Suda Yetiştirilen Sebze-Otlar

Satın aldığınız bazı sebze veya otları evde tekrar yetiştirmek mümkün. Üstelik bunlardan bazılarını suda yetiştirmek mümkün. Böylelikle kapları pencerenin önüne dizip, büyüdükçe kesip yiyebilirsiniz. İşte, evde suda yetiştirilen sebze-otlar için bir kaç örnek, esraninportresi'nde.

0
2531

Satın aldığınız bazı sebze veya otları evde tekrar yetiştirmek mümkün. Üstelik bunlardan bazılarını suda yetiştirmek mümkün. Böylelikle kapları pencerenin önüne dizip, büyüdükçe kesip yiyebilirsiniz. İşte, evde suda yetiştirilen sebze-otlar için bir kaç örnek, esraninportresi’nde.

Bazı otları ve sebzeleri evde yetiştirmek gerçekten kolay olabilir. Çok fazla harcama yapmadan ve birkaç dakika sürece prosedürler ile bunu yapmak keyif almanızı da sağlayacaktır. Sonuç olarak, herhangi bir kimyasal madde kullanmadan evde yetiştirilen ürünler alınabildiği için bu çok iyi ev projelerinden biridir.

Aşağıda, yetiştirmenin kolay olduğu sebze ve otların küçük bir listesini bulabilirsiniz. İçlerinden en sevdiğinizi seçmek ve işe koyulmak elbette size kalmış! Özellikle de tükettiğiniz ürünlerin tamamen kendi emeğinizle ortaya çıktığını gördüğünüz anda onlarla yemek pişirmek daha iyi hissetmenizi de sağlayacaktır. Daha fazla uzatmadan suda yetiştirilebilen sebze ve otlardan birkaç örnek vermeye başlıyorum. (Elbette buradaki bitkileri başlangıçta suda yetiştirebilseniz de belirli bir aşamadan sonra toprağa almak durumundasınız. Ancak süreçleri gerçekten kolay)

Suda Yetiştirilen Sebze-Otlar

1- Fesleğen :

Fesleğenin pek çok sağlık yararı vardır; kalbimizi sağlıklı tutmamıza yardımcı olur ve aynı zamanda virüslere, enfeksiyonlara karşı savaşan antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  • Bu otu suda yetiştirmek için, ilk yapmanız gereken, bir yaprak düğümünün hemen 10 cm altından kesin. Bu kesim henüz çiçeklenmemiş bir parçadan yapılmalı.
  • Bu parçayı bir bardak dolusu su içerisine koyun.
  •  Bu bardağı güneş ışığı alabileceği bir noktaya yerleştirin.
  • Birkaç günde bir suyunu değiştirin.
  • Kökler çıkıp, yaklaşık 5-6cm olduğu zaman sudan çıkarıp tam bir fesleğen bitkisi yetiştirmek için toprak içine dikebilirsiniz.

Evde çiçek, bitki yetiştirmek hem bir hobi hem yaşamın tam kendisi hem de dekorasyonun önemli bir parçasıdır. İşte, bazı bitkiler vardır ki onlardan genel sağlığın yanı sıra cilt-saç sağlığı gibi güzellik bakımları için de yararlanmak mümkündür. Faydaları sebebiyle evde yetiştirilebilen şifalı bitkiler nelerdir ve de nerede kullanılırlar? Okumak isteyenler için tüm detaylar esraninportresi’nde–> Evde yetiştirilebilen şifalı bitkiler

Suda Yetiştirilen Sebze-Otlar

2 evde suda yetistirilebilen sebze ve otlar biberiye_mini

2- Biberiye :

Biberiyeyi evde yetiştirmek gerçekten kolaydır ve bnu bir kez deneyip başarılı olduğunuzda artık biberiye satın almak zorunda kalmayacaksınız.

  • Suyun içerisinde başarılı bir şekilde biberiye yetiştirebilmek için yaklaşık 15cm uzunluğunda dalı olan bir kaç biberiye parçasına ihtiyacınız var. (Eğer tohum olarak aldıysanız da tohumları bir gün süreyle suda bekletip çimlenmesini sağlamalısınız.)
  • Ardından yaprakları daldan ayırın ve su dolu bardağa koyun.
  • Büyük olasılıkla bir veya iki hafta içinde sonuçlarını göreceksiniz. Kesimler kökleşmeye başladığında, onları bahçede, toprak dolu kaplara dikebilirsiniz.
  • Sonrasında saksının üzerini şeffaf bir poşetle kapatın. 2-3 günde birçok az su ile nemlendirme işlemine devam edebilirsiniz. En fazla 2 hafta sonra biberiyeniz toprak üzerine çıkacaktır. Toprak üzerine çıktıktan sonra poşeti kaldırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here