Pratik Dolap Düzenleme Önerileri

Dolaplarda yer dar, kıyafetler çoksa, kıyafetleri dönem dönem kaldırıp, mevsime uygun olanları koymak gereklidir. İşte bu noktada gelin hem dolap temizliği yapın hem  de dolap dağınıklığına son verip, dolap düzenlemesi yapın. Tüm pratik dolap düzenleme önerileri, esraninportresi'nde.

1
16026

Dolaplarda yeriniz dar, kıyafetleriniz çoksa, kıyafetleri dönem dönem kaldırıp, mevsime uygun olanları koymak veya yerden tasarruf ettirecek katlama yöntemlerini uygulamak gereklidir. İşte bu noktada gelin hem dolap temizliği yapın, hem  de sizi “giyecek hiçbir şeyim yok!” noktasına getiren dolap dağınıklığına son verip, dolap düzenlemesi yapın. Pratik dolap düzenleme önerileri esraninportresi.com’da

Baharı ayları geride bırakıp, yavaş yavaş yaza giriş yapıldığında, dolaptan kışlıkları kaldırıp, yazlıkları koyma zamanı gelmiştir. Bu yazıyı yazdan kışa geçiş döneminde okuyorsanız elbette durum tam tersi de olabilir. Herkesin düzeni farklıdır. Yani kimisi böyle değişikliklerle uğraşmak yerine, dolapları da buna müsait olduğundan elbette, tüm kıyafetlerini aynı dolapta muhafaza eder. Eğer benim gibi yeriniz dar ise ya da kıyafetleriniz çoksa, kışlıkları dolaptan kaldırıp bir dolap düzenlemesi yapmak gerekir.

Bahar temizliği yapmaya alışkınız ya onun dolap versiyonu olarak bakın bu işe. Bir de tabii bu arada bir önerim de, gerçekçi davranın ve artık giyemeyeceklerinizi mutlaka ihtiyacı olanlara vermek için ayırın. Sizin dolabınızı bekleyeceğine, ihtiyaç sahibine ulaştırmış olursunuz. Dolap düzenleme konusunu çok gözünüzde büyütmeyin. Biraz zaman ve emek harcasanız da sonuçta elde edeceğiniz ferah dolap görüntüsü ve kullanışlılığı ile buna değdiğini fark edeceksiniz. İşte sizin için derlediğim, pratik dolap düzenleme önerileri;

Gerekli olan ilk şey, tüm dolabınızı boşaltıp, dolap düzenlemesi için kullanacağınız kıyafetlerinizi sıralayıp, gruplamak. Peki neye göre?

Pratik Dolap Düzenleme Önerileri

kıyafetleri nasıl saklamalı 1

1- Öncelikle az öncede belirttiğim gibi, giymediklerinizi, giymeyeceklerinizi ayırın. Yırtık yada lekeleri olanları bir kenara ayırdıktan sonra, verilecekleri belirleyin.
2- Sık kullandıklarınızı belirleyin. Size en uygun olan, sık giydiğiniz kıyafetleri ayırın.
3- Sezonu olmasa da soğuk günler ve geceler için (yada tam tersi kışın) kullanmanızı gerektirecek bir kaç hırka, yağmurluk yada triko gibi kıyafetleri belirleyin. Bunlara da dolabınızda yer vermeniz gerecek.
4- Kıyafetleri yerleştirmeden önce tamir gereken, yıkanması gerekenleri de ayırın. Sonuçta bütün kış (ya da bütün yaz) dolapta saklı kaldılar. Kilo almış ya da vermiş olabilirsiniz örneğin.
5- Kaldıracağınız kıyafetleri de öylesine poşetlere doldurmayın. Düzenli kaldırın ki, bir sonraki dolap değişikliği sırasında kolayca yapabilin. Belirli büyüklüklerde hurçlar alın. Kazakları kendi içinde, montları kendi içinde, pantolonları kendi için gruplayarak kaldırın.
6- Bazalı yatak tercih edin. Yatağın altını bazalı olarak tercih ettiğinizde kaldıracağınız tüm kıyafetleri buraya koyabilirsiniz. Ne kadar toparlayıcı bir görevi olduğunu anlatamam…

Pratik Dolap Düzenleme Önerileri

Dolap içi askı rafları 2
Pratik dolap düzenleme

Dolap Düzenleme Önerileri : Askı alanlarına göre dolabınıza yerleştirin.

Yıkayacaklarınızı ve tamir edilecekleri de hallettikten sonra sıra geldi dolaba yerleştirmeye. Dolaplarda askı demirleri vardır. Bu demirlerin altında kalan boşluk kimisinde fazla kimisinde kısadır. (Eğer boydan boya uzun bir dolap var ve tek askılı ise benim önerim dolaplardan birinin içine, yapı marketten askı rafı alıp kolayca ikiye bölmek.)

Uzun elbiseler, uzun ceketler veya uzun etekler boşluğu daha fazla olan askıya, etekler, gömlekler boşluğu az olan askı rafına dizilecekler. Burada tabii kıyafetlerinizin çoğunluğu da önemli. Yani, benim çok fazla uzun kıyafetlerim var diyorsanız dolabınızdaki askı rafı ona göre düzenlenmeli. Yukarıdaki askılama yöntemi ile uzun elbiselerin boyunu da kısaltabilirsiniz.

dolap çekmecesi nasıl düzenlenir 3
Çekmece düzenleme

Dolap Düzenleme Önerileri : Dolap çekmecelerini etkili kullanmalısınız.

