Küçük Odaları Büyük Gösterme

0
537

Küçük evde yaşamanın artıları eksilerini listeliyor olsak, eksilerin ilk sırasına sığamamak gelir. Evlenmeden önce, evimize eşya alma sürecimizi hatırlatıyor bu bana. Evin ölçülerini alıp bilgisayarda dekorasyon fikirleri geliştirmeye çalışırken, yaptığımız bir ölçüm hatasından dolayı, oturma odamızın olduğundan çok daha küçük olduğunu sanarak, bu küçük odaları nasıl hem bizi sıkmayan, ferah bir oda haline getiririz hem de nasıl fonksiyonel bir şekilde dekore ederiz diye düşünmeye başlamıştık. (aslında oda o kadar da küçük değilmiş ve biz bunu eşyaları almadan fark edebildik) Bu süreçte de epey bilgi toplama şansımız olmuştu. Özellikle ülkemizde eski evlerin pek çoğunun yıkılıp, yeniden yapılanma sürecine girerek, yerine daha küçük odaları olan evlerin yapılmaya başlanmasıyla birlikte aslında küçük odaları büyük göstermenin yolları dair bilgiler daha önemli hale geldi. Şurası bir gerçek ki eski evinizdeki büyük eşyaları, yeni evdeki küçük odaları sığdıramazsınız, diyelim ki sığdırdınız ki bu durumda da muhtemelen hareket etmeye yer kalmayacak ve her şey üstünüze üstüne geliyor gibi olacaktır. İşte böylesi durumlar için, küçük odaları daha ferah hale getirmek, odayı daha fonksiyonel kullanabilir olmak gerekiyor. O zaman sizin için listelediğim küçük odaları büyük göstermenin yollarının en temel kurallarına bir göz atın derim.

Aydınlık, Doğal Renkler Kullanın.

Odanın renklerini seçerken koyu renklerden mümkün olduğunca uzak durun. Bu duvar renginden, koltuk rengine kadar pek çok eşya için geçerli. Doğal tonlardaki aydınlık renkler seçmeye özen gösterin. Çünkü bu renklerin evi birazcık daha büyük ve ferah göstermek gibi bir gücü vardır. Beyaz, bebek mavisi, bebek pembesi gibi soft renkler kullanılabilir. Seçeceğiniz perdelerin rengini de duvarlar ile aynı yapmanız gerekiyor. Halı seçimini de yine daha düz renkli veya küçük baskılı olanlarından yana kullanın. 

küçük odaları büyük göstermek için_mini

Renk seçimi konusunda eşyalarınızda da titiz davranmanız gerekir. Duvar ve perdelerde yaptığınız gibi, eşyalarda da soft renklere yönelin ve yine eşyaların renklerini birbirlerine yakın seçmeye özen gösterin. Küçük bir odanız varsa, duvarlara kontrast yapayım diye eşyaları zıt renkte tercih etmeyin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here