Selfie Çekerken Bilmeniz Gerekenler

Instagram, facebook gibi sosyal medya mecraları hayatımızda olduğu süre popüler olmaya devam edecek selfie çekmek! Peki selfie çekerken en iyi pozu yakalamak için hangi açıyı kullanmalı, daha çok "like almak!" için filtrelerin özelliklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanmalı? Selfie çekerken dikkat etmemiz gerekenler ile daha iyi selfie çekmek için püf noktaları, esraninportresi'nde. 

0
917

Instagram, facebook gibi sosyal medya mecraları hayatımızda olduğu süre popüler olmaya devam edecek selfie çekmek! Peki selfie çekerken en iyi pozu yakalamak için hangi açıyı kullanmalı, daha çok “like almak!” için filtrelerin özelliklerinden en iyi şekilde nasıl yararlanmalı? Selfie çekerken dikkat etmemiz gerekenler ile daha iyi selfie çekmek için püf noktaları, esraninportresi’nde. 

Selfie merakımız uzunca bir süre daha bitmeyeceğine göre, hatta her dönem farklı bir türü (aynadan çekilen, arkadan çekilen, tepeden çekilen) gündemimize adeta bomba gibi düştüğüne göre ve de sosyal paylaşım sitelerinde “like” almak çok mühim bir mevzu haline geldiğine göre şu işi bilerek yapalım, doğrusunu yapalım diye düşünerek, selfie çekerken dikkat etmemiz gerekenleri, daha iyi selfie çekmek için bilmeniz gerekenleri içeren bir yazı hazırladım. Ehh sonuçta benim dileğim ne ola ki..? Bu yazı işinize yarasın, selfieleriniz bol like alsın!

selfie çekerken doğru açı_mini

Selfie Çekerken Bilmeniz Gerekenler

1- Kendiniz İçin Doğru Açıyı Bulun :

Hani derler ya sağ profilden çek, fotoğraflarda daha zayıf çıkıyorum filan diye.. Hah işte tam olarak kastettiğimiz böyle bir şey. Örneğin, kafanızı dimdik tutmayın hafif 45 derecelik bir açıyla başı eğmenin daha iyi sonuç veriyor. Kamerayı görüş açınızın biraz yukarısında tutarak, hafif sağ ya da sol eğik açı ile, en iyi çıktığınız yönü belirleyin, ve tüm selfileriniz için bunu kullanın. Emin olun uygun açı yüzünüzü daha pürüzsüz ve daha ince gösterecektir.

Örneğin, eğer büyük bir çeneniz varsa yandan veya alttan çekmek iyi bir sonuç vermez, aksine yukarıdan çekmek gerekiyor. Bununla birlikte, belki de harika dudaklarınız var ki bu durumda biraz daha daha alçaktan çekim yapmak, dudaklarınızı daha belirginleşecektir. Son olarak, eğer büyük bir alnınız varsa, çok yüksekten çekim yapmaktan kaçının, hafif bir açıyla ve göz çizginin biraz üstünden çekin ki böylece yüzünüzü de uzatabilirsiniz.

2- Bakımlı olun, aksesuarlar kullanın :

Selfie makyajı diye bir kavram var. Zira, bu bir çılgınlık halinde desem sanırım yanlış olmaz. Aslında burada amaç, selfiede söz konusu olan yakın çekim olduğundan ve de kusurlar daha fazla göze çarpacağından, ağır olmayan, doğala en yakın ama yüzünüzün beğenmediğiniz yerlerini geri plana, beğendiğiniz yerlerini ön plana çıkaran bir makyaj yapmak.

Resmi çekip baktığınızda da beğenmediğiniz bir yer varsa, filtreleri kullanarak mutlaka onu kapamalı ya da daha az dikkat çekecek hale getirmelisiniz. Bir de unutmayın, her seferinde yüzünüzü çekeceğinizden, insanları göreceği şey neredeyse aynı. Dolayısıyla bir farklılık katmak için, değişik ve ilgi çekici küpe, gözlük ya da kolye gibi aksesuarlar kullanabilirsiniz.

selfie makyajı_mini

Fotoğraflarda iyi görünmek biz kadınlar için çok çok önemli.Hal böyle olunca da, fotoğraflarda daha iyi çıkmanın yollarını arar olduk. Selfie ise normal fotoğraflardan daha farklı, daha yakın planda olduğunuz bir çekim olduğundan, makyajın büyük önemi vardır. İşte–> selfie için makyaj tüyoları

3- Selfie Çubuğu Kullanın :

Özellikle manzarayı da fotoğrafa dahil etmek istediğiniz zamanlar için bu aparatı mutlaka kullanın. Bu aynı zamanda daha uzaktan fotoğrafa dahil olmanızı sağlayacağı için size poz verme kolaylığı da sağlayacaktır. 

