Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

Kış ayları, başta kuru ciltler olmak üzere her cilt tipine hasar verebilir. Dış ve iç ortam sıcaklıklarındaki aşırılıklar, rüzgar ve havadaki nem eksikliği nedeniyle cilt kızarıp pul pul dökülebilir ve cansız bir görünüm kazanabilir. Evde uygulayacağınız küçük ipuçları ile kışın kuruyan ciltler için gereken özeni göstermek mümkündür. Kışın cilt bakımı için maskeler ve bakım önerileri, esraninportresi'nde

0
665

Kış ayları, başta kuru ciltler olmak üzere her cilt tipine hasar verebilir. Dış ve iç ortam sıcaklıklarındaki aşırılıklar, rüzgar ve havadaki nem eksikliği nedeniyle cilt kızarıp pul pul dökülebilir ve cansız bir görünüm kazanabilir. Evde uygulayacağınız küçük ipuçları ile kışın kuruyan ciltler için gereken özeni göstermek mümkündür. Kışın cilt bakımı için maskeler ve bakım önerileri, esraninportresi’nde.

Kış aylarının sert hava koşulları, önlem alınmadığı takdirde her cilt tipine hasar verecektir. Ancak kıştan en çok etkilenen ciltler kuşkusuz kuru ciltlerdir. Aslında karma cilt tipine sahip olsam da kış aylarındaki olumsuzluklardan ciddi derecede etkileniyorum. Dış ve iç ortam sıcaklıklarındaki aşırı farklar, rüzgar ve havadaki nem eksikliği rahatsız edici bazen kırmızı, pul pul dökülen ve cansız cilt ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Kışın kuruyan ciltler için kullanılan cilt bakım ürünlerinin değiştirilmesinden, cilde fazladan nem sağlayacak maskelere kadar pek çok ek önlem almak gereklidir. Bunların yanında evde uygulayacağınız küçük değişiklikler ile cildinizi nemli ve her zamanki parlayan, canlı görünümünde tutmak aslında kolaydır.

Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

 • Su tüketimini arttırın.

Vücutlarımız %60 sudan oluşur ve cilt vücudun en büyük organıdır. Bu sebeple amaç cildi nemlendirmek ve susuz kalmasını önlemek olduğunda bunu, içeriden ve dışarıdan yapmalısınız. Ayrıca kafeini, alkolü ve şekerli içecekleri azaltmakta ve hatta mümkünse hayatınızdan çıkartmanızda fayda var. Tükettiğiniz kahve ve çayın iki katı kadar da su içmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

 • Odanıza hava nemlendiricisi ekleyin.

Yatak odanıza koyacağınız bir hava nemlendiricisi hem havayı nemlendirecek hem de vücudunuza pek çok faydayı birden sağlayacaktır. Kuru cildinizi nemlendirmenin yanında alerjileri ve sinüs problemlerinizi de azaltacaktır. Bu hava nemlendiricilerinden bazılarında yağ difüzörleri de bulunuyor ki böylelikle doğal yağları kullanarak kendiniz için ekstra birkaç faydayı da sağlayabilirsiniz.

 • Pul pul dökülmeler için peeling yapın.

Yazının girişinde saydığımız pek çok sebepten ötürü cildiniz kuruyup, pul pul görünüyorsa aslında ilk yapılması gereken, ciltteki bu ölü üst katmadan kurtulmaktır. Böylelikle altta bulunan yeni cilde uygulayacağınız nemlendiriciler, serumlar veya maskelerden daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Her hafta uygulayacağınız peeling maskeleri bu konuda size yardımcı olacaktır. Ayrıca istiyorsanız kimyasal peelingler’den de yararlanabilirsiniz.

Cildi ölü deriden arındırıp nemlendirmek için kahverengi şeker, hindistan cevizi yağı ve tarçın yağı ile kolay peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz. Bu maskelerin tariflerine ulaşmak için–> cilde kış için peeling maskesi önerileri

 • Sıcak değil, ılık su kullanın.

Soğuk günlerde sıcacık bir duşun altında olmanın verdiği keyiften vazgeçmenin ne denli zor olduğunu biliyorum. Ancak sıcak suyun cildinizi ekstra kuruttuğunu da hatırlatmalıyım. Çünkü sıcak su cildinizin doğal yağlarını kurutacaktır. Bu nedenle banyoda veya yüzünüzü yıkarken sıcak yerine ılık su tercih edin.

Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

 • Dudak kremi kullanın.

Eminim pek çoğunuz için zaten kışın çantanızın bir numaralı üyesi, dudak kremleridir ki özellikle de çatlayan ve hatta neredeyse parçalanmış dudaklara sahipseniz! gündüz eminim sıklıkla kullanıyorsunuz ancak önerim, yatmadan önce de mutlaka dudak kreminizi sürmeniz. Hatta sabah uyandığınız zaman da ince bir kat halinde dudak kremi uyguladıktan sonra kullanmadığınız bir diş fırçasını dudaklarınıza sürterek, üst kattaki ölü deriyi temizleyin. Bu işlemi bastırmadan, nazikçe yapmanızı öneririm. Bu işlemin hemen ardından tekrar dudak kreminizi uygulamayı da unutmayın.

Kuruyan ve çatlayan dudaklara pek çoğu mutfağınızda bulunan doğal malzemelerle evde dudak bakımını kolaylıkla yapabilirsiniz. İşte, Kuruyan Çatlayan Dudaklar için Öneriler esraninportresi.com’da

Kışın Kuruyan Ciltler için Bakım Önerileri

 • Cilt bakım ürünlerinizi değiştirin.

Yazının en başında bu konudan bahsetmiştim. Cildin size verdiği sinyaller ve hava koşulları doğrultusunda kullandığınız cilt temizleyicisi, nemlendirici gibi ürünleri değiştirmeniz gerekebilir. Örneğin ben normalde temizleyici olarak jel tipi bir ürün kullanırken, kış aylarında aynı markanın krem içerikli temizleyicisini kullanıyorum.

 • Kış için yağ içerikli nemlendiricilere geçiş yapabilirsiniz.
 • Yatmadan önce uyguladığınız gece rutininize bir yüz yağı ekleyebilirsiniz.
 • Cilt tipine, ciltteki sorunlara bağlı olarak bitkisel doğal yağlar içerisinden seçilecek 3 yağı karıştırarak kendi yüz yağınızı yapabilirsiniz.

Peki bu doğal yağları nasıl seçmeli, Cilt Tipine Göre Doğal Yüz Yağı Yapımı hazırlarken nelere dikkat etmeli? Kullanılabilecek doğal yağların cilde faydalarının da yer aldığı tüm bilgiler esraninportresi.com’da

Mevcut nemlendiricinize cilt tipine uygun bir doğal yağ ekleyebilirsiniz. Ayrıca cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olan hiyalüronik asit içeren ürünleri de tercih edebilirsiniz.

 • Düzenli nemlendirici maskeler yapın.

Haftada bir cildinizin ihtiyaç duyduğu ekstra nemi karşılamak için kışa uygun cilt maskeleri yapmalısınız. Çünkü günlük kullanılan yüz kremleri veya serumları da yeterli gelmeyebilir.

Evde cilt bakımı yapıp en iyi sonucu alabilmek için kış yüz maskesi seçeneğini de göz önüne alınmalı. Kışın evde cilt bakım maskesi yapımı önerileri, esraninportresi’nde.

Uyarı : Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

 • Fiziksel ve ruhsal olarak iyileştirici etkileri olan doğal yağların organik, saf ve doğru yöntemlerle üretilmiş olanını bulamadığınız zaman yarardan çok zararları ile uğraşırsınız. Satın aldığınız veya alacağınız doğal yağ gerçekten doğal mı, saf-organik doğal yağ nasıl anlaşılır biliyor olmak, hangi yağın ne işe yaradığını bilmek kadar önemlidir.
 • Kullanacağınız yağa alerjik olmadığınızdan emin olun. Bunun için ayak ya da el bileği üzerinde bir test yapın. 24 saat boyunca açık tutun ve herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol edin.
 • Hamile kadınlar, emziren anneler, çeşitli hastalıkları olanlar ve ilaç kullananlar doktor kontrolünde takip edilmeli. Çünkü yağların bazı hormonların salgılanması üzerinde büyük etkisi vardır.
 • Etkisinden emin olmadığınız hiçbir ürünü birbiriyle karıştırmayı denemeyin.
 • Alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here