Evde Yetiştirilebilen Şifalı Bitkiler

Evde çiçek, bitki yetiştirmek hem bir hobi hem yaşamın tam kendisi hem de dekorasyonun önemli bir parçasıdır. İşte, bazı bitkiler vardır ki onlardan genel sağlığın yanı sıra cilt-saç sağlığı gibi güzellik bakımları için de yararlanmak mümkündür. Faydaları sebebiyle evde yetiştirilebilen şifalı bitkiler nelerdir ve de nerede kullanılırlar? Tüm detaylar esraninportresi'nde.

0
6099

Evde çiçek, bitki yetiştirmek hem bir hobi hem yaşamın tam kendisi hem de dekorasyonun önemli bir parçasıdır. İşte, bazı bitkiler vardır ki onlardan genel sağlığın yanı sıra cilt-saç sağlığı gibi güzellik bakımları için de yararlanmak mümkündür. Faydaları sebebiyle evde yetiştirilebilen şifalı bitkiler nelerdir ve de nerede kullanılırlar? Tüm detaylar esraninportresi’nde.

Evde çiçek, bitki yetiştirmek hem bir hobi hem yaşamın tam kendisi hem de dekorasyonun önemli bir parçasıdır. Sadece evde değil, ofislerde bitkilere yer verilmesinin bir diğer sebebi de ruhsal olarak verdikleri pozitif enerjilerdir. İşte bunların yanına bazı bitkiler vardır ki onlardan genel sağlığın yanı sıra cilt-saç sağlığı gibi güzellik bakımları için de yararlanmak mümkündür. Faydaları sebebiyle evde yetiştirilebilen şifalı bitkiler nelerdir ve de nerede nasıl kullanılırlar? Tüm bu bilgileri detaylandırmaya başlıyoruz.

Uyarı : Burada yer alan şifalı bitkilerin gerek genel sağlık gerekse güzelliğe olan faydaları olsa da ilk defa kullanacağınız hemen her ürünü öncelikle test etmelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız, belirli bir rahatsızlığınız varsa hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, ayrıca alerjen tepkiler veren bir bünyeniz, cildiniz varsa doktorunuza danışmadan asla kullanmamalısınız. Unutmamalısınız ki doğal dahi olsalar kişiden kişiye değişen sonuçları olabilir. Tereddüt ettiğiniz her noktada bir uzmana danışmalısınız. Sitenin içeriği ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Bilgiler hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Site bilgilerine dayanarak tanı ve tedavinin yönlendirilmesi önerilmez. Bu sitede verilen bilgiler bilimsel referans olarak gösterilemez.

Evde Yetiştirilebilen Şifalı Bitkiler

1- Aloe Vera :

Son yılların en popüler bitkilerinden diyebiliriz, aloevera’ya. Bu bitkinin bu kadar popüler hale gelmesinin arkasında aslında yanık yaralanmalar, iltihaplanma ve dermatit gibi cilt kızarıklıkları ve güneş yanıklarını gibi durumlarda cildi yatıştırmasıdır. Aloe vera bakimi kolay olması evlerde bakılmasının en önemli sebebidir. Cildimizi iyi şekilde tedavi etmenin yanı sıra, antiviral ve anti-inflamatuar özellikler sayesinde soğuk algınlığına da iyi gelmektedir. Ayrıca, sindirim kaynaklı kabızlığa yardımcı olan müshil bileşikler de vardır.

1 evde yetistirilebilen sifali bitkiler_mini

Cildinize veya saçınıza uygulamak istediğiniz zaman bitkinin yaprağından bir miktar kırıp içindeki jeli maskenize, şampuanınıza ve hatta tek başına kullanmanız yeterli olmaktadır.

Yara izleri, güneş lekeleri, sivilce izleri gibi cilt lekeleri hemen herkesin aynaya baktığında her gün görmekten hiç hoşlanmadığı şeylerdir. Peki bu izlerden kurtulmak veya en azından görünümünü azaltmak istemez misiniz? İşte–> Izlerden Kurtulmanın Doğal Yolları

3 yara izi sivilce lekesi cilt lekesi izler icin dogal yollar izlerden kurtulmak icin aloe vera_mini

2- Lavanta :

Lavanta yaygın olarak parfümlerde, oda kokularında, güzellik ürünlerinde ve şampuan, sabun gibi temizlik ürünlerinde kullanılmaktadır. Harika kokusu daha adını duyar duymaz burnumuza gelen bu muhteşem bitkinin bir diğer ünlü özelliği ise kalp atışını ve kan basıncını düşürerek sakinleşmeye yardımcı olması. Özellikle yatarken yastığınıza bir iki damla lavanta yağı damlatılabilir, odaya lavanta kokusu sıkabilir, banyo suyuna damlatabilirsiniz. Ayrıca lavanta, diş ağrısı, migren, eklem ağrısı gibi durumlar için de yardımcı olabilir. Diğer yandan saçlardaki kepek sorunları ile mücadele etmek ve de dolaşım sorunlarını gidermek için çok sıklıkla kullanılmaktadır.

2 evde yetistirilebilen sifali bitkiler_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here