Daha İyi Makyaj için Öneriler

Makyaj yaptığınız zaman istediğiniz görünüm elde edemiyorsanız, unuttuğunu bazı detaylar oluyor olabilir. Makyaj yapmaya yeni başlayanlar için veya nerede yanlış yaptığını bulmak isteyenler için bir rehber hazırladık. İşte, Daha İyi Makyaj için dikkat etmeniz gerekenler esraninportresi'nde

0
732

Makyaj yaptığınız zaman istediğiniz görünüm elde edemiyorsanız, unuttuğunu bazı detaylar oluyor olabilir. Makyaj yapmaya yeni başlayanlar için veya nerede yanlış yaptığını bulmak isteyenler için bir rehber hazırladık. İşte, Daha İyi Makyaj için dikkat etmeniz gerekenler esraninportresi’nde.

Instagram’ı takip ederken veya saatlerinizi harcayıp Youtube’daki makyaj videolarını izlerken gördüğünüz muhteşem makyajları görüp pek çoğuna hayran kalmamak elde değil. Aynısını olmasa da onların ki makyaj yapmayı denediğiniz zaman istediğiniz görünüm elde edemiyorsanız, unuttuğunu bazı detaylar oluyor olabilir.

Makyaj uzmanlarından işin bütün hilelerini öğrenmek elbette mümkün değil. Ancak yaptığınız makyajı dolayısıyla da görünümünüzü iyileştirecek bazı basit ipuçlarına dikkat etmeniz aslında yeterli. Makyaj yapmaya yeni başlayanlar için veya nerede yanlış yaptığını bulmak isteyenler için bir rehber hazırladık. İşte, daha iyi makyaj için dikkat etmeniz gerekenler esraninportresi’nde.

Daha İyi Makyaj için Öneriler

2 daha iyi makyaj icin oneriler_mini

1- Cildinize Uygun Şekilde Bakmıyorsunuz

Harika bir makyaj görünümü, iyi bir cilt ile başlar. Bu nedenle cildinize doğru şekilde baktığınızdan emin olun. Buna cilt için iyi bir temizleme rejimi geliştirerek başlayın. İyi bir cildin anahtarı temiz bir cilttir. Ayrıca akne veya benzeri bir deri rahatsızlığı söz konusuysa doktora veya dermatologa mutlaka danışın.

Temizlik sonrası cildi makyaja hazırlamanız gerekiyor. Bunun için cilt tipine göre nemlendirici seçimi önem taşıyor. Doğru nemlendiriciyi cildinize uyguladıktan sonra makyaja geçmeden önce bir kaç dakika beklemenizi öneririm ki cildiniz iyice emsin. Nemlendirici, kuru, pul dökülen cilt görünümünü iyileştirecektir. Yağlı cildiniz varsa da nemlendirici kullanmak gereklidir. Ancak hafif, yağsız nemlendirici tercih edin.

Ayrıca iyi bir makyaj bazı edinin. Bu gereksiz bir adım gibi gözükebilir, ancak yalnızca spesifik cilt sorunlarını (aşırı yağ veya kızarıklık) hedeflemekle kalmazlar, aynı zamanda makyaj için mükemmel derecede pürüzsüz bir temel oluştururlar ve makyajın dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olurlar.

Benzer şekilde göz çevresi için de bazlar var ve gözler üzerinde bir fondöten gibi çalışır, kusurları kapatır ve göz farı için iyi bir alt taban oluşturur.

2- Yanlış Makyaj Araçları Seçimi

Göz farı sürmek istediğiniz zaman kutusundan çıkan sünger aplikatörler her zaman uygulamaların iyi sonuç vermesini sağlamaz ne yazık ki. Bu noktada az makyaj yapıyor olsanız dahi kendinize iyi bir makyaj fırçası seti satın almanız olacaktır. Hem doğru şekilde temizlediğiniz takdirde uzun süreler kullanma şansınız da olacaktır.

Setten ziyade tek tek ihtiyacım olanları satın alacağım ve ne almalıyım diyorsanız, başlangıç için bir allık fırçası, göz farı fırçası, kaş fırçası (kaşları makyaj ile şekillendiriyorsanız) gibi ihtiyacınıza yönelik seçimler yapabilirsiniz. Fondöten için bir makyaj süngeri kullanabileceğiniz gibi fondöten fırçası da tercih edebilirsiniz.

Makyaj yaparken, doğru fırçayı doğru zamanda kullanmak ve doğru temizlemek yaptığınız makyajın kalitesini etkiliyor.–>Makyaj fırçaları ile ilgili bilmeniz gerekenler, esraninportresi.com’da

Daha İyi Makyaj için Öneriler

1 fondöten rehberi 2_mini

3- Yanlış Makyaj Ürünü Formülleri Kullanma

Likit ruj, toz göz farı en iyi bildiklerimiz olsa da fondöten veya diğer makyaj ürünlerinin birbirinden farklı formda olanları vardır. Peki hangisini seçmeli?

Genel olarak, toz yapıdaki ürünler daha kuru, matlaştırıcı etkiye sahiptir ve yağlı deride daha iyi çalışır. Sıvı ve kremler kuru cildi nemlendirmeye yardımcı olabilir. Özellikle fondöten seçerken bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Ancak önemli olan nihai sonuçlarla ilgili. Tozlar (özellikle göz farı ve allık gibi ürünler) hafifçe hassas bir şekilde harmanlayıp renk oluşturmanızı sağlar. Krem formülleri daha genç, nemli ve canlı bir etki verir (bu nedenle biraz daha pırıl pırıl bir krem göz farı daha yaşlı ciltler için şarttır). Diğer yandan yeni başlayanlar için çoğunlukla parmaklarla sürülen bu formüller en iyi seçim olabilir.

