Yenilenmiş Cilt İçin Evde Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı?

Evde cilt bakımıyla yenilenmiş, pürüzsüz bir cilt elde etmek için adım adım bazı bakım ipuçlarına dikkat etmek yeterlidir. Örneğin, ürünlerden istenilen etkili sonucu alabilmenin en önemli ipucudur, doğru sırayla uygulanmaları. Canlı ve parlak cilt için evde güzellik sırları, esraninportresi'nde.

2
11404

Hepimiz güzelleşmek uğruna pek çok cilt bakımı ürünü satın alıyoruz veya doğal ürünleri uyguluyoruz. Cilt temizliği, maske, nemlendirici derken acaba doğru sıralama ile kullanıyor muyuz? Evde bakım yaparken uygulamanız gereken cilt bakımı sıralaması yanı sıra, uygulayanların memnun olduğu güzellik sırlarını detaylandırmaya başlıyorum.

Peeling, maske, tonik derken sahip olduğumuz cilt bakım ürünlerinin arasında kayboluyoruz. Satın aldığımız kozmetikler veya evde yaptığımız doğal bakım ürünlerinin faydaları ve uygulama şekillerini bilmek kadar önemlidir, doğru cilt bakımı sıralaması bilmek.

Cilt temizleme sırası bile önemliyken serum, maske ve nemlendiriciye kadar uzanan ve günlük cilt bakımı sıralaması önemi üzerine daha çok bilgi sahibi olmak gerektiğini düşündüm. Çünkü cilt bakım ürünlerinden istediğiniz etkili sonucu alabilmenin en önemli ipucudur, doğru sırayla uygulanmaları. Ancak ne yazık ki bazen unuttuğumuz veya önemsemediğimiz bazı küçük detaylari istediğimiz sonucu elde etmemize engel oluyor.

cilt bakımında sıralama 2_mini

Sabahları uyguladığımız günlük cilt bakımı sıralaması ile yatmadan önce uyguladığımız gece bakımı sıralamasına ayrı ayrı bakacağız ancak önce genel bir kaç bilgiyi paylaşmak istiyorum.

Genel kural şudur ki, ürünleri inceden kalına doğru olacak sıralamayla uygulamak gerekir. Bu yüzden nemlendirici en sondur, çünkü en baskın ürünlerden biridir. Yani öncelikle su bazlı ürünleri ardından yağ bazlı ürünleri kullanmayı tercih etmelisiniz. Ürünlerin her birinin ne kadar etkili olmasını istediğinize bağlı olarak bu sıralamayı yapmak da yardımcı olacaktır. Örneğin bir akneye karşı bir ürünü nemlendiriciden önce sürmelisiniz ki, cilde daha fazla nüfus edebilsin. Gelelim adım adım cilt bakımı sıralaması detaylarına;

Sabahları, günlük cilt bakımı sıralaması :

1- Temizleyici : Sabahları cildiniz için yumuşak bir temizleyici ile güne başlayın. Çoğu zaman aslında sadece su ile yıkamak bile yeterli olacaktır. (Gece yatmadan iyice temizledik çünkü!) 

2- Tonik : Temizleme adımı sonrası ciltte kalan olası kiri ciltten kaldırmak için bu aşamanın son adımıdır. “Tonik kullanmak şart mıdır?” En çok aldığım sorulardan biri diyebilirim. Ben kullanıyorum (Gül suyu, yeşil çay gibi doğal içerikleri kullanmayı da çok severim.). Çünkü cildin Ph’ını düzenleyen önemli bir adımdır. Sadece sahip olduğunuz toniğin alkol içermemesine özen gösterin. 

3- Tedavi edici ürün (opsiyonel) : Bu aşamada ciltteki problemli alanlara odaklanıyoruz. Kırışıklıkları gideren kremler, akne tedavi edici kremler veya cildi canlandırıcı serumlar…

Ben bu aşamada bir süredir maske yapıyorum. Aslında alışkanlıklarına çok bağlı biri olarak, verdiğim en iyi bakım rutini değişim kararlarından biri kesinlikle bu! Sabah işe gitmeden önce bir maskeye nasıl zaman ayırabilirsin ki diyor olabilirsiniz! Benim için bunu  mümkün kılan muhteşem FOREO teknolojisi oldu. Çünkü bir süre önce FOREO UFO Akıllı Maske Terapisi ile tanıştım. 

Yukarıda gördüğünüz küçük pembe cihaz sayesinde 90 saniyede maske uygulamasını tamamlamış ve cildimi güne hazırlamış oluyorum.

