Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Gebelikte en çok yaşanan cilt sorunları, cilt lekeleri, akne, çatlaklar ve kuruluk. Hamilelik ve emzirme döneminde de pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için hamilelikte cilt bakımı önerileri; esraninportresi'nde.

0
377

Hamilelik dönemi her kadın için farklı geçiyor. Gebelikte en çok yaşanan cilt sorunları, cilt lekeleri, akne, çatlaklar ve kuruluk. Önemli olan hamilelikte cilt bakımı ve elbette emzirme döneminde cilt bakımına dikkat etmek. İşte, hamilelik döneminde de pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için hamilelikte cilt bakımı önerileri;

Hamilelik bir kadın için oldukça özel bir süreç. Vücudunuzun değişme süreci bebeğin en iyi şekilde büyümesine yardımcı olmak için bir anlamda. İşte bu değişimler bazen kadınları zorlayabiliyor. Hem hormonal hem de fiziksel değişimlere adapte olabilmek, kabullenmek şimdiye kadar bunları hiç yaşamamış bir kadın için oldukça farklı. İşte bu değişimlerden en önemlisini de cilt geçiriyor. Bazıları daha şanslı olduğundan hamilelik sürecince mükemmel bir cilde sahip oluyor. Ancak bazı kadınlarda da akne, cilt lekeleri, çatlaklar gibi daha önceden olmayan cilt sorunları ile karşılaşabiliyorlar. Bu noktada önemli olan hamilelikte cilt bakımı ve elbette emzirme sırasında cilt bakımına dikkat etmek. İşte, hamilelik döneminde de pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için hamilelikte cilt bakımı önerileri;

2 hamilelikte catlaklar hamilelikte cilt bakimi gebelikte

Hamilelikte cilt sorunları neden olur?

Hamilelik döneminde vücudunuzda dolayısıyla cildinizde de değişikliklere sebep olan hormonlardaki değişimlerdir. Gebelik sırasında ortaya çıkan en yaygın cilt sorunları akneler, cilt lekeleri ve oluşan çatlaklardır. Elbette tüm bunlar demek değildir ki herkes bu sorunlara yaşayacak. Her kadın için bu süreçlerin farklı olduğunu hatırlatmak gerek. Kimisi cilt sorunları, saç sorunları yaşamadan bu süreci atlatırken kimisi de az önce bahsettiklerimizin hepsini birden yaşayabiliyor.

Hamilelikte cilt sorunları neler ve nasıl geçer?

Cilt lekeleri ve akneler hamilelik sonrasında zaman içerisinde kaybolabiliyor. Kaybolmasalar da doğal yöntemler ve bazı medikal güzellik uygulamaları ile onlardan kurtulmak daha kolay. Kaldı ki cilt lekeleri oluşmaması veya oluştuktan sonra kaybolmaları için pek çok doğal yöntemi uygulamak için hamileliğin bitmesini beklemenize gerek yok. Ancak çatlaklar için tedavi yöntemi genellikle retinol kremler ve lazerli uygulamalar olduğu için emzirme dönemi bitene kadar beklemeniz gerekecektir.

Hamilelik döneminde cildinize yapacağınız en iyi bakım kuşkusuz nemlendirmedir. Sık sık cildi nemlendirerek cilt kaşıntılarından kurtulmak mümkündür. Şiddetli kaşıntılara karşı bazı lokal kremler kullanmanız gerekebilir ki bunun için de doktorunuza danışmanız şarttır.