Jel gibi formüller genellikle çalışması en zor olanıdır, ancak aynı zamanda en uzun ömürlü sonuçları verirler. Jel formuyla eyeliner’lara alışkınsanız makyajınız daha iyi görünebilir. Ancak alışkın değilseniz, yumuşak kalemler biraz daha kullanması kolay olacaktır.

Daha İyi Makyaj için Öneriler

4- Yanlış Renk Seçimleri

Bize uymayan trendleri uygulamama kuralı makyaj için de geçerlidir. Cilt tonuna ve göz rengine göre seçimler yapmak önemlidir. En net anlatımla kırmızı ruj seçimi yaparken dahi doğru tonunuzu bulmanız gereklidir.

Diğer yandan uygulama şekilleri de bir o kadar önemlidir. Örneğin gözleriniz birbirine yakınsa göz makyajında bazı ipuçlarına dikkat etmeniz şarttır. Diğer bir detay da ciltteki veya göz altlarındaki lekeleri kapamak adına yapılan seçimlerdir. Lekeleri gizlemeye çalışırken daha belirgin hale getirmeniz de olası çünkü…

Yanlış renkleri seçmeye gelince, çoğumuzun yanlış yaptığı noktadır, fondöten seçimi. Elinizin üstünde test etmek yeterli değildir. Yüzünüzde doğal ışık altında nasıl göründüğünü görmeniz gerekir. Ayrıca elinizin üstünden ziyade çenenin hemen altında boyun bölgesinde deneyerek doğru fondöten rengi seçimini yapmalısınız.

Fondöten çeşitleri nelerdir, nasıl uygulanırlar ve fondöten seçimi nasıl yapılır?–> Fondöten Çeşitleri Rehberi, esraninportresi.com’da

3 2016 doğal makyaj modası doğal dağınık kaşlar_mini

5- Detayları Unutuyorsunuz

Aslında makyajın pek çok detayına yer verdik. Ancak son zamanların en önemli detayı olan kaşlardan bahsetmedik. İfadeyi ve görünümünüzü değiştiren önemli bir detay olan kaşlar, son yıllarda doğal ve eskiye oranla daha kalın şekilleriyle karşımıza çıkıyor.

Öncelikle yüz şekline uygun kaş modelini bulmanız ve kaş alma yöntemleri ile doğru şekli vermeniz gerekli. Bu süreçte de makyaj ile kaşları şekillendirmelisiniz. Buna dair tüm detayları aşağıdaki yazılardan okuyabilirsiniz.

–> Kaş Şekillendirme Hataları

–> Kaş Alma Yöntemleri Artıları Eskileri

–> Yüz Şekline Göre Kaş Nasıl Olmalı?

3-Yüz-şekline-kaş-modelleri_mini

Daha İyi Makyaj için Öneriler

6- Kozmetiklerin Son Kullanma Tarihleri

Kozmetik ürünlerindeki son kullanma tarihi, sizi daha fazla makyaj almaya yönlendiren bir durum değildir. Bazı ürünler reklamı yapılanlardan (genellikle tozlar) daha uzun süre dayanabilmesine rağmen, özellikle hassas göz alanının etrafında dolaşan sıvılar söz konusu olduğunda genel olarak makyajın son kullanma tarihleri dikkate almaya değer.

Örneğin maskara! Eski bir maskara tüpü sadece mikropların üreme alanını haline gelmekle kalmaz, aynı zamanda topaklanma olasılığı da yüksektir. Bu tüpü açar açmaz ürünün nemi kaybetmeye başlar. Yeni bir maskara açmak ve pürüzsüz sıvı formülü üzerinde kaymayı ne kadar güzel hissettiğini hatırlıyor musun? Bu muameleye kendin borçlusun. Eğer maskara üç ay sonra bitmezse, kutuyu çıkarın ve yeni bir tane satın alın. Dünyayı farklı kılacaktır.

Güzellik için kullandığımız cilt ve makyaj ürünlerinin kullanım sürelerini öğrendikten sonra evdeki tüm güzellik malzemelerini kontrol etmek isteyeceksiniz. İşte—> cilt makyaj ürünlerinin kullanım süreleri;

5 makyaj ve cilt urunlerinin kullanım sureleri_mini

7- Takılı Kalmayın

Bazıları dumanlı göz makyajı sever bazıları kırmızı rujundan vazgeçemez. Bir de bunları uygularken kullandıkları ürünler ve teknikler var elbette. Ancak değişime açık olmakta fayda var. Daha iyisi için araştırmak, denemek her zaman makyajı ileriye taşıyacak sonuçlar getirecektir. Ayrıca zaman zaman yenilenmek herkes için gereklidir. Bunun için kozmetik mağazalarındaki uzmanlardan destek almaktan da çekinmemelisiniz. Yeni ürünler denemeli, yeni teknikleri izlemeli ve her daim zamansız görünen makyaja sahip olmalısınız.

Bu yazı gibi sitemizde farklı içeriklere sahip pek çok yazı bulunmaktadır. Her gün güncellenen sitemizdeki diğer bilgilere ulaşmak, günceli takip etmek için aşağıdan Facebook sayfamızı beğenip, takip etmeniz yeterli.

Hayatı Kolaylaştıran Günce Kadın Yaşam Sitesi

facebook_f_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here