4- Doğal olun :

Vesikalık fotoğraf çektirmiyorsunuz, lütfen kendinizi kasmayın, içinizden nasıl geliyorsa öyle bakın, öyle gülümseyin. Çok da abartmayın, tabii. İnsanlar bademciğinize kadar görünen, gülümseyen bir fotoğrafı da istemezler sanırım. Sabah çektiğiniz fotoğraflarda daha iyi göründüğünüzü fark edebilirsiniz örneğin. Çünkü en taze, en doğal ve en güzel görüntünüz o zamandır. 

selfie çekerken doğal görünme_mini

5- Yapaylıktan uzaklaşın :

Yukarıdakini yapmayın artık. O kadar çok bunun üzerine konuşuldu ki, artık eskidi. Yaratıcı olun, eğlenceli olun.  Doğal bir gülümsemeyi buna kesinlikle tercih ederim. Ayna karşısına geçin poz çalışın bu yüzden. Herkesin kendinin güzel göründüğünü düşündüğü bir pozu mutlaka vardır. 

selfie çekerken öpücükten vazgeçin_mini

6- Doğru Işığı Seçin :

Hatalı ışık seçimi, fotoğrafınızın karanlık ya da fazla aydınlık çıkmasına sebep olabilir. Özellikle sabah erken saatleri ve akşamüstü saatleri fotoğraf çekimi için mükemmeldir diyebilirim, ışık açısından. Işığın hiçbir zaman tepenizden vurmasına izin vermeyin. Daha çok  ışığı karşınıza alacak şekilde (genellikle yüzünüze ışık gelmesine, sizi aydınlatmasına izin vermelisiniz) çekimler yapmalısınız. Çünkü böylece daha net bir görüntü sağlanır.

selfie çekmek_mini

7- Kamera Lensleri Kullanın :

İyi fotoğraf çekmek için artık illa bir fotoğraf kameranız olması gerekmiyor zira, akıllı telefonların kamera özellikleri pek çok makineden daha iyi. Kaldı ki ek lensler kullanarak, akıllı telefonların kamera özelliklerinde daha etkin şekilde faydalanmanız da mümkün. En çok bilenen ve kullanılan lensler, balık gözü lensler ile,  kamerası ile zoom yaparken görüntü bozulmasını önleyen ve farklı açılar sunan lensler, daha kaliteli ve farklı çekimler yapabilmenizi sağlıyor. 

8- Arka Plana Dikkat Edin :

Özellikle kalabalık yerlerde çektiğiniz selfieler de arka plana dikkat edin. Zira hiç istemediğiniz görüntüler sizin fotoğrafınıza dahil olabiliyor. Genellikle evde, odanızda çektiğiniz resimlerde, ister istemeden dağınıklık ya da görünmesini istemeyeceğiniz iç çamaşırlarınız farkında olmadan kadraja girebiliyor.

Risk almak istemiyorsanız düz bir duvarın önünde dahi çekinmeyi düşünmelisiniz derim. Özellikle de beyaz duvarı arkanıza aldığınızda, resme bakanların tüm dikkatinin sizde olacağından emin olabilirsiniz. Zira dergi çekimlerine bakarsanız, arka planları mümkün olduğunca sade tutmaya çalıştıklarını fark edersiniz.

selfie çekerken arka plan ne olmalı_mini

9- Tuvalet ya da Banyoda Selfie Çekmeyin :

Büyük aynalar ve mükemmel ışık orada olduğundan, ünlüler bile bunu çok sık yaparken, bizlerin yapmaması düşünülemezdi. Ancak uzmanlar mümkün olduğunca bundan kaçınmak gerektiğini söylüyorlar. Zira hem artık moda olmaktan çıktı hemde istenmeyen görüntü yakalanması konusu da çok riskli!

her yerde selife çekilmez_mini

10- Filtre Kullanın : 

Elbette, post etmeden önce resminize bir filtre ekleyeceksiniz. Ancak, bilimsel olarak sizi daha çekici hale getirdiğini ispatlayan filtrelerin aslında hang’ler’ olduğunu biliyor musunuz? The Huffington Post’a göre, Yahoo Labs ve Georgia Tech, 7.6 milyonun üzerinde Instagram fotoğrafını analiz etmiş ve Mayfair, Valencia, Hefe, Nashville ve Aden’in fotoğraflarda kullanıldığında daha fazla beğenildiğini keşfetmiş. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here