Çocuğu Kardeşe Hazırlama

Çocuğumu bir kardeşe nasıl hazırlarım? Tekrar çocuk sahibi olmayı düşünen anne-babaların önemli bir endişesidir bu. Yeni bir bireyin aileye dahil olacağı fikrine başta çocuğu alıştırmak, olası öfkeleri-kıskançlıkları önlemek anne-babaların elinde. Çocuğu kardeşe hazırlama için yapılabilecekler esraninportresi'nde.

0
551

Çocuğumu bir kardeşe nasıl hazırlarım? Tekrar çocuk sahibi olmayı düşünen anne-babaların önemli bir endişesidir bu. Yeni bir bireyin aileye dahil olacağı fikrine başta çocuğu alıştırmak, olası öfkeleri-kıskançlıkları önlemek anne-babaların elinde. Çocuğu kardeşe hazırlama için yapılabilecekler esraninportresi’nde.

Bir çocuğa sahip olmak kuşkusuz harika bir duygudur. İkinci-üçüncü çocuğa sahip olmaksa ilkinden farklı hisleri ve davranışları beraberinde getirir. Ayrıca her çocuğun farklı bir deneyim olduğunu da unutmamak gerek. Anneler ve babalar bu farklı duyguları yaşarken bir kardeşe sahip olma durumuyla ilk defa karşılaşan ilk çocukların normal tepkiler vermesini beklemek bile tek başına şaşırtıcıdır, eğer siz onu bu duruma alıştırmazsanız! Çocuklar ilk defa ve bir anda karşılaştıkları bazı duygularla nasıl baş edeceklerini, nasıl davranacaklarını bilemeyebilirler. anne ve babalara düşen de onlara rehberlik etmek ve onları doğal olana mümkün olduğunca yönlendirmek.

Peki çocuğumu kardeşe nasıl hazırlarım?

Elbette bu sorunun cevabında çocuğunuzun kaç yaşında olduğuna, çocuklarınız arasındaki yaş farkına bağlı olarak değişen cevaplar söz konusudur. Ancak yinede çocuğunuzu kardeşi olacağı düşüncesine hazırlamak için yapabileceğiniz bir takım genel öneriler de mevcut. İşte, çocuğunuzu kardeşe hazırlama önerileri;

Çocuğu Kardeşe Hazırlama

1 cocugu kardese hazirlama_mini

1- Kitaplar, hikayeler, masallar…

Mutlu haberi aldıktan ve çocuğunuzla bunu paylaşmadan önce çocuğunuza bu haberi vermekle ilgili uzmanların kitaplarını okuyun. Hatta ikinci çocuğu yapmaya karar verdiğiniz andan itibaren bu tip kitapları okumakta fayda var. Bu aşama tamamen sizinle ilgili.

İkinci aşama ise çocuğunuzla ilgili. Onun hayal dünyasını geliştiren ve geçrek dünyayı anlamalarını kolaylaştıran hikaye ve masallarda kardeş sahibi olmak ile ilgili olanları seçip, ona okumakta fayda var. Bu haberi ona verdiğiniz anda aklına oluşabilecek ön yargı ve kaygıları en azından hafifletecek etkiler gösterebilir.

2- Ona zaman yaratın…

Kardeş sahibi olacağını öğrenen çocuğun kaygısı sevdiklerini paylaşacak olmasıdır. Eğer bir de ona ayırdığınız zamanlarda yaşanacak bir azalış onu kardeşi kıskanmaya daha fazla itecektir. Bu yüzden haberi paylaştıktan sonra hem sözlerinizle ama daha da önemlisi davranış ve uygulamalarla onunla geçireceğiniz zamanda bir değişiklik olmayacağını bıkmadan usanmadan göstermelisiniz.

Bu süreçte onu bir oyun parkına götürmek, onunla parkta koşturmanın yanı sıra birebir vakit geçirip, sohbet de edebileceğiniz aktiviteler planlamakta fayda var. Ayrıca doğum sonrası onu ihmal etmemeniz adına da benzer planlamaları yapmak gerekiyor ki kardeş geldikten sonraki süreç de hazırlık aşaması kadar önemlidir.

Unutmayın, kardeşin olmadığı baş başa geçirilen saatler önemlidir. Kardeş bile olsalar her çocuğun kişiliği farklıdır. Farklılıklarına saygı gösterilmeli.

Yaradılışımızdan bu yana insanlar çoğalıyor ve bebekler dünyaya geliyor. Sizin de bebek bakımı konusunda aklınıza gelecek her türlü sorunu önceden yaşamış olan ve size akıl verecek bir kaynak olsa da sizler için bebek bakımı için önemli bilgileri bir araya getirdik.–> bebek bakımı için önemli bilgiler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here