Dolap çekmecelerini genelde çok yanlış düzenliyoruz, daha doğrusu, giysileri çekmeye yanlış yerleştiriyoruz. Örneğin tişörtleri üst üste koymak yerine (ki alırken genelde hepsi dağılır), yukarıdaki gibi her tişörtü her rengi rahatlıkla görebileceğiniz ve alabileceğiniz dikey şekilde yerleştirmelisiniz. Böylelikle, daha çok kıyafeti koyabildiğinizi ve yerden tasarruf ettiğinizi de göreceksiniz. Bu noktada en kolay kaplama yöntemlerini de aşağıda göstermiştim.

Pratik Dolap Düzenleme Önerileri

çekmece içi düzenleyici 4
Çekmece içi düzenleme

Dolap Düzenleme Önerileri : Çekmece içi düzenleyici aparatlardan yararlanın.

Kuşkusuz ki iç giyim ürünleri ve aksesuarları çekmece de saklanır. Ancak onların da bir düzen içerisinde olması gereklidir. Zira bir önceki doğru sütyen seçimi için bilmeniz gerekenler yazısında da belirttiğim gibi, doğru iç çamaşırını bulmak ne kadar önemliyse, iç çamaşırını nasıl saklamak gerektiğini bilmek de o kadar önemlidir.

Hem iç çamaşırları hem de çoraplarınızı çekmeceye yerleştirirken dolap içi düzenleyici pratik bölmelerden faydalanın. Bunları yapı marketlerden alabilir ya da vaktiniz varsa kalın kartondan kendiniz de yapabilirsiniz.

kıyafetleri dolap içinde sıralayın gruplayın 5

Dolap Düzenleme Önerileri : Renk/Stil/Tür olarak kıyafetlerinizi dizin.

Eğer çalışan biriyseniz, sabahın köründe aradığınız kıyafeti bulamamak tam bir çileden çıkarıcı durum. Bu noktada kıyafetlerinizi kendinizin belirleyeceği bir sistematiğe göre sıralamanızı öneririm.

Örneğin, renkleri, gömleklerinizi ve pantolonlarınızı ayrı ayrı gruplayabilirsiniz. İş kıyafetleri ve günlük kıyafetleri olarak temel 2 ayrı grup oluşturarak başlayabilirsiniz.

Bunların altına koyacağınız kıyafetleri de kendi içlerinde gruplayarak tam bir düzen oturtabilirsiniz. Başta bunun fazlaca vakit alacağını söyleyebilirim. Ama sizi temin ederim ki böyle bir düzeni bir kere oturtup kullanmaya başladığınızda bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Pratik Dolap Düzenleme Önerileri

ayakkabı düzeni ayakkabı dolabı 6
ayakkabı düzeni ayakkabı dolabı

Dolap Düzenleme Önerileri : Ayakkabılar için bir düzen belirleyin.

Bir dolabı ayakkabılara ayırarak, ayakkabı dolabı mı yaparsanız yoksa, Ayakkabı düzenleme önerileri yazısında da belirttiğim yöntemlerden birini kullanarak başka bir fikir mi geliştirirsiniz bilmiyorum. Eğer ayakkabıları iyi koşullarda saklamak istiyorsanız, dahası aradığınız ayakkabıya kolayca ulaşmak istiyorsanız, kendinize uyan bir ayakkabı düzeni oluşturmalısınız.

Ayakkabıları düzenlerken, sezonu olan ayakkabıları kolay ulaşabileceğiniz yere, diğerlerini daha arka planda bir yerlere koyun. Terlikler için farklı çözümler geliştirebilir, topuklu ayakkabıları farklı şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Pratik Dolap Düzenleme Önerileri

aksesuarları düzenlemek 7

Dolap Düzenleme Önerileri : Aksesuarlar için pratik düzenlemeler yapın.

Kemer, çanta, eşarp, güneş gözlüğü, kravat, şapkalar, takılar… Aman Allahım! Biz kadınların kullandığı aksesuar miktarını düşündüğüm zaman gerçekten başım dönüyor. Nasıl ve nerede saklayacağız tüm bunları? Panik yok! Aslında bu konunun pek çok çözümü var, sadece biraz yaratıcı olmak gerekiyor.

Önce aksesuarları kendi içinde gruplayın. Ardından çözüm geliştirmeye başlayın. Örneğin, eşarp ve fularlar için elbise askılıklarından faydalanın. (Nasıl mı—-> Elbise askısı sıra dışı kullanımları)

Çantalarınız için kapı arkası çantalığı alın ya da uzun süre asılı kalmak çantaya zarar verebilir diyorsanız, raf bölücü aparatlardan yararlanın. Takıları organize etmek için fikirler geliştirin. (Örneğin —-> Takılarınızı organize edin)

depolama alanlarını etkili kullanın 8

Eğer benim gibi kemerleri asmak yerine bölmeli raf içi düzenleyicilerden kullanıyorsanız, kemerlerin her seferinde dağılmasını önlemek için, çok pratik olan, aşağıdaki kemer katlama yöntemini de deneyebilirsiniz.

Dolap Düzenleme Önerileri : Son olarak, dolaplarınızın içindeki ya da odanızdaki depolama alanlarını çok etkili kullanmaya çalışın. Bunu duvara ek kancalar veya askılıklar takarak da yapabilirsiniz, dolap için bölmeler kullanarak da.

Herkesin sahip olduğu kıyafetler, aksesuarlar farklıdır, dolayısıyla herkesin dolap düzeni de farklı olacaktır. İhtiyaçlara tam cevap verecek bir düzen oturtun, kendiniz için yapın her şeyden önce bunu. Sonuçta kimse sizi zorlamıyor ama işin ucunda rahat etmek varsa, harcayacağınız emeğe değecektir.

1 Yorum

  1. Bence sizin de dedğiniz gibi eşyaları dik koymak da aynı dağınıklığı sağlayacaktır biraz kullanışsız gibi geldibilmiyrum ama

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here