Doğal Şifalı Taşlar Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanları

Kehribar, ametist, lapis ve daha fazlası.... Doğal taşlar - şifalı taşlar sahip oldukları özellikler ve sundukları faydalardan dolayı sadece birer süs objesi olarak kullanılmazlar. Yüzyıllar boyunca kristal taşlar, ruhsal ve bedensel sorunları çözmek için kullanılmışlardır. Doğal şifalı taşların özellikleri, faydaları ve kullanım alanları, esraninportresi'nde.

0
1622

Kehribar, ametist, lapis ve daha fazlası…. Doğal taşlar – şifalı taşlar sahip oldukları özellikler ve sundukları faydalardan dolayı sadece birer süs objesi olarak kullanılmazlar. Yüzyıllar boyunca kristal taşlar, ruhsal ve bedensel sorunları çözmek için kullanılmışlardır. doğal şifalı taşlar özellikleri, faydaları ve kullanım alanları, esraninportresi’nde.

Metafiziksel özellikleri sebebiyle doğal kr’stal şifalı taşların kullanılması, aslında yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Daha yakın bir tarihe gelecek olursak da bu doğal taşlar, popülerliği bir Reiki seasında, bir spa tedavisinde veya butik bir yoga dersinde kullanılmaları ile kazanmıştır. Canlandırıcı, iyileştirici enerjilerinden dolayı bu doğal şifalı taşlar hayatımıza nasıl dahil edilebilir, bu doğal kristal taşların özellikleri ve faydaları nelerdir, hangi taş ne için kullanılır merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

Doğal Şifalı Taşlar Hakkında;

Bu doğal taşlar, sahip oldukları özel titreşim frekansları nedeniyle vücuda yakın olmaları halinde refah duygusunu geliştirmeyi teşvik ettiklerine inanılmaktadır.

dogal sifali taslar, kristal taslar, dogal taslar, dogal sifali taslarin faydalari ozellikleri ve kullanim alanlari

Genellikle korunma, ruh hali düzenleme, gevşeme, iyileşme, negatif enerjiyi bırakma veya ruhsal / psişik yeteneklerin uyanması için kullanılırlar. Bunlara ek olarak kırık kalpleri onarmaktan kendine güveni arttırmaya, kabusları önlemekten yolculuklar sırasında korunmaya kadar çok çeşitli konularda meraklıları doğal taşları üstlerinde taşımaktadır.

Hayatınızın bir alanında doğal kristal taşların şifalı özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, hangi taşın ne faydası var merak ediyorsanız, işte başlıyoruz..!

Kendi Şifalı Taşınızı Seçme;

Size ait olduğunu, iyi hissettiğinizi düşündüğünüz doğal taşınızı seçmek için kullanabileceğiniz bir yöntem, belirli bir çakraya karşılık gelen taşı bulmaktır.

Öncelikle hangi çakranızın enejiye, iyileşmeye ihtiyacı olduğunu kendinize sorun ve ardından ilişkili renk titreşimlerine göre taşınızı seçin.

 • Kök çakra: yeryüzü, aidiyet, güvenlik
  Kırmızı kristaller: kırmızı lal, kırmızı carnelian
 • Sakral çakra: yaratıcılık, büyüme, cinsel enerji
  Turuncu kristaller: portakal carnelian, turuncu kalsit
 • Güneş pleksus çakrası: kişisel güç, güç, güven
  Sarı kristaller: kehribar, sitrin (kuvars taşın camsı sarı renkli çeşidi)
 • Kalp çakrası: merhamet, sevgi, kabul
  Yeşil kristaller: yeşim, turmalin
 • Boğaz çakrası: gerçeklik, iletişim, net ifade
  Mavi kristaller: turkuaz, sodalit
 • Üçüncü Göz çakrası: sezgi, bilgelik, hayal gücü
  Indigo kristalleri: lapis lazuli, azurit
 • Taç çakra: daha yüksek bilinç, maneviyat, birbirine bağlılık
  Mor kristaller: ametist, karait

Taşı seçmek için kullanılan bir başka teknik, aradığınız belirli enerji özelliklerini düşünmektir. Ardından da bölgenizde bu taşların bulunduğu bir dükkanı gezinmeniz ve enerjisini hissedebilmeniz gereklidir. Bu araştırma sırasında bir taşa, belirli bir şekle veya renge çekildiğini hissederseniz ve seçiminizi yaparken o iç sesi dinlemelisiniz.

Bir doğal taş meraklısı olan bir arkadaşım da şöyle bir ipucu vermişti;

Taşı eline al; eğer kristalin ağırlığını hafif olarak algılıyorsan, bu bir “evet”; hantal ve ağır olduğunu hissediyorsan, bu “hayır” demektir.

Diğer yandan az önce de belirttiğim gibi kristalin şekli de seçiminizi belirleyebilir. Küçük, yuvarlak bir taşı cebinizde taşımak iyi olur, sivri kristal ise bir enerjiyi sizden uzaklaştıracağınız zaman en iyisidir veya bir küre enerjiyi her yönde eşit bir şekilde yayacaktır. Ayrıca güçlü olan, yakınlardaki kristallerin de enerjisini artırabilen, bir noktada biten altı yüzlü doğal taşlardır.

