Evde Aloe Vera Bakımı İpuçları ve Kullanım Alanları

Alo Vera bitkisi yapraklarından elde edilen jel, en çok güneş yanıkları için kullanılmasıyla bilinse de aloe veranın cilde ve saçlara faydaları saymakla bitmiyor. Peki evde aloe vera bakımı nasıl yapılır? Evde aloe vera nasıl yetiştirilir? Aloe vera bakımı ipuçları ve aloe vera faydaları, esraninportresi'nde.

0
19839

Alo Vera bitkisi yapraklarından elde edilen jel, en çok güneş yanıkları için kullanılmasıyla bilinse de aloe veranın cilde ve saçlara faydaları saymakla bitmiyor. Peki evde aloe vera bakımı nasıl yapılır? Evde aloe vera nasıl yetiştirilir? Aloe vera bakımı ipuçları ve aloe vera faydaları, esraninportresi’nde.

Dikenli yapraklarıyla dikkat çeken aloe vera bitkisi sihirli denilebilecek etkileri barındırıyor. Sadece evinde tropikal bir hava katmak isteyenlerin değil, faydalarını öğrenen hemen herkesin gerek evinde gerekse iş yerinde bulundurduğu bitkilerden biri haline geldi.

Alo vera bitkisi yapraklarından elde edilen jel, en çok güneş yanıkları için kullanılmasıyla bilinse de cilde ve saçlara faydaları saymakla bitmiyor. Bitkiden elde edeceğiniz jeli günlük nemlendiricinize veya şampuanınızın içine koyabilirsiniz.

Peki evde aloe vera bakımı nasıl yapılır? Bahçenizde bu bitkiyi yetiştirmek isteyenler aloe vera bakımı için neler yapmalı? Aloe vera bakımı ipuçları ve aloe vera faydalarını içeren yazımız ile tüm bunları detaylandırmaya başlıyoruz…

Evde Aloe Vera Yetiştirme İpuçları

4 evde aloe vera bakimi ipuclari aloe vera faydalari
Aloe vera bakimi ipuclari,evde aloe vera yetistirme, aloe vera faydalari
  • Aloe vera, susuzluğa olan dayanıklılığı ile bitki sulamayı unutanların gönlünü kazanmayı başarmış bir bitki aslında.
  • Toprak bir saksı içerisinde saklanması önerilse de evde halen bu bitkiyi bulunduran biri olarak hemen her tip saksı içerisinde yetiştirebileceğinizi söyleyebilirim. Toprak saksı önerilmesinin nedeni sulama sonrası plastik gibi diğer saksı türlerinden daha hızlı kurumasıdır.
  • Ayrıca saksının biraz büyük olmasının da bir sakıncası yoktur ki zira, rahat koşullarda büyüyen bir bitkidir.
  • Aloe vera’yı aydınlık ve güneş alan bir yere koyun. Aksi takdirde bir nevi uykuya dalar ve büyümeyi durdurur.
  • Bitkiyi her iki haftada bir kez yoğun olarak sulayın ve toprağının tamamen kurumasını bekleyin. Bu bir çöl türü bitkisi olduğundan, toprağı nemli tutmak köklerin çürümesine neden olabilir ki yumuşak veya kahverengi yapraklar da suyu abarttığınızı da gösterecektir.
  • İsterseniz, bu saksı bitkinizi yaz aylarında açık havada tutabilirsiniz ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamanız gerektiğini unutmayın.

Peki, aloe vera bakımı yanı sıra, aloe vera’nın faydaları nelerdir, aloe vera cilt ve saç sağlığı için nasıl kullanılır?

 

Açık Havada Aloe Vera Yetiştirme İpuçları

3 evde aloe vera bakimi ipuclari aloe vera faydalari

  • Yıl boyunca sıcak veya ılık denilebilecek bir iklimde yaşıyorsanız aloe vera’nızı açık havada, bahçenizde de yetiştirebilirsiniz. Donma deresine inen hava koşullarının bitkinin yaprakları öldürebilecektir ama esas donmuş toprak nedeniyle endişelenmeniz gerekir, çünkü bu kökleri öldürür ve yeni filizler ne yazık ki ortaya çıkamaz.
  • Bitkinizi ciddi bir kuraklık durumu haricinde sulamaya pek gerek yoktur. Aylar içinde hiç yağmur yağmadıysa, iyi bir sulama yapın ve sonra toprağın tekrar kurumasına izin verin.