Genellikle maske olarak, içeriğinde kırmızı alg ve hiyalüronik asit bulunan “Make My Day” maskesini, eğer yorgun ve uykusuzsam bir de göz çevresi için “Shimmer Freak” kullanıyorum. Göz altlarındaki koyu halka görünümünü nasıl azalttığına, yorgun görünümü nasıl ortadan kaldırıp, cildi canlandırdığına inanamazsınız! 

Her sabah günlük koşturmaların arasında evde maske keyfi ile kendimi şımartmayı bir süre öncesine kadar hayal dahi edemezdim. Düşünsenize, FOREO UFO Aktif Maskeleri sayesinde cilt bakımı ile kendinizi şımartmak için ihtiyacınız olan sadece 90sn! Zamandan kazandırırken “evde ulaşılması zor!” bir cilt mükemmelliği sunuyor. Cilt makyaja biz de güne hazırız! Daha ne olsun… 

Not : Bunları okurken nasıl kullanacağız (aslında çok basit, Foreo For You uygulamasını telefonunuza indiriyorsunuz, maskeyi cihaza yerleştirip, uygulamadan aktif hale getiriyorsunuz!), maskelerin içerikleri neler, hangi sıklıkla kullanılmalılar, hangi cilt tipleri hangi maskeyi kullanabilir gibi soruları aklınızdan geçirdiğinize eminim. Eksik yazmadım FOREO Maskeleri tek başına detaylı bir yazıyı hak ediyor bence.

Onu da en yakında zamanda hazırlayıp paylaşacağım ancak öncesinde UFO’yu FOREO resmi websitesinden incelemek isterseniz, linkini buraya bıraktım —> https://foreo.se/dx5ar  

4- Nemlendirici : Günlük cilt bakımının olmazsa olmazı nemlendici kullanımıdır. Kış için cilt bakımı önerilerinde de bahsettiğimiz gibi bulutlardan güneş görünmese de güneşe karşı yüksek koruyucu içeren nemlendiricileri tercih etmekte fayda var. Nemlendiriciyi uygularken parmak uçlarıyla cilde aşağıdan yukarıya doğru masaj yapmak hem kan dolaşımını hızlandırıp elastikiyeti arttıracak hem de ürünlerin cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlayacaktır.

Ben uzun zamandır BeautyOmelette ‘nin White Cream yani Beyaz Kremini kullanıyorum. 30SPF güneş koruma özelliğinin yanında cilt rengini eşitliyor, cilde canlı ve parlak bir görünüm veriyor. Sayesinde uzun zamandır fondöten veya pudra kullanmıyorum makyaj sırasında!

5- Göz kremi : Nemlendirici de uyguladıktan sonra göz kremini sürün. Göz etrafındaki deri ciltten daha ince ve hassas olduğundan özel bakım şarttır. Bu noktada avokado içerikli göz kremleri gerçekten işinize yarayacaktır. Göz kremi genellikle yaş aldıkça ihtiyaç hissedilen bir konu olsa da yaş ne olursa olsun kullanılması gereken bir üründür. Bu aşama için 3 numaralı adımda anlattığım gibi Ufo ve Akıllı Maskelerinden göz çevresine uygun olan “Shimmer Freak” maskesini kullanılıyorum. Uzatıp sizi sıkmayacağım, merak edenler 3 numaralı adıma dönüp tekrar bakabilir.

cilt bakımında sıralama_mini

Geceleri cilt bakımı sıralaması :

Varsa öncelikle makyajı çıkarmalısınız. Göz makyajı için temizlemek için örneğin, Jojoba yağı, yüz için makyaj çıkarıcı micellar suyu kullanabilirsiniz.

1- Temizleyici : Cildinizi derinlemesine temizleyecek, cilt tipinize uygun iyi bir temizleyici ile gece bakımına başlamanız gerekecektir. Ben yaklaşık 3 yıldır La Roche yüz temizleyici jelini kullanıyorum. Cilt tipime uygun olan bu versiyonundan da çok memnunum. 

Bu arada paylaşmam gereken önemli bir detay daha var. Ben temizleyicimi FOREO LUNA 3 ile uyguluyorum. Bu cihazı ilk kullandığınız an “meğer daha önce cildimi hiç temizlemiyormuşum!” şaşkınlığına kendinizi hazırlayın. 

LUNA 3 sahip olduğu T-Sonik titreşim teknolojisi ile yüz temizleme de (ve de masaj da!) bir devrim yaratmış. FOREO LUNA 3 için de detaylı bir yazı hazırlayacağım ve orada daha net anlatacağım ancak şu kadarını söyleyebilirim ki sayesinde lekelerimin görünümü oldukça azaldı, dokunmaya doyamadığım, yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde sahip oldum.

