Duvar Boyası Rengi Hakkınızda Ne Söylüyor?

Eğer şu sıralar evin duvarlarını boyatmak istiyor ve "ne renk duvar boyası seçmeli?" acaba diye düşünüyorsanız, önemli ipuçları verecek bu yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü burada renklerin enerjisinden yola çıkarak, seçtiğiniz duvar boyası rengi hakkınızda ne söylüyor öğreneceksiniz.Renklerin kişiliğinizi nasıl ifade ettiğini keşfetmeye hazır olun!

0
588

Eğer şu sıralar evin duvarlarını boyatmak istiyor ve “ne renk duvar boyası seçmeli?” acaba diye düşünüyorsanız, önemli ipuçları verecek bu yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü burada renklerin enerjisinden yola çıkarak, seçtiğiniz duvar boyası rengi hakkınızda ne söylüyor öğreneceksiniz.Renklerin kişiliğinizi nasıl ifade ettiğini keşfetmeye hazır olun!

Sonbahar ve ilkbahar ayları boya, badana ve genel ev temizliği için mükemmel zamanlardır. Söz konusu duvarları boyamak olduğunda bir kaç günde bitecek bir iş olsa da sonrasında temiz bir evde oturmak yeniliğin verdiği enerji tüm yorgunluğu unutturur insana. Eğer siz de şu aralar evin duvarlarını boyatmayı istiyor ve ne renk yapsam acaba diye düşünüyorsanız size önemli ipuçları verecek bu yazıyı okumaya devam edin derim. Daha önce sizlerle ev duvar boyası türü ve renk seçimi yaparken fikir verecek, ev duvar boyası seçimi önerileri içeren bir yazı paylaşmıştım. Şimdi ise daha kişisel detaylardan bahsedeceğiz. Renklerin verdiği enerjiden yola çıkarak, seçtiğiniz duvar boyası rengi hakkınızda ne söylüyor öğrenmeye çalışacağız. Kısacası evinize gelen kişilere duvar boyası renginin sizinle ilgili aslında önemli ipuçları verdiğini göreceğiz. Sadece bir rengin farklı tonları arasında dahi farklılıklar olacağını da anlayacağız. Renklerin kişiliğimizi nasıl ifade ettiğini keşfetmeye başlıyoruz.

Duvar Boyası Rengi Hakkınızda Ne Söylüyor?

1- Sıcak Tonlar :

Sarı, turuncu (veya yakın arkadaşı şeftali, pembe tonları) gibi güneş renginin ateş tonlarıyla birleşmiş kombinasyonları neşeli ve konuksever bir yapınız olduğunun göstergesidir. Böylesi sıcak tonları kullanan kişilerin samimi bir yapıları olduğu gibi başkalarını ağırlamayı, yedirip içirmeyi seven bir karakterleri vardır. Böyle bir odada bulunan kişilere de böyle bir samimiyet verir. Kişiler, daha yakın ve samimi olurlar.

1 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

Diğer yandan renklerin sahip olduğu ışık kalitesi kişiye enerji verir, iştah açar. Daha önce de belirttiğimiz gibi renklerin tonu ve odada tercih edilen diğer eşyaların renkleri de önemlidir. Sarıya boyattığınız odanın sanki bir tereyağının içine düşmüşsünüz gibi hissettirmemesi için soğuk mavi-gri veya yeşil renkteki mobilyalar kullanabilirsiniz. Böylelikle odanın tüm boğucu görünümü daha neşeli ve sıcak yuvaya dönüşecektir.

2 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

Duvar Boyası Rengi Hakkınızda Ne Söylüyor?

2- Soğuk Tonlar :

Aslında renklerin bizlere verdiği enerji veya hissiyat evrenin kendisinden gelmektedir. Örneğin doğaya aşıksanız, doğanın renkleri aslında sizin hakkınızda önemli ipuçları veriyordur. Aynı zamanda bazı evrensel gerçekler de vardır. Örneğin çalışmalar göstermiş ki gökyüzü gibi açık-orta mavi tonları, lavanta ve yeşilin soft tonları, kişilerde sakinleştirici ve yatıştırıcı etki ediyor. Çünkü onlar parlak renklere oranla gözleri daha az yoruyor.

