Banyoda Tutulmaması Gerekenler

Banyo pek çoğumuzun evinde zaman zaman ardiye görevi de görür. Temizlik malzemelerinden kişisel bakım ürünlerine, banyo malzemelerine kadar alabildiğince doldururuz banyoyu. Peki bu doğru mu? Bazı malzemelerin banyoya konulmasıyla yapılarının bozulabileceğini bilmelisiniz. İşte, banyoda tutulmaması gereken malzemeler esraninportresi'nde.

0
536

Banyo pek çoğumuzun evinde zaman zaman ardiye görevi de görür. Temizlik malzemelerinden kişisel bakım ürünlerine, banyo malzemelerine kadar alabildiğince doldururuz banyoyu. Peki bu doğru mu? Bazı malzemelerin banyoya konulmasıyla yapılarının bozulabileceğini bilmelisiniz. İşte, banyoda tutulmaması gereken malzemeler esraninportresi’nde.

Banyo pek çoğumuzun evinde zaman zaman ardiye görevi de görür. Temizlik malzemelerinden kişisel bakım ürünlerine, banyo malzemelerine kadar alabildiğince doldururuz banyoyu. Kadınlar olarak evden çıkmadan önce kişisel hazırlığımızı da çoğunlukla banyoda tamamladığımızdan parfüm ve makyaj malzemeleri gibi pek çok eşyamız da banyoda durur. Peki bu doğru mu? Banyoya koyulabilecek ve koyulamayacak eşyalar olduğunu bilmelisiniz. Bunun en önemli sebebi banyonun nemli ve sıcak ortamının koyulan malzemelerin yapısını bozması, eşyalara zarar vermesi. İşte, banyoda tutulmaması gerekenler esraninportresi’nde.

Banyoda Tutulmaması Gerekenler

1- Kalıp Sabunlar :

Banyo lavabosunda kullanmak üzere, özellikle de açıkta bırakılmış kalıp sabunlar kullanmayın. Ben kendi adıma normalde de hijyen açısından kalıp sabunları kullanmayı çok uzun zaman önce bıraktım. Hem herkesin mikrobunun sabuna bulaşması ve banyo gibi nemli ortamda o mikropların kolayca üreyebilecek olması sanıyorum bu düşüncem için yeterli bir sebep. Bu yüzden en iyisi sıvı sabunlar kullanmak

2 banyoda tutulamamasi gerekenler_mini

Banyoyu temizlemek konusunda temizlik deterjanları, mikropları ortadan kaldırmakta başarılı olsa dahi içerdikleri kimyasallar açısından sağlık için ciddi riskleri de barındırıyorlar. Peki kendi temizlik malzemelerinizi doğal malzemeler ile pratik şekilde hazırlamak hoşunuza gitmez miydi? Banyo temizliği için doğal temizlik ürünleri yapımı yöntemlerini esraninportresi.com olarak derledik–> banyo için ev yapımı temizleyiciler

2- İlaçlar :

Ecza dolabını banyoda tutanlardan mısınız? Banyonun değişen sıcaklığı nemli ortamı ilaçlar için hiç de uygun değildir. Bu nedenle daima kuru ve oda sıcaklığında kalacak bir yerde (elbette saklama koşulları ilaç özelinde değişebilir!) ilaçları tutmakta fayda var.

3- Takılar :

Banyonun nemli ortamı takıların oksidasyon sürecini hızlandıracak ve lekelenmelerin ortaya çıkmasına sebep olabilecek. Bırakın takılarınızı, saatlerinizi banyoda saklamayı, duşa girmeden önce yatak odasında çıkarın takılarınızı derim.

4- Makyaj Malzemeleri :

Toz, krem veya sıvı… Hangi formda olduğunun hiçbir önemi yoktur. Banyoda hiçbir makyaj malzemenizi bulundurmayın.

Makyaj malzemeleri listesi yapmayı hiç düşündünüz mü? Peki, hiç bir zaman azalmayan, hatta aksine artan makyaj malzemeleri için düzenleme önerileri ihtiyacınız var mı? Banyonun veya yatak odasının en dağınık görünen bölümü makyaj malzemeleri, takılar, fön makinesi, saç düzleştirici, makyaj fırçaları, saç fırçaları gibi güzellik malzemeleri yer alan alan mı? Eğer bu soruların cevapları “Evet” ise, esraninportresi’ndeki en yaratıcı makyaj malzemeleri düzenleme fikirlerini inceleyin–> makyaj malzemeleri düzenleme

5 makyaj cantasindaki temel malzemeler_mini

5- Parfüm :

Makyaj malzemeleri için geçerli olan şey, parfümler için de geçerli. Banyonun yüksek nemi ve sıcaklığı parfümün yapısına, kokusuna ciddi zarar verir.

6- Havlular :

Tuvalet kağıtları ve havluları banyodaki dolabınızda saklıyorsanız bir derece ama buradaki gibi açık dolaplarda duruyorsa acilen başka bir yere kaldırın derim.

7- Ojeler :

Normalde ömrü iki yıla kadar çıkabilen ojeleri banyoda tutmanız halinde çok daha kısa zamanda bozulabilirler.

8- Tıraş bıçakları :

Eğer kapalı bir kabı varsa tıraş bıçağı ve hatta tıraş makinesinin banyodaki bir dolapta muhafaza etmek fazla zarar vermeyebilir ancak açıkta tutuluyorlarsa nemli ortamda kolayca paslanacaklarını unutmamalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here