Uyarı

Hamilelik dönemin her kadın açısından farklı işleyen bir süreç. Bu yüzden doğal dahi olsalar herhangi bir ürünü kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Doktorunuzun onay vermediği hiçbir ürünü kullanmayın. Bu hem kullanacağınız kremler, yağlar, hem de ilaç ya da vitaminler için de geçerli. Yediklerinizi ve içtiklerinizi de devamlı olarak doktorunuzla paylaşın. Böylece eğer sizin için uygun olmayan şeyleri tüketiyorsanız sizi uyaracaktır.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Hamilelikte cilt sorunlarını konuşmak için geçtiğimiz gün Fors Estetik Merkezi uzmanlarından Şuleşan Demir ve Hülya Yılmaz Erdoğan ile buluştuk. Sizler için facebook-esraninportresi hesabı üzerinden yaptığımız canlı yayın yaptık. Her ikisinin de aynı iş yerinde çalışmaları ve güzel olmaları dışındaki en önemli ortak özellikleri hamile olmaları. Hal böyle olunca bizimle hem kendi cilt bakımı deneyimlerini hem de kendilerine cilt sorunları şikayetleriyle gelen kadınlar için de sundukları çözüm önerilerini paylaştılar. İsterseniz bu canlı yayına bu linkten ulaşabilirsiniz.->Facebook/esraninportresi

1 hamilelikte cilt bakimi catlaklar cilt lekeleri akne kuruluk

Hamilelikte cilt bakımı sırasında da en önemli konulardan biri cilt temizliğidir. Sabah ve akşam doktorunuzun da onayladığı bir temizleyici ile temizlemelisiniz. Çünkü cilt daha hassas ve yıpranmaya karşı daha hassas hale geliyor. Bu yıpranmaların başını da akneler çektiği için cilt temizliği aslında çok çok daha önemli oluyor. Elbette arkasından cilt tipinize uygun bir tonik ve nemlendirici kullanmak gereklidir.

Tonik kullanımı gözeneklerin sıkışması böylelikle de siyah nokta ve aknelerin oluşmaması açısından büyük önem taşımaktadır. Tonik olarak gülsuyu gibi doğal malzemelerden de yararlanabilirsiniz.

Nemlendirici dışında da özellikle daha hassas hale gelen cildin lekelenmesinin önüne geçmek için mutlaka organik ve mineral filtre içeren güneş kremi kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuzun önerdiği UVA ve UVB koruması sağlayan güneş kremini yaz-kış fark etmeksizin kullanmanız gerekmektedir.

Makyaj ürünleri kullanımı da diğer kozmetik ürünlerde olduğu gibi dikkatli seçilmelidir. Özellikle rujlar konusu önemli. Çünkü ister istemez sürekli yediğimiz bir makyaj malzemesi olduğunu düşündüğümüzde! Gerekmedikçe ruj kullanmamakta fayda olduğunu düşünenlerdenim. Diğer makyaj ürünlerinde de ilk 3 aydan sonra daha çok mineral makyaj ürünlerine yönelmekte fayda var.

Hamilelikte cilt sorunları ve çözümleri :

Öncelikle belirtmeliyim ki yaşadığınız herhangi bir sorun karşısında hamilelik gibi çok daha hassas bir dönemde doktorların kontrolünü önceliğine almanız gereklidir. Yani cilt sorunu yaşıyorsanız önce dermatoloğa danışmalısınız.

3 gebelikte cilt bakimi hamilelik cilt bakimiEkstra kuruluk :

Bazı kadınlar hamilelik dönemlerinde el, ayak ve eklem bölgelerinde çokça kuruluk ile karşılaşırlar. Hatta ilerleyen safhalarında bu kalın döküntülere de sebep olabilir. Bu durumda ilk dikkat edilmesi gereken kullanılan sabunlardır. Cildi nemlendirecek gliserinli sabunlar kullanılabilir. Ayrıca cildi nemlendirecek losyonların sık sık kullanılması da önerilir. Özellikle duş sonrasında doktorunuzun da kullanmanızda sakınca görmediği losyon veya nemlendiricileri ihmal etmemelisiniz. Kozmetik kremler yerine doğal yağlardan da yararlanabilir. Badem yağı, zeytinyağı, kakao yağı, jojoba yağı gibi doğal yağlar ve hatta bebek yağları kuruluğu önlemede ve geçirmede yararlı olacaklardır.