Evde Aloe Vera Bakımı İpuçları

2 evde aloe vera bakimi ipuclari aloe vera faydalari

  • Aloe veranızın yaprakları çan şeklinde açılan yapıda duracaktır. Çiçekleri bir kez bozulduğunda gövdeden tamamen kesebilirsiniz.
  • Aloe bitkisi yeni küçük bitkiler üretmeye de çok yatkındır. Bu küçük bitkilerden ortaya çıkmaya başladığını fark ederseniz ve kökünün ayrı olduğunu da görürseniz köklerini birbirinden ayırın ve ayrı bir saksıya yeniden dikin.

Peki, aloe vera bakımı yanı sıra, aloe vera’nın faydaları nelerdir, aloe vera cilt ve saç sağlığı için nasıl kullanılır

Aloe Vera Faydaları

Aloe vera bitkisi olduğunu bildiğiniz bir arkadaşınızdan kendi bitkinizi yetiştirmek için kolayca birkaç yaprak alabilirsiniz. Bunun için yaprak ucundan yaklaşık 7-8 cm kadar kesin ve daha sonra kesilmiş uçları bir saksı içerisine dikin. Her biri tam bir bitkiye dönüşmeyecek olsa da, bazıları üzerinde küçük yeni yaprakları filizlenmeye başlayacaktır. Saksıdan ayırmadan önce birkaç santim büyüyene kadar beklemenizde fayda var.

1 evde aloe vera bakimi ipuclari aloe vera faydalari

Birinci ve ikinci derece yanıkların iyileşmesini kısaltabilir ve yara iyileşmesini destekleyebilir. Cildinize aloe jeli uygulamak, aynı zamanda hafif ve orta derecede sedef hastalığının neden olduğu akne ve kızarıklığın azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Pek çok kişi güneş yanığı ile birlikte ortaya çıkabilen ağrılı, acılı, kızarmış ve hatta su toplamış cilde maruz kalmıştır. Güneş yanığı olması halinde aloe vera sağladığı rahatlama ile en iyi seçeneklerden biridir. Peki–> güneş yanıkları için aloe vera nasıl kullanılır? Detaylar, esraninportresi’nde.

Aloe vera jeli ayrıca saç kremi, makyaj temizleyici veya kaş jeli olarak kullanılabilmektedir.
Bunu göz önünde bulundurarak, bir aloe yaprağına ihtiyacınız olduğunda (mümkün olduğunca gövdeye yakın bir şekilde) bir kesik atın. Ardından yaprağı bir bıçakla yarıp, bir çay kaşığı ile içindeki jeli çıkarabilirsiniz.

Peki, aloe vera bakımı yanı sıra, aloe vera’nın faydaları nelerdir, aloe vera cilt ve saç sağlığı için nasıl kullanılır?

Aloe Vera neden bu kadar etkilidir?

Aloe vera, vitaminler, mineraller, amino asitler, lignin, salisilik asitler olmak üzere pek çok faydalı bileşen bulunmaktadır.

Aloe jel, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan berrak, jöle benzeri bir maddedir. Yanıklara karşı koruyucu etkiler sunar. Güneş yanıkları da dahil olmak üzere her türlü yanığın sebep olduğu yanma ve tahriş edici etkisini önleyerek daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Jel ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltabilen, yanık sonucu oluşacak şişliği azaltacak glikoproteinlerin yanı sıra bozuk cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olan ve yenilerini oluşturmaya yardımcı olan polisakkaritleri de içerir.

0 evde aloe vera bakimi ipuclari aloe vera faydalari

Aloe vera jeli ağrıyı gidermek için iyi bilinen bir içerik olan lidokain bile içerir. Ayrıca yanmış, soyulan cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturmaya yardımcı olurken nemini cildin nemini tutmasına yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here