Doğum günümüze ait burcumuzu temsil eden doğal taşların özel bir gücü olduğuna inanılır. Bu sebeple de takılarda da bu özel taşlar tercih edilir. Peki doğum taşı nedir? Doğum günü taşının özellikleri ve sağladıkları faydaları nelerdir? Doğum günü taşı hangisi öğrenmek istiyorsanız–> Doğum günü taşı hangisi?

Doğal Şifalı Taşlar Özellikleri, Faydaları ve Kullanım Alanları

Bazı kristal taşlar, çakraların enerjisiyle ve renkleriyle aynı titreşimlere sahipken, en popüler ve çok yönlü taşların çoğu bu yapının dışında kalabilmektedir. Taşların gücünden yararlanmak için güç merkezlerine bağlı seçimler de yapılabilir.

dogal sifali taslar kristal taslar dogal taslar dogal sifali taslarin faydalari ozellikleri ve kullanim alanlari

Siyah Obsidian (Gözlemci): Siyah taş, sizi negatif enerjiden korumak için mükemmel bir seçimdir. Ayrıca, kök çakra ile ilişkili güvene dayalı duyguları uyarmaya yardımcı olur.

Selenit: Bu, meditasyon ve manevi çalışmalarınıza yardımcı olmak için mükemmel bir taş. Ayrıca korunma duygusunu arttırmak gerektiğinde de yardımcı olur. Kök çakra ile uyumludur ve aynı zamanda uyku bozukluklarını hafifletmek için de kullanılmaktadır.

Temiz Kuvartz: İşte, yakınlarındaki diğer kristallerin güçlerini güçlendiren bir krital taş. Duygusal açıdan dengesiz olduğunuzu hissettiğiniz dönemlerde çevrenizde bulunması önerilen bir taştır. Bu klasik bir şifa taşıdır ki bu nedenle, neye ihtiyacınız olduğundan emin olamıyorsanız bu taştan bir tane bulundurun.

Dumanlı Kuvars: Dumanlı kuvars kök çakrasını dengeler ve yerleşmiş, yerden aşağı titreşim sağlar. Kaygı duyan insanlar için çok faydalı bir taştır.

Rose Quartz: Bu pembe kristal en iyi kalplerin duygusal iyileşmesini teşvik etme ve hem kendi hem de başkaları için aşk duygularını destekleme becerisi ile bilinir.

Ametist: “Cesur taş” olarak bilinen bu taş, dengeli ve ılımlı bir enerjiyi teşvik eden ve fazlalıklardan kaçınmak isteyenler için cesaret gücüne sahiptir. Ayrıca, genelleştirilmiş pozitif enerjiye sahip bir taştır.

Sitrin (Kuvars taşının camsı sarı renk çeşidi): Mutluluk kristalidir. Zevk, başarı, güven duygularını harekete geçirir.

Aytaşı: Bu kısaltılmış kristal bir “yin” taş ya da kadınsı bir kristal olarak düşünülür. Bir kadının şifa verici taşı olarak bilinir. Doğurganlığa, hormonlara ve menstrüel döngüye ilişkin konulara yönelen kristaldir. Aytaşı, içsel enerjisini yükseltmek isteyen kadınlar için de mükemmel bir seçimdir.

Doğal Şifalı Taşlar Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi, taşlarını yoga matlarının üzerinde veya meditasyon yastığının yanında kullanıyor.

Kristal doğal taşlar gün boyunca, sakin veya dengeli hissetmeniz gerektiğinde cebinizde taşınabileceği gibi mücevher olarak da takılabilir. Kristal doğal taş kullanmaya meraklı arkadaşlarımın bazılarına göre bir başka yaygın uygulama, taşınızı kalbinize ve dolaşım merkezinize yakın (örneğin sütyeninizin içine sıkıştırmak) taşımaktır.

Aracınızda ya da iş yerindeki masanızda pozitif enerji veren bir taşı tutmak, yakınlardaki negatif titreşimlerden korumaya yardımcı olabilir. Evinize daha büyük taşlar yerleştirmek, sağlıklı ve dengeli bir mekan halini teşvik etmeye yardımcı olabilir. Kararlılığı ve korunmayı teşvik etmek için evinizin dört köşesine yerleştirebilirsiniz.

Doğal taşlar sadece şifalı özellikleri nedeniyle kullanılmazlar. Sahip oldukları pırıltılı cazibe onları kadınlar için mükemmel bir aksesuar haline getirmektedir.

Takı yapımı ile ilgilenenler, kristal taşlarla kendi küpe, kolye veya kemerini kolayca yapabilir.–> Kristal taşlarla takını kendin yap yazısı ile adım adım takı yapımı, esraninportresi’nde

Kristal Doğal Taşların Bakımı

Kristal taşınızı alıp eve getirdiğiniz zaman önce temizlik yapılması önerilir. Ayrıca, düzenli olarak negatif enerjiyi emen kristalleri temizlemek de gereklidir.

 • Taşları tozdan arındırın ve gerekirse tuzlu suda yıkayın.
 • Taşların biriken enerjilerini temizlemek için birkaç saat boyunca kuru tuzlu bir kaseye yerleştirebilir, dolunaydaki yüksek oktanlı enerjinin altında gece boyunca bekletebilirsiniz.
 • Adaçayı dumanı altında tutmak da yine benzer şekilde kullanılabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here