Kaliteli Uyku için Yatak Odası Düzenlemeleri

0
192

Uykuya dalmakta zorluk çekiyor ve iyi uyuyamıyor musunuz? Aslında kaliteli uyku için yatılan saat, beslenme alışkanlıkları gibi pek çok kriter belirleyici olur. Bunlar kadar uykuya etki eden bir diğer konu da uyuduğunuz ortamdır. İşte, yatak odası düzeni, ışık, yatağınız gibi detayları içeren kaliteli uyku için yatak odası düzenlemeleri önerileri…

Sitede bugün yayına giren her iki yazı da daha iyi uyumak, daha kolay uyumak üzerine odaklı. Çünkü kış günlerinin gelip, aydınlık zamanların kısalmasıyla birlikte vücudumuzun uyku saati biraz şaşıyor. Hal böyle olunca da düzenli, kesintisiz, kaliteli uyku konusunda hepimiz zorlanıyoruz. Kaliteli bir uyku için yattığınız saat, öncesindeki beslenme alışkanlıklarınız, kalktığınız saat gibi pek çok kriter belirleyici olur. Uykuya dalıp, iyi bir gece uykusu yapabilmek için sizlerle uzmanların fikirlerinden oluşmuş daha iyi uyumak için öneriler içeren bir yazı ile daha iyi gece uykusu için içecek önerileri de paylaştım. İşte bunlar kadar uykuya etki eden bir diğer konu da uyuduğunuz ortamdır. Yatak odası düzeni, ışık, yatağınız gibi detayları içeren kaliteli uyku için yatak odası düzenlemeleri önerilerini detaylandırmaya başlıyorum;

Kaliteli Uyku için Yatak Odası Düzenlemeleri

2 kaliteli uyku icin yatak odasi duzenlemeleri_mini

1- Duvarların Rengi :

Kuşkusuz duvarların rengi bir anda değiştirebileceğiniz bir düzenleme değil, eğer uyku için uygun değilse. Ancak en azından duvarları boyatmaya karar verdiğiniz zaman aklınızda bulunması için bilgilenmekte fayda var. Yatak odasında sakinleşmemiz ve uyku haline kolaylıkla geçiş yapmamız gerekiyor. Bu noktada en iyi seçenek açık, soft mavi tonlarıdır. Mavinin yatıştırıcı, sakinleştirici, dinlendirici etkisi olduğunu zaten biliyoruz. Bunun yanında soğuk, nötr gri veya gümüş tonları da iyi birer seçenek olabilir.

Biz her ne kadar yatak odası düzenlemeleri üzerinde duruyor olsak dahi eğer siz de şu aralar tüm evin duvarlarını boyatmayı istiyor ve ne renk yapsam acaba diye düşünüyorsanız bu yazıyı da okumanızı öneririm. İşte, ev duvar boyası ve renk seçimi yaparken fikir verecek bir rehber–> ev duvar boyası seçimi önerileri

2- Loş Işıklar :

Işık ayarı, çalışırken farklı olmalı, uykuya geçiş öncesi farklı olmalıdır. Yatak odasında uykuya geçiş öncesi loş ışıklar tercih edilmeli. Bunun için bir baş ucu lambası kullanabilirsiniz. Hatta mumlar kullanmak, lavanta veya vanilya gibi yatıştırıcı kokulara yatak odasında yer vermek uykuya hazırlık için mükemmeldir. Standart tavan aydınlatmaları çok sert ve güçlü gelecek ve hatta uykunuzu kaçıracak bir etki gösterecektir.

3- Karanlık :

Uykuya daldığınız zaman sabah uyandığınız saate kadar odanın karanlık olması oldukça önemlidir. Sadece sabah güneş doğduğunda içeriye ışığın hafifçe sızabileceği bir aralık bırakmanız yeterli. Işık veya aydınlığın olduğu ortamda uyuyan bir kişi için vücut aslında ertesi güne gerekli hazırlıkları yapamamıştır. Bu yüzden de ertesi gün yorgunluk, bitkinlik, sinirlilik durumları ortaya çıkmıştır. Vücudun uyku düzenleyicisi melatonin de karanlıkta artacak ve bedene kolaylıkla yayılacaktır.

3 kaliteli uyku icin yatak odasi duzenlemeleri_mini

4- Yatak Seçimi :

Doğru yatak seçimi, iyi bir uykunun kilit noktalarından biridir. Herkesin ihtiyacı, vücudunun gereksinimi, rahat ettiği yatak türü farklıdır. Başkalarının önerilerinden çok kendi rahatlığınıza odaklanın. Çünkü başkasının konforlu bulduğu yumuşak bir yatak sizin için ciddi bir bel ağrısına sebep olabilir. İhtiyacınızı iyi belirleyin. Bu noktada yatış pozisyonunuza göre bile yatak tercihinizin değişeceğini unutmayın.

5- Yatak Çarşafı Kumaşı :

Dokuma, kullanılan ipliklerin türü gibi detaylar aslında uyku kalitesini etkilemektedir. İçinde polyester veya naylon gibi karışımların olmadığı %100 pamuk gibi çarşafları, kılıfları tercih edin. Çünkü pamuk, daha yumuşak, nefes alabilen bir kumaştır. Diğerleri sizi rahatsız edecek ve hatta cildi tahriş bile edebilecektir.

4 kaliteli uyku icin yatak odasi duzenlemeleri_mini

6- Yorgan Seçimi :

Aslında ipucu tüm gece boyunca vücut sıcaklığını en doğru şekilde koruyacak olandır. Elbette içinde bulunduğumuz mevsime göre değişiklik gösterecektir. Ancak seçimini ne çok sıcaklayıp, terlemenize ne de üşümenize sebep olmamalı. Her iki durumda da uykunuzdan uyanabilir, rahat edemediğiniz bir gece uykusu geçirebilirsiniz. Bu yüzden yine mevsime göre değişse de orta kalınlıkta bir seçim yapmaya çalışın

6- Yastık Seçimi :

Boynun desteklenmesi, omurganın ve tüm vücudun doğru şekilde desteklenmesi çok önemlidir. Bu noktada yatak ve yastık seçimi daha da önemli hale geliyor. Daha çok rahat ettiğiniz uyku pozisyonuna göre yastık seçimi yapılabilir. Ayrıca şekli bozulan, lekelenen yastıkları da değiştirilmeyi unutmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here