Koltuk Takımı Nasıl Seçilmeli?

0
493

Oturma grubu ve koltuk takımı çeşitleri İder Mobilya’da sizi bekliyor. Yılın trendlerini yansıtan, konforlu ve son moda mobilyalar İder Mobilya ayrıcalıkları ile kullanıcılarla buluşuyor. Koltuk takımı ürünleri seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar göz önüne alındığında, ihtiyaçlara en uygun seçimlerin yapılması mümkün. Siz de oturma grupları seçimi konusundaki önerileri dikkate alabilir, doğru uygulamalarla evinize rahatlık katabilirsiniz.

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat: Ferah mı, Kalabalık Bir Salon mu?

Koltuk takımı satın alırken çok küçük mobilyalar alırsanız salonunuz ferah, çok büyük seçimler yaparsanız salonunuz sıkışık ve kalabalık görünebilir. Salonunuzun şeklini ve ölçülerini dikkate alarak seçim yapmalısınız. Geniş ve birden fazla oturma takımının yerleştirileceği salonlarda desenli modellerden kaçınmalısınız. Dar alanlarda ise koyu renklerden uzak durmalısınız. Böylelikle salonlarınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Salonunuz çok darsa ve alçak tavanlıysa yerden yüksek modeller ve ince ayaklı tasarımlar almalısınız. Halıfleks yerine ince kilimler ve açık renk parkeler de yine kurtarıcınız olacaktır. Geniş salonlarda ise dilediğiniz kadar hantal modellere yer verebilirsiniz. Ancak bazen ne kadar büyük mobilyalar koyarsanız koyun, salonunuzda hala geniş bir alan kalabilir. Bu durumda, takıma uygun veya kontrast renklerde tekli koltuk, berjer ve fiskos takımlarına yer verebilirsiniz.

Biraz Riske Ne Dersiniz? Koltuklarda XL Modası

Eski koltuk takımı modellerinde ikili koltuk, en fazla üçlü koltuk bir arada kullanılırdı. Günümüzde yan yana beş kişinin rahatlıkla oturabileceği XL modeller oldukça revaçta. Özellikle Chesterfield kanepelerde rastlanan extra large boyutlardaki mobilyalara salonunuzda yer verebilirsiniz. Klasik boyutlardan sıkılanlardansanız, risk alarak dekorasyona renk katabilirsiniz. Deri, kadife veya süetle kaplanan XL koltuklara, büyük kitaplıklar ve masif orta sehpalar eşlik edebilir. Yine büyük tek parça ahşaptan masalar, hakiki ağaçtan sehpalar da XL mobilya modasının olmazsa olmazı. Elbette mobilyalar büyürken kullanışlılık da göz önünde bulunmalı. Temizlik esnasında mobilyaların kolay hareket edebilmesi adına, ağırlıklarını göz önünde bulundurmalısınız. Bir diğer risk unsuru ise kombinler olabilir. Tek tarzda döşenen salonlar yerine zıt renkleri ve tarzları yansıtan mobilyaları bir arada kullanabilirsiniz. Klasik bir yemek takımına modern bir koltuk takımı eşlik edebilir, ahşaplar metalik ayrıntılarla bir arada yer alabilir. Seçim esnasında ön yargılarınızdan sıyrılarak farklı tarzları yan yana görmeye çalışabilir, evinizde zıtlıkların uyumunu deneyimleyebilirsiniz.

Teknik Detaylara Hakim misiniz?

Koltuk takımı seçerken teknik bilgilere de hakim olmalısınız. Koltuk modellerinde bulunan süngerler en az otuz dansite olmalıdır. Çok sert veya çok yumuşak malzemeler zamanla rahatsız his veya kayma oluşturabilir. Olası şekil bozukluklarına karşı dayanıklı, iskeleti sağlam ve döşemesi kullanışlı ürünleri seçmelisiniz. Leke tutmayan kumaşlar, yıpranmayan döşemeler, yapışmayan, sıcak veya soğuk hisle rahatsızlık vermeyen kaplamalar, varsa batmayan yaylar, gıcırdamayan iskeletler seçim kriterleriniz olmalıdır. Renk ve modelin yanı sıra materyal bilgisi ve teknik detaylar da seçim esnasında göz önünde bulundurulmalıdır. İskandinav tarzı modellerde kullanılan kumaşın da tarza uygun olması, retro modeldeki bir kanepenin dönemin tarzını yansıtan bir döşeme ile kaplanması gerekir. Bu tip ayrıntıları bildiğinizde tasarımcının özenini ve tasarımın kalitesini ölçebilir, en doğru seçimi yapabilirsiniz.

Oturma grubu seçerken koltuk takımı fiyatları tek seçim kriteriniz olmamalıdır. Tüm özellikleri değerlendirdikten sonra yapacağınız elemenin ardından, fiyat üzerinden son kararı verebilirsiniz. Konfor sağlayan, zevkinize uyan, ihtiyaçlarınıza hitap eden ve tarzınızı yansıtan bir modeli İder Mobilya’da bulabilir, bütçenize uygun ödeme seçenekleri ve fiyatlarla ürünleri kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Siz de daha fazla zaman kaybetmeden hemen İder Mobilya ile tanışın, koltuk takımı seçiminizi son moda ve kullanışlı alternatifler arasından yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here