Ev Dekorasyonunda Renk Kullanımı

0
223

Satın aldığımız eşyaların rahatımıza, zevklerimize ev dekorasyonuna uygun olmasının yanında seçilen renklerin verdiği enerji de dikkate alınmalıdır. İşte renklere evinde yer vermek isteyenler için ev dekorasyonunda renk kullanımı fikirleri,

Yaşamımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz evimizi nasıl dekore ettiğimiz, içinde kendimizi iyi, mutlu, huzurlu hissetmek açısından büyük öneme sahiptir. Satın aldığımız eşyaların rahatımıza, zevklerimize uygun olmasının yanında seçtiğimiz renklerin bize verdiği enerji de dikkate alınmalıdır. Bu noktada pek çok kişi nötr renkleri veya daha soft renkleri tercih edebiliyor. Özellikle açık tonlardaki nötr renklerin evi daha aydınlık ve büyük gösterme gibi etkileri de bu kararı vermelerinde en büyük sebepler. Diğer yandan canlı renklerden de kaçınanlar çoğunlukta. Çünkü oldukça çarpıcı bir detay olarak odada yer alacak olan canlı renkleri nasıl kullanmaları gerektiği konusunda emin olamıyorlar. İşte renklere evinde yer vermek isteyenler için ev dekorasyonunda renk kullanımı fikirleri,

Ev Dekorasyonunda Renk Kullanımı

1 ev dekorasyonunda renkleri kullanma_mini

1- Renkli Yastıklarla Başlayın :

Aslında renklere evinde yeni yeni yer verecekler için bir rehber niteliğinde bu yazı. Dolayısıyla bebek adımlarıyla ilerleyecek renkli dekorasyon fikirleriyle başlangıç yapıyoruz. Bu fikirlerden biri ve en kolay olanı kuşkusuz renkli yastıklar veya yastık kılıfları satın almak. Beğenmemeniz veya içinize sinmemesi halinde değiştirmeniz de oldukça kolay. Sadece renklerle dekorasyon yapacağım diye gidip tek renk fosforlu pembe bir yastık da almayın. Kendinize, gözünüze alışma süresi tanıyın. Çizgili ve küçük desenleri olan renkli bir yastık kılıfı başlangıç için iyi bir seçenek olabilir.

Yaz geri kaldığına göre kıyafetler de olduğu gibi evi de sonbahara uygun hale getirmek gerekiyor. Çarpıcı aksesuarların, parlak metalik dekorların, mat siyahların yanında soft pastel renklerin de yer aldığı 2016 sonbahar dekorasyon trendleri göz atın ve sonbahar temizliği sonrası ev dekorasyonunda değişiklikler yapın–> 2016 sonbahar dekorasyon trendleri

2 dekorasyon renkleri kullanma renkli ev dekorasyonu_mini

2- Çiçeklere Yer Açın :

Önümüzdeki 2016 sonbahar dekorasyon trendleri içinde doğa temalı detaylar öne çıkıyor. Ahşap mobilyalar, doğadan ilham alan toprak tonlarındaki eşyalar ve elbette çiçekler… Çiçek ve renkler denildiğinde illa kırmızı güller, pembe çiçekler koymanız gerekmiyor odanıza.. Yeşil bitkilerinize odanızın bir köşesini ayırarak güzel bir yeşili dekorasyonuna dahil etmiş olursunuz.

3 dekorasyon renkleri kullanma renkli ev dekorasyonu_mini

3- Renkli Örtüler Seçin :

Yatak odasındaki yatak örtünüzü, oturma odasındaki koltuk örtülerinizi renkli olanlar içinden seçebilirsiniz. Evinde renklere yeni alışanlar için güzel seçeneklerden biridir. Yine başlangıç için canlı renkler yerine daha soft tonları tercih edebilirsiniz.

4- Açık Raflar Kullanın :

Kitaplar, objeler, ev süsleri, dekorasyonda renkleri kullanmanın bir başka kolay yoludur. Ancak onları kapalı dolapların içinde gizlemek yerine açık raflara yerleştirin. Hatta isterseniz renk kullanma isteğinizi bir adım ileri götürüp rafların renkli olanlarını kullanabilirsiniz. Odanızın bir duvarına koyacağınız böyle bir kitaplık evinizin görünümü bir anda değiştirecektir.

4 dekorasyon renkleri kullanma renkli ev dekorasyonu_mini

5- Tablolar ve Desenlerden Yararlanın :

Eğer tablolardan, aynalardan, dekoratif desenlerden hoşlanıyorsanız bunları kullanarak kolaylıkla renkleri dekorasyonuna dahil edebilirsiniz. Bu noktada kendinizi renklere alıştırmak için tek renk veya en fazla iki renk üzerinde durmakta fayda var diye düşünüyorum. Uyumlu detaylar sayesinde hiçbir şey gözünüze batmayacak ve siz de renklere alışmış olacaksınız.

5 dekorasyon renkleri kullanma renkli ev dekorasyonu_mini

6- Renkli Komodinler ve Küçük Sofalar :

Başlangıç için koltuk takımınızı renkli bir koltuk takımı ile dğeiştirmek büyük ve korkutucu bir adım olacaktır. Bunun yerine baş ucunuza koyacağınız renkli komodinler, küçük renkli sofalar ile başlayabilirsiniz. Hem renkli ev dekorasyonu için her zaman büyük eşyaların renkli olması değildir kastedilen. Renkleri zarif ve şık şekilde kullanmayı bilmek önemlidir.

7- Renkli Masa veya Sandalyeler :

Herkesin yemek yediği yer mutlaka ki farklıdır. Kimisi mutfakta kimisi oturma odasında kimisi yemek odasında yiyor. İşte buna uygun olarak sandalyelerinizi veya masanızı renkli seçmeyi düşünebilirsiniz. Farklı tasarımlardaki renkli sandalyeler sade evinize ciddi bir farklılık katacaktır.

6 dekorasyon renkleri kullanma renkli ev dekorasyonu_mini

8- Desenli Halılar :

2016 Sonbahar dekorasyon trendleri içerisinde en popüler olan antika halılar, kilimler. Yani büyüklerimizin gözü gibi baktıkları vintage halıların kıymeti nihayet anlaşıldı. Özellikle modern ve teknoloji ile dolu yeni tip evleri dekore ederken seçilen bu halılar ile yeni bir trend orata çıkarılmış durumda. Evinize renk tamayı düşündüğünüz şu günlerde bunlar gibi renkli bir halı veya kilimle bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here