Evinizdeki Fazlalıkları Depolayın: Baza Modelleri

Bazalar, yatak odası takımı alırken karyolada olmasını istediğimiz depolama alanlardır. Odamızda baza gibi fazla bir depolama alanı olması işimizi kolaylaştırır. Evde koyacak yer bulamadığımız pek çok eşyayı kolayca bazanın altına yerleştirebiliriz.

0
296

Bazalar, yatak odası takımı alırken karyolada olmasını istediğimiz depolama alanlardır. Odamızda baza gibi fazla bir depolama alanı olması işimizi kolaylaştırır. Evde koyacak yer bulamadığımız pek çok eşyayı kolayca bazanın altına yerleştirebiliriz.

Bölme özellikleriyle fazla eşyaları saklayan bazalı yataklar, pek çok alternatifle karşımıza çıkıyor. Yere sıfır ve ayaklı olanlar, iç hacmi dar ve geniş olan bazalar, suntadan ve ahşaptan yapılanlar…  Bu sebepten dolayı baza seçimi, oldukça fazla araştırılması gereken bir konudur. Araştırdıkça farklı fonksiyonlar sunan baza modelleriyle karşılaşabilirsiniz. Alışveriş yaparken, önceden görmediğiniz fonksiyonda bir bazanın aslında size daha çok hitap ettiğini fark edebilirsiniz. Bu yüzden acele etmeye gerek yok. Doğru bir araştırmadan sonra en doğru baza seçimini yapacağınızdan eminiz. 

Baza Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir bazayı alırken hangi kriterleri göz önünde bulunduracağınız hakkında kafanız karışıksa, aşağıdaki maddelere göz atabilirsiniz.

  • Baza seçerken ilk dikkat edilmesi gereken konu, bazada kullanılan malzemedir. Bazaların üretiminde sunta ve ahşap en çok kullanılan malzemelerdir. Suntalar daha hafif ve ince olduğu için çok fazla dayanıklı ve uzun ömürlü olmazlar. Baza modellerine bakarken, önceliği kalın ahşaptan yapılan bazalara verin. Ahşap bazalar, fiyat olarak diğerlerine göre biraz daha pahalıdır ancak daha uzun ömürlüdür. Fiyatlar, tek kişilik baza ve çift kişilik baza özelliklerine göre değişiyor. Hangisini alırsanız alın, işçilik kalitesini mutlaka önemseyin.
  • Bazanız ayaklı mı olsun, yere sıfır mı? Sabit ve ağır bir yatak istiyorsanız bazalı yatak tercihiniz ayaksız, yani yere sıfır olabilir. Ayaklı bazalar ise daha kolay temizlik imkânı sunar. Burada önemli olan sizin kullanım şekliniz. En çok hangisi size hitap ediyor, mutlaka emin olun.
  • Bazalı yataklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, iç hacimler. Eğer evinizde çok fazla eşya varsa daha geniş baza modellerine göz atın. Ne kadar fazla eşya varsa o kadar sağlam ve geniş bir bazaya sahip olmalısınız. Eşyalarınızı güç bela yerleştireceğiniz bir baza, çok da uzun ömürlü olmayabilir. Ağırlığı kaldıramayıp, çökmeler meydana gelebilir.
  • Çift kişilik baza ve tek kişilik bazalarda güvenlik kilidi mutlaka olmalı. Bazalar en çok kullandığımız alanlardır ve sık sık açıp kapatırız. İçinden bir şey alırken veya bir şey yerleştirirken koruma kilitleriyle bazayı sabitlemek, olası tehlikelerin önüne geçer. Bunu asla göz ardı etmeyin.
  • Bazayı kaldıran güç amortisörleri sağlam olmalı. Özellikle çelik amortisörler daha uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Bazı bazalı yataklarda tek tarafta güç amortisörü bulunmakta. Bu durum bazanın kullanım ömrünü kısaltabilir ve güvenlik tehlikesi oluşturabilir. Çift taraflı olanlara öncelik verin.

Bazalı Yatağın Avantajları

Bir yatak odası alırken, yatak iskeletini bazalı tercih edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Özellikle küçük yatak odalarında eşyaları yerleştirecek ekstra alanlardır. Böylece oda daha derli toplu bir görüntüye sahip olur. Yatak odanız geniş olsa bile yedekte olan battaniye, yorgan ve yastıklarınızı kolayca yerleştirebilirsiniz. Gardıroptaki fazla kıyafetleriniz için de harika saklama alanıdır. Birkaç hurç yardımıyla depolanacak eşyalarınızı kullanıma göre ayırabilir ve yan yana düzenli şekilde saklayabilirsiniz. Eğer çift kişilik bazanızda depolayacak yer kalmadıysa, çocuklarınızın yataklarını da bazalı alabilirsiniz. Özellikle çocuklara ve genç kesime uygun olan tek kişilik bazalar da yükünüzü oldukça hafifletebilir.

Baza Fiyatları Neye Göre Değişiyor?

Baza fiyatlarını etkileyen faktörlerin ilk sırasında işçilik kalitesi ve kullanılan malzemeler geliyor. Alınacak bazalar ne kadar sağlamsa, fiyatları da o kadar yukarı çıkıyor. Eğer depolayacak eşyanız çok fazla ise bazanın her detayı uzun yıllar dayanacak şekilde üretilmiş olmalı. Bu konuda bütçenizin biraz üzerine çıkmanız gerekebilir. Aksi halde sağlıksız bir malzemenin kullanıldığı ince tabanlı bazalar, hiç beklemediğiniz bir anda çökmelere sebep olabilir. 

Baza Modellerinde Birçok Alternatif…

Engince Mobilya, bazalı yatak seçenekleriyle her kesime hitap eden fiyat yelpazesine sahip. Yatak odası takımlarının pek çoğu bazalı karyola olarak üretiliyor. Üretimi sırasında kanserojen madde içermeyen kaliteli malzemeler kullanılıyor ve sizlere sunuluyor. Sağlam iskelet yapılarıyla uzun yıllar kullanıma hazır bazalar, farklı yatak ölçülerine göre farklı ebatlarda üretiliyor. Tasarımlarıyla göz dolduran ve konforun ön planda olduğu mobilyaları Engince Mobilya’dan tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here