Çünkü benim için pürüzsüz bir cilt, bazen makyaj yapmadan çıkabilmenin bazen de makyajın harika görünmesinin anahtarı! Bunun için kullandığım LUNA 3’ü, tüm detaylarıyla anlattığım yazımın linkini de buraya bırakıyorum–> Pürüzsüz ve Güzel bir Cilt için Nereden Başlamalı?

LUNA 3 ‘ün FOREO resmi websitesindeki linkini de bıraktım—-> https://foreo.se/q55pa

2- Tonik : Sabah yaptığınız günlük cilt bakımında olduğu gibi gece bakımında da ciltte kalan olası kiri ciltten tamamen kaldırmak için tonik kullanmanızı öneririm.

3- Tedavi edici ürün (opsiyonel) : Bu aşamada sıralama yine aynı. Ciltteki problemli alanlara odaklanıyoruz ve varsa akne tedavi edici veya leke giderici kremimizi kullanıyoruz.

Tekrarlayarak sizi sıkmak istemiyorum ama Foreo cihazlarının ve maskelerinin cildimde yarattığı muhteşem değişimleri gördükçe anlatmaktan da kendimi alamıyorum. Burada ben bazı geceler, Foreo “Call it a Night” Ufo-Akıllı Maskeyi kullanıyorum. Bu kadar uzun anlattığıma bakmayın sadece 90sn! sürüyor.

4- Serum (opsiyonel) : Eğer sivilce kremi gibi tedavi edici bir krem kullandıysanız serum öncesi kremin iyice kurumasını bekleyin. Ardından serumu uygulayabilirsiniz.

Serum olarak yine BeautyOmelette ‘nin Yüz Serumu’nu kullanıyorum. Leke görünümünü hafifletmesinin yanında yaşlanma etkilerini azaltıp, adeta cildi yeniden yapılandırıyor. Serumlar ince yapılı cilt bakım ürünleri olduğundan deri altına daha kolay nüfus ederler. Etkisini arttırmak için bu adımda FOREO LUNA 3 ‘ün masaj modunu aktif hale getiriyorum. 

FOREO LUNA 3 ‘ün kıl tipli yüzeyi temizleme için kullanırken arka tarafını da masaj için kullanıyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken Foreo For You uygulamasını telefona indirip, cihazı kaydettikten sonra 4 farklı masaj modundan birini seçmek! Açık söylemek gerekirse tüm cilt bakım rutininde en sevdiğim bölüm burası… Oğlumu uyuttuktan sonra kendime hediye ettiğim bu birkaç dakika… Üstelik keyif sonucunda cildim arınıyor, gençleşiyor, yenileniyor… 

FOREO tasarımı iki cihazın cilde muhteşem etkilerinden bu kadar bahsetmişken, hem LUNA 3 hem de UFO ve UFO aktif maskelere kolayca ulaşabilmeniz için gerekli linki de buraya bıraktım–> https://foreo.se/rrnss

5- Gece kremi : Sıra geldi gece kremini kullanmaya. Bu kremler gündüz kullandığınız nemlendiricilerden daha farklıdır. Gece kremleri daha yavaş cilde nüfus ederler ve süper nemlendiricidirler. Gece kremi olarak yine BeautyOmelette ‘nin Yüz kremini kullanıyorum.

6- Göz kremi : Nemlendirici de uyguladıktan sonra göz kremini sürün.

7- Doğal yağlar (opsiyonel) : Çok kuru cilde sahip olanlar veya cildini ekstra nemlendirme ihtiyacı hissedenler son aşama olarak tercih ettikleri doğal yağı uygulayabilirler.

Bu şekilde uzun uzun anlattığımda sanki sabah ve akşam toplam cilt bakım rutinim 1 saat sürüyor gibi gelmiş olabilir. Ancak FOREO LUNA 3 ve UFO Akıllı Maskeler ile sabah rutinim ortalama 4dk, gece bakım rutinimse ortalama 6dk sürüyor. Sonuç olarak günde ortalama 10 dk…

10 dk da ne değişir demeyin! Kullandıktan sonra etrafınızdan gelecek (ya da kıskanacakları için gelmeyebilir!) iltifatları da yorumlardan bana yazarsınız :)

Bu arada LUNA 3’ü, tüm detaylarıyla anlattığım yazımın linkini de buraya bırakıyorum–> Pürüzsüz ve Güzel bir Cilt için Nereden Başlamalı?

Cilt koyu lekelere, izlere, siyah noktalara, sivilcelere, kuru ve cansız görünmeye karşı bizlerle iş birliği yapmaya oldukça hazırdır ki aslında 1 haftada daha iyi görünen, daha canlı, daha pürüzsüz bir cilde sahip olabilmek mümkün. 7 günde sağlıklı, pürüzsüz cilt elde etmek için yapmanız gerekenler esraninportresi’nde.–> 7 günde pürüzsüz cilt

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here