Ebeveynler için Kitap Tavsiyeleri

Adeta baş ucu yaptığım anne baba kitapları bunlar… Kendi okuduklarım içerisinde annelerin okuması gereken kitaplar veya babaların okuması gereken kitaplar diye ayırmayı doğru bulmadım çünkü bu benim için tam bir ebeveyn kitap önerileri yazısı olmalıydı.

0
968

Adeta baş ucu yaptığım anne baba kitapları bunlar… Kendi okuduklarım içerisinde annelerin okuması gereken kitaplar veya babaların okuması gereken kitaplar diye ayırmayı doğru bulmadım çünkü bu benim için tam bir ebeveyn kitap önerileri yazısı olmalıydı. İşte en çok faydalandığım kitaplarla hazırladığım, ebeveynler için kitap tavsiyeleri yazısı sizlerle…

Anne ve baba olacağımızı öğrendiğim anda mutluluk, heyacan gibi tarifi mümkün olmayan güzel duygulara ek (dilerim ki arzu eden herkese nasip etsin!) pek çok endişe de gelip bizi bulmuştu. Endişelerimiz elbette iyi birer ebeveyn olup olamayacağımızla ilgiliydi. Ancak çocukla birlikte biz de öğrendik ki, ilk önemli olan çocuğun ihtiyaçlarını anlamak ve hatta daha da ötesinde çocuğun ihtiyaçlarını bize göstermesine izin vermekmiş. 

Bu konularda elbette bir uzman değilim. Sadece her ebeveyn gibi yaşam içinde deneyimliyor, çıkmaza girdiğimde bazen büyüklerime, bazen bir uzmana danışıyor, ancak en çokta okuyorum. Gerek hamilelik döneminde gerekse sonrasında adeta baş ucu yaptığım kitaplarım var. Burada annelerin okuması gereken kitaplar veya babaların okuması gereken kitaplar diye sınıflandırmayacağım çünkü bence bunların hepsi anne baba kitapları! Buradakilerden size daha iyi gelecek veya sizce daha doğru yönlendirmeleri olan kitaplar elbette vardır. Bunlar benim ihtiyaç duyduğum anda dönüp dönüp tekrar okuduğum kısacası çok faydalandığım ebeveyn kitapları 

Ebeveynler için Kitap Tavsiyeleri

Anne ve babaların okuması gereken kitaplar icin tavsiyeler
Anne ve babaların okuması gereken kitaplar icin tavsiyeler

1- A’dan Z’ye Bebek Bakımı / Dr. Martha – William Sears : 

Aslında amacım bebek bakımından çok çocuk gelişimi adına kitaplardan bahsetmekti. Ancak bu kitabın da burada olması gerektiğini düşünüyorum. Doğum öncesi ve sonrası aklınıza gelebilecek her türlü soruya cevap bulabileceğiniz içeriği var. Tuvalet eğitimi, tıbbi temel sorunlar, ilk yardım önerileri de dahil. Tam olarak içeriğini de aşağı ekliyorum.

 

Anne ve babalar için kitap tavsiyeleri
Anne ve babalar için kitap tavsiyeleri
Bebek Bakımı Kitabı
Bebek Bakımı Kitabı-Bebek Bakımı için Kitap Tavsiyeleri

2- Etkili Anne-Baba Eğitimi / Dr. Thomas Gordon : 

Çocuklarınızla iletişime dair faydalı ve temel kitaplardan biri. Çocuklarımızı dinlemeyi öğrenmek, dolayısıyla gerçek ihtiyaçlarını anlamak adına önemli detaylara sahip. Ayrıca çocuklarınıza problemleriyle nasıl baş edeceklerini, anlama ve kavrama yeteneklerini nasıl geliştirebileceklerini ki bunları çocuklara ceza vermeden öğretmeyi de anlatıyor. 

3- Beni Ödülle Cezalandırma / Dr. Özgür Bolat : 

Çocuk ve ebeveyn eğitimi denildiğinde en severek takip ettiğim kişilerden biri. Bu kitabı okuduktan sonra, çocuk eğitiminde doğru bildiğiniz ne kadar çok yanlış olduğunu göreceksiniz.

4- Geliştiren Anne-Baba / Doğan Cüceloğlu : 

Bizim için önemli bir diğer isimdir, Doğan Cüceloğlu. Kendinizi ve çocuğunuzu tanımanız, bekletileri keşfetmeniz ve aile ilişkinizi sağlıklı tutmak adına çok önemli bilgilere yer verilmiş. 

5- Çocuk Neyi Neden Yapar ? / Dr. Adem Güneş :  

Önemli pedagoglardan biri olan Adem Güneş’in çocuk davranışlarını anlamamıza oldukça yardım eden, anne-babanın baş ucu kitabı niteliğindeki kitabı bence. Mutlaka okunması ve ihtiyaç duyulduğunda tekrar tekrar danışılması gerekenlerden.

Ebeveynler için Kitap Tavsiyeleri
Ebeveynler için Kitap Tavsiyeleri

6- Çocuk Yetiştirmede Psikolojik Taktikler / Uzm. Psikolog Buket Kasrat : 

Bir arkadaşımın hediyesi olarak geldi bu kitap bana. İyi ki de gelmiş. Okula alışma sürecinden gece korkularına, oyuncak seçiminden yeme problemlerine kadar çocuğunuzun davranışlarıyla ilgili pek çok bilgiye erişebileceğiniz bir kitap.

