Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

0
121

Ailelerin hamile kalma, çocuk sahibi olma kararını verdikten sonraki en heyecanlı süreçlerden biridir gebelik belirtilerini bekledikleri zamanlar. Kadınlar önce vücutlarındaki değişimleri gözlerler. Bu değişimlerden aldıkları işaretler ile de test yaparlar. Kadınların hamile olup olmadıklarını anlamak için tercih edecekleri iki test çeşidi vardır. Bunlardan biri idrarda gebelik testi, diğeri ise kanda hamilelik testi

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır? : Birçok kadın hamile olduğunu düşündüğü zaman bu testlerden kullanır. Eczanelerden uygun fiyata temin edebileceğiniz bu ev tipi gebelik testi 5 dakika içinde sonuç verir. Evde yaptığınız gebelik testlerinin doğruluk oranı %97-99 arasında değişir. Bu oran ise onları dikkate almak için yeterlidir. Fakat bu testlerin her zaman doğru sonuç vermediğini de unutmamak gerekir.

gebelik testi nasıl yapılır 1

Hamilelik testlerini eczanelerden, reçete olmadan almanız mümkündür. İstediğiniz herhangi bir saatte, bu testleri yapabilirsiniz. Ancak kullanma talimatını okumanız gerekmektedir ve günün erken saatlerinde yapılması önerilir. Bunun nedeni ise hCG hormonunun yani hamile olup olmadığınızı belirtecek olan hormonun günün erken saatlerinde yüksek oranlarda görülmesidir.

Bol miktarda sıvı tüketildiği zaman hormonun seyreldiği de görülmüştür. Dolayısı ile bu durum test sonucunu engelleyebilir.

Hamilelik testi, evde yapacağınız idrar testlerinde hCG hormonunun varlığını tespit yeteneğine sahip, kimyasal bir şeritten ibarettir. Yapmanız gereken tek şey, aldığınız üründe belirlenen bölgeye bir iki damla idrar damlatmanız olacaktır. Birkaç dakika bekledikten sonra artı veya çift çizgi görülürse, bu sizin gebelik testinizin pozitif çıktığına işarettir. Bu şerit anti-hCG antikoru, enzim konjugatları ve sadece hCG’ye bağlanan bir molekül ve emici bir yapıya sahiptir. hCG içeren bir idrar, şeritle temas ettiği zaman anti-hCG’lere bağlanır. Test bölgesinin pembeye dönmesi ise testin pozitif sonuçlandığını belirtir.

Öte yandan hCG içeren bazı ilaçlar, gebelik testlerinde yanlış sonuçlar almanıza sebep olur. Bu ilaçlar vücutta hCG salgılanmasını tetikler. Bu sebeple de hCG içeren ilaçlardan kullanan kadınların yaptığı gebelik testlerinde yanlış pozitif sonuçlar alabilirler. İçinde hCG içermeyen ilaçlardan bazıları; antibiyotikler, doğum kontrol hapları ve ağrı kesicilerdir.

Evde yaptığınız idrarda gebelik testi pozitif çıksa dahi sonuçtan emin olmak için bir doktordan randevu almanızı ve buna göre hareket etmeniz sizin için daha sağlıklı sonuçlar sağlayacaktır.

Kanda Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? : Kandaki belirli değerlerin incelenerek yapılan hamilelik testi için ise doktor kliniğini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Klinikte veya hastanede vereceğiniz ilk kan hCG hormonunun konsantrasyon seviyesini belirler. Bir diğer yandan bu niteleyici test hCG hormonunun varlığını doğrulamak için de faydalıdır. Gebelik testi sonuçlarını almanız 1-2 gün sürebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here