Çocuğu Kardeşe Hazırlama

Çocuğumu bir kardeşe nasıl hazırlarım? Tekrar çocuk sahibi olmayı düşünen anne-babaların önemli bir endişesidir bu. Yeni bir bireyin aileye dahil olacağı fikrine başta çocuğu alıştırmak, olası öfkeleri-kıskançlıkları önlemek anne-babaların elinde. Çocuğu kardeşe hazırlama için yapılabilecekler esraninportresi'nde.

0
628

Çocuğu Kardeşe Hazırlama

10- Evet karşı çıkabilir, kabul etmek istemeyebilir!

Unutmayın, kardeş rekabet anlamına gelir! Yapılması gereken önce empati yapabilmek ve çocuğunuza güven ve sevginizi aktarabilmektir. Zaman zaman çocuğunuzun duruma verdiği tepkiler veya öfkesi sizi şok edebilir. Yaşadığı duyguların, hissettiklerinin doğal olduğunu anlaması, kabul etmesi zaman alsa da sabırlı olmak ana kuraldır. Unutmayın, aslında derinlerde de olsa kardeşini seviyor…

Zorlamayın! Uzmana danışın.

Kardeşi geldikten sonra her şeyi doğru dahi yapsanız (ki gerçekte bu mümkün olamıyor!) çocuğunuz bu duruma alışamayabilir, kabullenmeyebilir. Çocuk bebeğe ilgi göstermiyorsa, ters tepkiler veriyorsa huy ve davranış değişiklileri kardeşi doğduktan bir süre sonra hala devam ediyorsa, okula gitmek istememe, okulda huysuzluk, huzursuzluk gibi davranışları olduysa, hemen ağlıyor, çabuk sinirleniyorsa, hiç yoktan altına kaçırmalar başladıysa ve üç haftadan daha uzun süre devam ediyorsa bir çocuk psikiyatrisi uzman yardımı gerekir.

3 cocugu kardese hazirlama_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here