Oturma Odasında Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası dekorasyonu içinde en çok önem verilen alan, orta sehpa düzenlemesidir. Orta sehpa seçimi, çiçek, mum, kitap, mermer tepsi veya dekoratif objeler... Peki, oturma odasında orta sehpa dekorasyonu nasıl yapılır? Detaylar; esraninportresi’nde.

0
825

Oturma odası dekorasyonu içinde en çok önem verilen alan, orta sehpa düzenlemesidir. Orta sehpa seçimi dışında, üzerinde yer alacak çiçek, mum, kitap, mermer tepsi veya dekoratif objeler titizlikle bir araya getirilerek şık ve çarpıcı bir görünüm elde edilebilir. Peki, oturma odasında orta sehpa dekorasyonu nasıl yapılır? Detaylar; esraninportresi’nde.

Bu yazıyı hazırlayıp yayına aldığım şu günlerde evlerimizde fazlasıyla vakit geçiriyoruz ki bu da bize evlerde çeşitli dekoratif değişiklikler yapmak için imkan sağlıyor. Gerek sosyal medyada ev dekorasyonlarını sıklıkla gördüğümüz ünlüler gerekse dekorasyon trendleri bir konuda birleşiyor ki o da salon veya oturma odalarındaki orta sehpa düzeni. Orta sehpa düzenlemesi olarak büyük puflardan, mermer masa veya otantik kasalara kadar pek çok eşya tercih edilebiliyor. Bunun da ötesinde üstlerinde mumlardan, dekoratif objelere kadar pek çok ayrıntıyı barındırıyorlar. Ortaya çıkan görüntüler ise oldukça şık ve kullanışa da uygun oluyor. Peki, bu orta sehpa dekore ederken nelere dikkat etmeli, hangi objeleri kullanmalı, sehpa üzerine nasıl yerleştirmeli? İşte, sizin için ünlüler veya sosyal medyada gördüğünüz blogger’ların sahip oldukları gibi şık orta sehpa düzenleme fikirleri.

Sonuçta evinizin ve tabii aslında sizin bir dekorasyon tarzınız vardır. Yani minimal dekorasyon mu yoksa maksimalist bir dekorasyon mu seviyorsunuz belirlemeniz gerekiyor. Eğer bir orta sehpaya sahip değilseniz, evdeki puflardan veya küçük sehpaları bir araya getirerek de Instagram layklarını almanızı sağlayacak bir orta sehpa dekorasyonu yapabilirsiniz. Bu arada belirtmeden geçemeyeceğim, benim küçük ve oldukça hareketli bir oğlum olduğu için sehpa, dekoratif obje gibi aksesuarları evden kaldıralı çok oluyor. Ancak sizler için bütün ipuçlarını burada derledim.

Orta Sehpa Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

1- Mevsimsel düzenlemeler;

Kanepenizdeki yastıkların kılıflarını mevsimden mevsime değiştiriyorsanız, sehpanız için aynı yaklaşımı benimsemelisiniz. Renkler ile tamamlayıcı mumlar ve sehpa üzeri kitapları ile birlikte mevsime uygun çiçeklerin olması minimal bir düzenleme için yeterlidir.

2- Dokulu sehpalar;

Aksesuarlarınızı daha dikkat çekici hale getirmek için geniş alan sunan el dokuması, bambu veya kabartmalı bir sehpa seçerek oturma odanıza doku ve kişilik katabilirsiniz.

3- Bazı eşyalar obje olarak kullanılabilir;

Obje denilince akla sadece dekoratif biblolar geliyor olabilir. Ancak dışarıda kullandığınız ve en sevdiğiniz bazı hobi malzemelerini de sehpa üzerinde sergileyebilirsiniz.

4- Vintage ürünler;

2.El ürünler satan dükkanlara daha çok fırsat verin derim. Böylelikle aslında çok dekoratif ve kullanışlı olacak bir sehpa ya da objelere sahip olabilirsiniz. Böylelikle kullandığınız eşyaların bir ruhu ve hikayesi de olmuş olacaktır.

