Elbette çok çubuk koymanız daha fazla koku yayılması demek olacaktır. Aslında kokumuz artık hazır. Çubuklu oda kokusunu yatak odası içinse yatak baş ucundaki komidin üstüne, çalışma odasında masa başına veya oturma odasında sehpanızın üzerine koyabilirsiniz. Hem çok dekoratif bir objeye hem de miss gibi kokan bir odaya kavuşmuş oldunuz. Bu ev yapımı oda kokusunu birine hediye vermek için de kullanabilirsiniz.

3 esansiyel yaglarla cubuklu oda kokusu yapimi ev kokusu yapimi_mini

Burada son olarak sizde yaratacağı etkiye göre kullanabileceğiniz doğal yağ ve koku fikirlerinden bahsetmek istiyorum. Bunlara göre koku yapımını da kullanacağınız esansiyel yağlara karar verebilirsiniz.

Enerji Veren, Canlandıran : nane, portakal, limon, greyfurt veya zencefil

Rahatlatan : Lavanta, sedir veya ylang ylang

Rahatlatan ve Uyku Getiren : Lavanta, paçuli (veya silhat), ylang ylang

Bağışıklığa Destek ve Temizleyici : Nane, lavanta ve limon

Temizleme : Nane, Okaliptüs, Melaleuca ve Limon

Odak / Uyanıklık : Buhur(Frankincense), zencefil, biberiye

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here