Çatlaklar :

Cildi nemlendirmek sadece kuruluğu önlemek açısından gereli değildir. Hamilelik sürecinde en çok karşılaşılan sorunlardan biri çatlakların en büyük sebebi cildin elastikiyetini kaybetmesi aslında. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki çatlak oluşumu genetik faktörlere de dayanmaktadır. Yani ne kadar koruma amacıyla kremler kullansanız da genetik olarak buna cildiniz yatkınsa yine de çatlamalar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bu elbette illa çatlaklar olacağı anlamına da gelmiyor. Bu yüzden mutlaka gerekli cilt bakımlarını yapmalıyız. İşte bu noktada bol su tüketmenin yanında e vitamini, B6 ve çinko gibi vitaminleri tüketmek çatlak sorunu yaşamama açısından önemli bir adımdır.

Ayrıca doktorunuzun da onayıyla kullandığınız losyon ve kremlerin içerisine E vitamini kırarak ekleyebilir ve cildinizi bu şekilde nemlendirebilirsiniz. Uzmanlarımızla yaptığımız canlı yayında onlarda kendi hamilelik süreçlerinde bunu kullandıklarını belirttiler. Bio-oil ve E vitamini bileşimiyle özellikle karın bölgelerine bol bol masaj yaptıklarından bahsettiler. Çünkü e vitamini

Çatlaklar ile mücadele için bir diğer yöntem de doğal yağlardır. Aktarlardan alacağınız badem yağı, kakao yağı, mango yağı, jojoba yağı veya zeytin yağı ile de vücudunuzu nemlendirebilir, elastikiyetini korumasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında kuşkusuz beslenmenize de dikkat etmek zorundasınız. Özellikle de çatlakların oluşmasını istemiyorsanız C ve E vitmaini açısından zengin gıdaları tüketmekte fayda var.

Cilt lekeleri :

Hamilelik döneminde en çok karşımıza çıkan sorunlardan biri kesinlikle cilt lekeleridir. Cildin daha hassaslaştığı bu dönemde güneş ışınlarının da etkisiyle lekeler daha fazla ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ciltte artan melanindir.

Hamilelik döneminde yaşanılan cilt lekeleri ile mücadele için ilk olmazsa olmaz daha önce de belirttiğimiz güneş kremi kullanımıdır. Ardından doktorunuzun önereceği bir leke kremidir. Bu kremler lekelerin iyileşme sürecini ciddi oranda kısaltabilmektedir. Ne olursa olsun kozmetik veya olası kimyasal içerikli kremleri kullanmak istemiyorum diyorsanız doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu doğal yöntemler, cil tipinize göre hazırlayacağınız salatalık ile, zerdeçallı sütlü maske ile, yoğurtla maskeler uygulamak olabilir. Canlı yayınımız sırasında konuştuğumuz Fors Estetik Merkezi uzmanları da kendi hamilelik süreçlerinde bu doğal yöntemleri kullandıklarını özellikle belirttiler.

Doğal güzellik sırları, estetik ve güzellik ile ilgili evde uygulanabilen doğal yöntemler, doğal ürünler ile maske tarifleri ile ilgili daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz–> Doğal güzellik sırları

Son olarak eklemeliyiz ki bu lekeler veya akneler hamilelik süreci sonrasında genellikle geçmektedir. Eğer cilt sorunlarınız geçmiyorsa lazer, medikal uygulamalar, kimyasalar peeling’ler gibi pek çok uygulamayı deneyebilirsiniz. Ancak tüm bunları denemek için de emzirme sürecinin geçmesini beklemeniz gerekecek. Bu uygulamalara dair bilgiyi de yazının en sonunda bilgilerini paylaşacağım Fors Estetik Merkezinden ulaşabilirsiniz.

Fors Estetik Merkezi

Adres : 4. Gazeteciler Sitesi. Ebulula Mardin Cad. No : 135 Akatlar / İstanbul

Telefon : 0 212 269 39 25 – 26
Faks : 0212 269 39 27
GSM : 0 507 785 87 77
GSM : 0537 989 54 05

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here