7- Bağırmayan Anne Baba Olmak / Hal Edward Runkel :  

Siz sakin kalıp, serinkanlı oldukça çocuğun da ne kadar sakinleştiğini, sorunların ne kadar çözümlenebildiğini gösteren bir kitap. İyi ki okumuşum dediklerimden. Ek olarak, buradaki önerilenleri uygulamanın sadece çocuklarınızla ilişkilerinizde değil, tüm ilişkilerinizde ne kadar faydalı olacağına şaşıracaksınız. Ayrıca benimki “hadi” yi diline pelesenk etmiş biriyseniz mutlaka okumalısınız.

8- Otuz Milyon Kelime / Dr. Dana Suskind : 

Çocukların özellikle de ilk 36 aylık gelişiminin çok önemli olduğu anlatılır ya işte bu kitapla bunun nedenini anlıyorsunuz. Eğer bazı çocukların okula başladıklarında neden 1-0 geride kaldığının cevabı da bu kitapta. Çocuğunuzun sınırsız potansiyelini geliştirmede mutlaka okumanız gerekenlerden.

9- Çocuklarda Sınırlar / Dr Henry Cloud – Dr. John Townsend : 

Çocuklar sınırları bilmeli ancak öncesinde biz anne babalar o sınırları bilmeliyiz. Örneğin çocuğa hayır dediğimiz şey gerçekten yapmaması gereken bir davranış mı yoksa sadece kendi rahatımız bozulmasın diye mi hayır diyorsunuz. Bu kitapla sınırları öğrenip, çocuklarınız için onları nasıl uygun hale getireceğizi, sert çıkmadan, korkutmadan veya utandırmadan çocuğunuza nasıl sınır koyacağınızı okuyabilirsiniz. Doğru yerde, doğru şekilde koyulan sınırların çocukların öz güvenini ve sorumluluk bilincini ne kadar geliştirdiğini bu kitapla görebilirsiniz.

Ebeveynler icin kitap önerileri
Ebeveynler icin kitap önerileri – Anne ve Babalar için Kitap Tavsiyeleri

10- Bütün Beyinli Çocuk / Daniel j. Siegel – Tina Payne Bryson : 

İşte elimden düşürmediğim, oğlumla çözüme kavuşturamadığım anlarda ilk başvurduğum gerçek bir baş ucu kitabım daha. Bu kitabı anlatmaya başlarsam tamamını yazmam gerekir. En sevdiğim yanı hayatınızın içerisinde yaşadığınız sorunları gösterip çözüm yollarını da vermiş olması. Bir örneği aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Böyle yaşamın içerisinden pek çok örnek verilmiş. Anne-babaların konuşma dillerini değiştirmelerinin çocukların gelişiminde ne kadar büyük farklar yaratabileceğinin önemli bir göstergesi.

anne baba kitaplari
Anne baba kitaplari

11- Duygusal Zekası Yüksek Çocuklar Yetiştirmek / John Gottman – Joan Declaire : 

Çocukların kendi duygularını daha iyi anlamalarına, ifade etmelerine yardım etmemiz gerekiyor. Çünkü böylelikle sorunlarını çözmekte, duygularını altüst eden durumları gidermede başarılı olacaklardır. Eğer duygusal açıdan sağlıklı, empati kuran duygularını yakınlık kurma ve öğrenme fırsatı olarak görecek bireyler yetiştirmek istiyorsak, okuyabileceğimiz kitaplardan biri de tam olarak bu.

12- Kişilik Gelişiminde Cezası Eğitim / Dr. Adem Güneş : 

Adem Güneş’in pek çok kitabı var. Ayrıca sosyal medyada takip ettiğim ve fikirlerine değer verdiğim pedagoglardan biri. “Ceza insanı kötü biri yapmaz belki… Ama hiperaktif yapar… Şımarık yapar… Yılışık yapar… Bağ kuramaz…” diyor Adem Güneş. Bu kitap çocuk eğitimi adına bakış açınız değiştirecek türden gerçekten.

13- Anne Tuvaletim Geldi / Jan Faull :

Oğlum tam bu aşamada olduğu için en son okuduğum kitap bu. Herkes hadi artık başla tuvalet eğitimine, öğrenir olcak ki diye beni zorlarken bu kitap sayesinde oğlumun henüz buna hazır olmadığını ve beklemem gerektiğini öğrendim. Her çocuk için farklı işleyen bu süreçte çocuğu anlamanın her zamankinden daha mühim olduğunu fark ettim. Ayrıca her çocuğun tuvalet eğitimi yöntemi farklı oluyormuş ki bunu da yine çocuğumun verdiği sinyalleri doğru okuyarak okuyarak anlayabileceğimi gördüm. 

Bu kitaplardan daha fazlası yok mu veya daha iyileri elbetteki vardır. Ben elbette bir uzman değilim sadece bir anneyim ve bunlar da benim şimdiye kadar faydalandıklarım. Bunların dışında okuyup faydalandığınız varsa lütfen yorumlarda benimle de paylaşın. Farklı fikirleri, deneyimleri öğrenmeyi çok isterim. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here