Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

0
209

Zorlu ama bir o kadar da keyifli hamilelik süreci artık geride kaldı. Bu noktadan sonra sizi daha zorlu bir süreç bekliyor. Bebeğiniz sağlıklı bir şekilde kucağınıza verildi, hastaneden çıktınız ve artık tamamen sizin sorumluluğunuzda. Bebeğiniz sizin ilginize, alakanıza ve sonsuz sevginize muhtaç. Artık bir anne olarak nasıl bakacağınız konusunda endişe duymanız kadar normal bir durum yok. Ancak bu yazıyı okuyacak kadar araştırma yapıyorsanız, eksiklerini bilen ve tamamlamak isteyen bilinçli bir annesiniz demektir. İşte, yeni doğan bebek bakımı hakkında bilmeniz gerekenler;

Şimdi gelelim yeni doğan bebek bakımı konusunda nelere dikkat edeceğiniz konusuna. Bebeğiniz doğduktan sonra doktoru yardımıyla tıbbi muayenesini gerçekleştirirseniz anomali olma ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz. Muhtemel olarak oluşabilecek hastalıklar için de erken teşhis sağlanmış olur. Yeni doğan bebek derken kastedilen aslında ilk 4 haftalık bebeklerdir ve bu dönemin oldukça dikkatli bir şekilde geçirilmesi gerekmektedir. Korkmayın, siz iyi bir annesiniz ve bebeğiniz için en iyisini yapacaksınız. Şimdi devam edelim nelere dikkat edilmeli, bebek yemekleri nasıl olmalı sorularına.

yen doğan bebek bakımı_mini

Hastanede annenin yapabileceği pek bir önlem yoktur, bebekler normal hayata uyum sağlayabilecekleri önceden ısıtılmış steril alanlara konulurlar. Rahimden normal hayata alışma süresi bebek için bir günlük bir süre ister. Bu süre zarfında bebeğe K vitamini takviyesi yapılır.

Yeni doğan için en mükemmel besin ise tartışmasız anne sütüdür. Anne sütü bebeğin sadece karnını doyurmaz, aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak gelişiminin üst seviyelerde gelişmesine olanak sağlar. Tıpta yapılan ve anne sütünün ne kadar gerekli olduğunu kanıtlayan araştırmalar zaten mevcut. Ancak anne memesinden süt emen bebek ile annenin ilişkisinin sağlamlaşması ve birbirlerine güvenlerinin oluşması gibi durumların oluştuğu da tıbben kanıtlanamasa da en büyük gerçektir. Anne sütü doğaldır, ne kadar kaliteli olursa olsun hiçbir mama anne sütünün kalitesine ulaşamaz. Zaten bu ürünlerin reklamlarında da dikkat ederseniz “anne sütüne en yakın” ifadeleri kullanılır. Piyasadaki hiçbir ürün anne sütü ile yarışamayacağının farkındadır.

Her anne bebeği için bebeğinin ihtiyaçları doğrultusunda süt üretir ve her annenin farklı miktarda ve farklı besin değerlerinde süt üretmesinin tek açıklaması budur. Taze, temiz ve mikropsuz olan anne sütü masrafsız bir besin kaynağıdır.

Bebeklerin sindirim sistemleri yeterli olmadığından başka bir besinle beslenmeleri durumu söz konusu değildir. Anne sütü bebeğin sindirebileceği niteliktedir ve bu sayede ishal veya kabızlık gibi durumların da önüne geçilmiş olur. Eğer bebeğiniz 4-5 dakikada karnını doyuruyorsa hemen memeyi bıraktırmayın. Yarım saat gibi bir süre daha emerse emzik veya parmak emme gibi alışkanlıklar kazanmasının önüne geçersiniz.

İlk birkaç gün sütünüz gelmediyse veya emzirmeyi başaramadıysanız biberonu tercih etmemenizi öneririm. İlk günden biberona alışan bebek daha sonra meme emmeyi reddedebilir. Biraz sabredin, telaş yapmayın. Vücudunuz bebeğinizin ihtiyacını karşılamak için daha fazla süt üretecektir. Emzirme işlemi sırasında bebeğinizi dik tutun ki genzine süt kaçmasın veya fazladan hava yutmasın. Fazladan hava yutması bebeğinizde gaz oluşumuna sebep olur ve yine bebeğinizi dik tutarak bu gazı çıkarmanız gerekir.

Her ağladığında bebeğinizi emzirmeye çalışın. Böylece meme bezleriniz de uyarılır ve süt üretiminiz artar. Bebeğinize su vermenize gerek yoktur. Evet, bu bilgi oldukça ilginç ancak anne sütünün zaten yüzde 90’ı sudur. Bebeğinize su verirseniz süt emmek istemeyebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here