5- Maksimalist seçimler;

Minimal bir dekorasyon tarzınız olsa da evinizin tek bir noktasında maksimalist görüntü yaratmak, çarpıcı bir stile sahip olmanızı sağlayabilir. Sehpa üzerinde kitaptan çiçeğe, biblodan mumlara kadar hemen her şeye yer verebilirsiniz. Ancak aralarında mutlaka bir uyumu gözeterek bunu yapmanızda fayda var.

6- Taşlar, mumlar, biblolar;

Kitaplar, değerli veya ilginç görünümlü taşları birlikte kullanabilirsiniz. Mumlar ve çiçekleri de mevsime uygun renklerde tercih etmekte fayda var. Bir kaç obje yerine daha cesur davranıp, tek ama çarpıcı bir obje kullanmayı da düşünebilirsiniz. Sehpa kitapları seçebilirsiniz. Parlak kapaklı ve kalın harfli olanları seçin. Farklı boyut ve yükseklikte olanları bir araya getirip, zahmetsiz görünen şık bir sehpa dekorasyonu yaratabilirsiniz.

7- İki katlı sehpalar;

Sehpada yer almasını istediğim çok detay var diyorsanız iki katlı veya cam raflı sehpaları kullanabilirsiniz. Bu size hem tam bir düzenleme hem de her detayı tek seferde sergileme imkanı verecektir. 

8- Taze çiçekler;

Açıkçası saksıda yetiştirilen çiçekler dışında, bir kaç gün göz zevkine hitap edecek diye dalından koparılıp, vazoya konmuş çiçekleri kullanmayı pek sevmem, size de önermem… Şimdilerde skulent gibi küçük saksılarda oldukça da dekoratif çiçekler var. Bence onları kullanmak daha iyi sonuç verecektir.

9- Büyük kaseler;

Genellikle büyük yemek masası üzerinde kullanmayı tercih ettiğim büyük kaseleri, eğer sehpanız da büyükse tavsiye ederim. İçerisine kuru çiçekler, mumlar veya küçük objeler koyarak farklı bir görünüm de elde edebilirsiniz. Hatta sadece taze meyveleri koyarak, kendinize meyve yemeyi hatırlatmasını da sağlayabilirsiniz.

10- Pirinç objeler;

Pirinç dekoratif objeler gibi öğeleri toplamayı seviyorsanız, en sevdiklerinizi sehpanıza koyabilirsiniz. Bu, tasarım estetiğinizi sergilemek ve masa düzeninize karakter eklemek için harika bir yoldur.

11- Dekoratif kutular;

Ünlü bazı kitapların kutu görünümlü, dekoratif formlarını veya büyüklerinizden alma Vintage takı kutularını sehpanızın üzerinde değerlendirebilirsiniz. Bunların içerisinde kumanda gibi ortalıkta olmasından hoşlanmadığınız eşyaları sakalayabilirsiniz.

12- Değişken yükseklikler;

Tepsiler ve masaüstleri yatay olduğundan, vurgu parçalarınızın yüksekliğiyle oynamak ekstra ilgi çekecektir. Bu görünümü taklit etmek için uzun bir orkide veya konik mumlar deneyebilirsiniz.

13- Mermer tepsiler;

Son zamanların en moda dekorasyon objelerinden biri de kesinlikle mermer tepsiler. Sunum tepsisi olarak kullandığınız bir mermer eşyayı sehpanızda altın veya gümüş metal detayları olan objelerle bir arada kullanmak, kesinlikle eleman bir görünüm yakalamanıza yardımcı olacaktır. 

14- İşlevsel ürünler;

Uzunca bir süredir kullanmadığımı evde tutmama, minimal yaşama gibi prensipleri benimsediğim için eşyaların işlevsel kullanımları benim için daha değerli. Bu yüzden buradaki puf, sehpa görünümünü çok sevdim.

Evin diğer bir köşesi olan kahve-çay köşesi dekorasyonu için bakabilirsiniz —> evde çay kahve köşesi nasıl yapılır  

Sizin için orta sehpa dekorasyonu ile ilgili önemli noktaları listeledim. Aşağıdaki galeriden de farklı örnekleri inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here