Evcimen ve sakin bir yapınız varsa evinizde mavinin bu yumuşak ve açık tonlarını kullanıyorsunuz muhtemelen. Evinizi adeta dinginleşmek için kaçış noktanız görüyorsunuz. Bu da biraz içinize kapanık bir yapınız olduğunu gösterir aslında. Bir noktaya kadar bu iiy olsa da fazlası duygularınızı daha da aşağı çekebilir. Bu yüzden size biraz daha dışa dönüklük enerjisi vermesi için duvarlarının soft mavi olduğu odanızda turuncu, sarı gibi sıcak tonlarda mobilyalara, eşyalara yer vermek iyi gelebilir.

3 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

4 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

Duvar Boyası Rengi Hakkınızda Ne Söylüyor?

3- Mücevher Renkleri :

Sanki bir Oscar gecesinde kırmızı halı üstünde salınacakmış hissiyatı yaratacak zümrüt, safir, ametist… Güçlü, zengin, süslü bir görünüm… Tıpkı sanatçılar gibi bu renkleri tercih eden kişilerin yaratıcı, dışa dönük ve kendine güvenen bir yapıları vardır ve çevrelerinden sürekli yaratıcılık konusunda ilham almaya çalışırlar.

Zümrüt, safir, ametist gibi yoğun ve parlak renkler, kusurları, hataları gizlemek için mükemmel seçeneklerdir. Bu renkler bir odayı mimari bir özelliği olmasa dahi çok çekici hale getirir. Örneğin küçük bir odayı laciverte boyarsanız oldukça sıkıcı ve karanlık bir oda haline gelmiş olacak ancak safir gibi bir rengin parlaklığı çok daha dinamik bir etki yaratacaktır. Kaotik olmadan hisleri bir arada tutabilmek için böylesi mücevher renklerini nötr tonlar veya renklerle bir araya getirmelisiniz. Bu renkleri, özellikle çok zaman geçirmediğiniz yemek odası, koridor gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

5 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

6 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

 

Duvar Boyası Rengi Hakkınızda Ne Söylüyor?

4- Nötr Renkler :

Sahil boyunca uzanan taşlardan veya bir mermer anıttan ilham alan gri, kahve, bej gibi renkler istikrarın, tazeliğin ve klasik görünümün temsilcileridir. Eğer bunlar tam bana göre diyorsanız, muhtemelen pratikliği seviyorsunuz, renkler sizi yoruyor ve her birkaç yılda bir tekrar tekrar boya yapmak istemiyorsunuz. Ayrıca muhtemelen ticari bir zekaya da sahip olabilirsiniz. Çünkü bu renklerdeki duvarlar, mobilyalarda ve diğer aksesuarlarda bolca renk kullanmanıza izin verir. Yani bir sanat severseniz ve tablolarınızı ön plana çıkarmak istiyorsanız veya renklerin hakim olduğu aksesuarlar satıyor bu yüzden de onları öne çıkaracaksanız bu renklerdeki nötr zeminler tam size göre.

7 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

Diğer yandan renkler bana göre değil diyorsanız, tüm eşyalarda bu tonları kullanmak ne yazık ki biraz sıkıcı olabilir. Bunun yerine aynı-benzer renklerin koyu-açık tonlarını bir araya getirerek odanızı sıkıcılık ve sıradanlıktan çıkarabilirsiniz.

8 duvar boyasi rengi ev is yeri renk secimi_mini

Duvar Boyası Rengi Hakkınızda Ne Söylüyor?

5- Duvar Rengi Seçimi

Hangi renk tonunu seçmiş olursanız olun ev duvar boyasında veya iş yeri duvar renginde doğru renk seçimi ile içinde kendinizi daha iyi hissettiğiniz yaşam alanı yaratabilirsiniz. Bunu yaparken her odayı ayrı değerlendirmeli, kişiliğinize, o oda için ne beklediğinize, odadaki diğer eşyaların renklerine göre karar vermelisiniz. Örneğin çalışma odasında sizi gevşetip, uyku haline geçmenize etki edebilecek bir renk istemezsiniz öyle değil mi? Tüm bunlar için de önceden iyi bir araştırma yapmakta fayda var.

Diğer yandan, koyu renklerin açık renklere oranla daha fazla bakım gerektirebileceğini, yine koyu renklerin canlılıklarını daha çabuk kaybedip solabileceklerini, seçtiğiniz rengin katalogda farklı duvardaki görünümünin farklı olabileceğini ve geniş bir odada görüp beğendiğiniz renk ikilisinin, küçük bir odada aynı güzel etkiyi yaratmayabileceğini unutmayın. Eğer bu tip ev duvar boyası seçimi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz bu yazıyı da mutlaka okumanızı öneririm–> ev duvar boyası seçimi önerileri

ev duvarları icin renk secimi ornegi 5_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here