Farklı Mekânlara Göre Dekorasyon Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Mekânlarda doğru yönde yapılan dekorasyon çalışmaları görsel algıyı hoşnut kılmakta ve mekânda keyifli zaman geçirilmesini desteklemektedir. Yapılan dekorasyon çalışmasında kullanılan parçaların birbiriyle uyumu veya uyumsuzluğunun göze güzel gelecek şekilde organize edilmesi hassas bir çalışma gerektirir.

0
378

Mekânlarda doğru yönde yapılan dekorasyon çalışmaları görsel algıyı hoşnut kılmakta ve mekânda keyifli zaman geçirilmesini desteklemektedir. Yapılan dekorasyon çalışmasında kullanılan parçaların birbiriyle uyumu veya uyumsuzluğunun göze güzel gelecek şekilde organize edilmesi hassas bir çalışma gerektirir. Seçilen parçaların bütün içinde küçük bile olsa bir katkısı bulunur. Hedeflenen tarz için seçilen parçaların etkisi kanıksanamayacak kadar büyük olacaktır. Modern tarza uygun yapılan dekorasyon çalışmasında kullanılacak masa, sandalye ve dosya dolabı gibi göze en çok hitap eden parçaların bu seçilen tarza uygun ve birbiri içinde uyumu aranılacaktır. Yapılan çalışma bu kriterler çevresinde başarılı olacaktır.

Dekorasyonun yapılacağı mekâna bağlı kalınmadan konsept çalışmalar yürütülebilmektedir. Belli bir düşünceye göre şekil verilen çalışmalar işyeri ya da ev olsun çelik dolap, metal dolap ve benzeri öne çıkan parçalarla destekleyerek dekorasyon zenginleştirilebilir. Bu tarz maddelerden yapılan dolapları mekânın havasını değiştirmektedir. Bunlardan ayrı olarak kullanılacak aksesuar ve aydınlatma da yapılan çalışmayı destekleyecektir. Duvarlarda kullanılacak birbiriyle uyumlu farklı renkler mekâna farklı bir boyut kazandıracak ve derinliği sağlayacaktır.

İşyeri ve kafe, restoran gibi mekânlarda ise gelen müşterilerin ilgisi genellikle mekânın dekorasyonunda olmaktadır. Son zamanlarda yapılan anketlerde kafe ve benzeri tarza sahip mekânların değişik dekorasyonu ve havasının ilgi çekmesinden dolayı tercih edildiği gözlemlenmiştir. Orijinal olan konsept mekânların daha çok ilgi görmesinden dolayı bu tarz mekân çalışmaları çoğalmıştır. Mekânda kullanılacak eşyaların renk ve tarzlarının birbiriyle uyumlu olması gerekmektedir. Tercih edilecek kasa alanı yine mekânın içiyle uyumlu olmalı ve bu alanda kullanılacak çelik dosya dolabı ve soyunma dolabı olsun ödeme noktası olsun renk ve tarz olarak mekânın içinden ayrı düşmemelidir.

İşyeri için mekânın müşteriye yansıyan kısmı kadar göz önünde olmayan kısmı da önemlidir.  Personelin kullandığı alanların derli toplu ve temiz tutulması mekânın güvenirliğini sağlayan ve personelin rahat ve hızlı hareket etmesini destekleyen unsurlardandır. Personelin iş giysilerinin düzgün ve tertipli şekilde muhafaza edilmesinde kullanılan dolapların türü ve ergonomik olması aranan özellikler arasındadır. Havayı belli derecede geçiren personel dolabı ve çelik soyunma dolapları farklı renklerde tercih edilerek ortamın biraz daha eğlenceli olmasına katkı sağlarken aranılan faydayı da sağlayacaktır.

Mekânların hitap ettiği kesime uygun tasarımlarla desteklenmesi, amaçlanan dekorasyon düşüncesinin pekiştirilmesini sağlamaktadır. İster profesyonel bir yardım alın ister kendi zevk ve algınıza göre dekorasyonunuza karar verin mekânın bütünlüğü, renk uyumu, seçilen eşyaların ve aksesuarların uyumu bütünlüğün oluşmasını sağlayacaktır. Seçilen her bir mobilyanın üretildiği malzemeye kadar bir uyum içinde olması alanda devamlılığı sağlayacaktır. Mekânın içinde kopukluk olmayacak ve mekânı inceleyen gözlerin yorulmasını engelleyecektir. Kafa karışıklığına sebep olan dekorasyonlar insanların algısının olumsuz yönde etkilenmesine neden olacağı apaçık ortadadır. Bu yüzden bu alanların daha sade şekilde tasarlanması uygun olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here