Emzirme Döneminde Diyet ve Zayıflama

Hamilelik döneminin sona ermesiyle birlikte pek çok annenin merak ettiği konulardan biridir, emzirme döneminde diyet ve zayıflama. Bebeğin anne sütüyle tüm vitaminleri aldığı bu dönemde tüketilen besinler en az gebelik dönemi kadar önemlidir. Diyetisyen Sinem Akgün’nün anneler için hazırladığı emzirme döneminde diyet ve zayıflama ile ilgili önerileri esraninportresi.com’da

0
160

Hamilelik döneminin sona ermesiyle birlikte pek çok annenin merak ettiği konulardan biridir, emzirme döneminde diyet ve zayıflama. Bebeğin anne sütüyle tüm vitaminleri aldığı bu dönemde tüketilen besinler en az gebelik dönemi kadar önemlidir. Diyetisyen Sinem Akgün’nün anneler için hazırladığı emzirme döneminde diyet ve zayıflama ile ilgili önerileri esraninportresi.com’da

Emzirme süreci, doğanın en güçlü ve kutsal bağını oluşturan, anne ve bebek için oldukça kıymetli bir dönem. Bebeğin anne kokusuyla sakinleştiği ve huzur bulduğu bu dönemde, doğru beslenerek bebek sağlığını korumak annelerin en kutsal görevlerinden. Çünkü, bebek anne sütü ile gelişimini sürdürmeye hızla devam eder. Yapılan bir çok araştırma sonucu da anne sütü kalitesinin annenin beslenmesi ile birlikte şekillendiğini açıkça ortaya çıkarmıştır. Bu noktada emzirme döneminde tüketilen tüm yiyecekler ve içecekler, dolaylı yollardan anne sütüne geçerek bebeğe yarar veya zarar sağlamaktadır. Aslında diyet ve zayıflama amacı güdülmese de annenin yediği yiyeceklere dikkat etmesi bu açıdan oldukça önemlidir.

Emzirme Döneminde Diyet ve Zayıflama

Anneler emzirme döneminde zayıflamak için diyet yapabilir mi?

Emzirme döneminde kilo vermek isteyen anneler, düşük kalorili ve kötü bir beslenme planına sahip diyet programları ile zayıflamaya çalışmamalıdır. Profesyonel olmayan biri tarafından hazırlanan çok düşük kalorili ve sağlıksız diyet listeleri yüzünden anne sütü kalitesi azalabilir ve hatta anne sütü kesilebilir.

1- Bebeğin tüm yaşamını etkileyecek olan anne sütünü mutlaka ilk 6 ay hatta 2 yaşına kadar tüketilmesi sağlanmalıdır.. Bu yüzden de emzirme döneminde kilo vermek için acele edilmemelidir.

2- Süt salgılanması anneye ekstra kalori harcatacaktır. 1 ml. süt başına 7 kalori harcanır ki böylelikle ilk aylarda 700-800 kalorilik bir harcama sayesinde güzel kilo kayıpları da yaşanmaya başlar.

emzirme doneminde diyet ve zayiflama_mini

3- Emziren kadınlarda aylık kilo kaybı 1-3 kg arasında olmalıdır. Daha fazla kilo kaybetmek anne ve bebeğe zarar verebilir.

4- Aslında gün içerisinde fazladan harcamaya çalışılan 700-800 kalori yerine öğünlere 300-500 kalorilik sağlıklı besinler eklemek size anneye kilo verdirir hem de bebeğin sağlıkla büyümesini sağlar.

Peki bu noktada annelerin ekstra tüketmesi gereken yiyecekler nelerdir?

Yumurta, et/tavuk/balık, süt, meyve, ekmek : Bu gibi yiyeceklerin her birinden 1 porsiyon kadar tüketim arttırıldığı zaman daha sağlıklı anne sütüne sahip olunur.

Sıvı alımı : Salgılanan süt sıvı olduğu için, annenin de kaybedeceği bu sıvı ihtiyacını karşılaması gerekir. Gün içerisinde bol miktarda sıvı tüketilmeli ki hem anne sütü miktarı artsın hem de yağ yakımı kolaylaşsın. Su içmekten sıkıldığınızda taze sıkılmış meyve suları, ayran, komposto tüketebilirsiniz.

Multivitaminlere devam : Gebelik döneminde kullanılan vitamin ve minerallere doktorunuza danışarak devam edebilir. Bu sayede vitamin-mineral eksikliği yaşanmadan ve vücut deposundan kaybedilmeden sağlıklı bir anne sütü üretimi gerçekleştirilmiş olur.

Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun : Özellikle bebeğin sağlığı ve iyi dinlenip-büyümesi için gaz yapan yiyecekleri annelerin hayatlarında bir süreliğine de olsa çıkarabilirsiniz. Süt tüketirken laktozsuz tercih edilebilir veya kuru baklagilleri bu süreçte tüketmekten vazgeçilebilir.

Bunların dışında, lahana, brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, bulgur gibi yiyecekler ilk haftalarda gaz yapabilir, tüketmemeye özen göstermekte fayda var.

emzirme doneminde diyet ve zayiflama 2_mini

Beyaz şeker tüketmeyin : Özellikle kilo vermek isteyen anneler, canları tatlı yemek istediği zaman kuru meyvelerle veya taze meyve ile hazırlanmış kompostoları tüketerek beyaz şekerden uzak durabilir. Bunun sayesinde de kilo verme sürecini başlatabilirler.

Balık tüketin : Fırında pişirilen ve omega açısından zengin olan balıkları haftada 2 kere tüketmeye özen göstermekte fayda var. Balık tüketimi hem DHA hem de omega-3 alımı için önemli hem de kilo kaybına yardımcı olacağından önemlidir.

Bitki çaylarına dikkat edin : Emzirme dönemindeki anneler kendilerine önerilen bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka araştırma yapmalı. Doktora danışmadan çay ve ilaç kullanmamak gereklidir.

Hamilelikte yeterli ve dengeli kilo alarak hem bebeğin hem de annenin kendi sağlığına yatırım yapması gereklidir. Gebelikte alınan kilolara neden dikkat edilmeli, hamilelikte beslenme düzeni nasıl olmalı? İşte, Diyetisyen Sinem Akgün’nün gebelik döneminde beslenme ilgili verdiği önemli bilgiler esraninportresi.com’da–> gebelik doneminde beslenme

Diyetisyen Sinem Akgün’ü diyetisyensinemakgun adıyla Facebook da dytsinemakgun adıyla Instagramda bulabilirsiniz.

Diyetisyen Sinem Akgün
Adres : Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Merkezi B Blok Kat:4 No:160
Telefon : 0539 981 93 43

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here