Ay Ay Bebek Gelişimi

0
593

Bebişleriniz doğdukları andan itibaren o kadar hızlı bir şekilde büyümeye başlar ki nasıl oldu anlayamadan bir de bakmışsınız yürümeye başlamışlar. Ancak başkalarının bebeğine bakarak ya da annelerinizin anlattıklarıyla kendi bebeğinizin gelişim hızını karşılaştırmanız yanlış olur. Çünkü her bebek gelişimini farklı zamanlarda ve farklı hızda tamamlar. Doğru zamanı geldiğinde bebeğiniz yapması gerekenleri illaki yapacaktır. Bu yüzden de ay ay bebek gelişimi aşamalarını bilmek önem taşımaktadır aslında.

Ay ay bebek gelişimi tablosu örneklerini incelediğinizde bilmeniz gereken şey elinizdekinin genel bir taslak olduğudur. Mutlaka olması gerekenler ve bebeğinizin yapması gerekenler bu tablolarda belirtildiği gibi olmak zorunda değildir. Zaman geçtikçe bebeklerde boy kilo hakkında çevrenizden de birçok bilgi duyacaksınız. Araştırmaya devam edin ve aklınıza takılan her türlü sorunuz için mutlaka doktorunuza danışın. Neyin normal olduğunu neyin anormal bir durum olduğunu en doğru şekilde sizlere onlar söyleyecektir aslında. Kulaktan dolma bir çok bilginin sizi gereksiz yere meşgul etmesine de izin vermeyin derim. Çünkü anneler bu dönemlerde oldukça hassas oluyorlar, biliyorum.

ay ay bebek gelişimi_mini

Bebeğinizi koruma içgüdüsüyle mümkün olduğunca dışarıdan izole etmeye çalışabilirsiniz ancak bu durumda bebeğiniz olması gerektiği gibi gelişemez. İlerleme kaydetmesi için sizden ayrı olarak da dünyayı tanımaya başlamalıdır. Bebeğiniz yaptığı her şeyin sizin tarafınızdan onaylanmasını bekler, gelişim aşamasında ona en çok yardımı dokunacak kişi sizsiniz. İçinizden geldiği gibi davranmalısınız, ona sevgi gösterilerinde bulunmalı, ağladığında yanında olmalısınız. Böylece bebeğinizde size karşı güven duygusu oluşacaktır.

Bebeğiniz gelişiminin 4. ayında ebeveyn olarak siz de gelişeceksiniz ve bu süreçte ay ay bebek gelişimi konusunda tecrübelenmiş olacaksınız. Beslenme, yürüyüş yapma gibi aktiviteler için de belli bir plan yaparsanız her şey düzenli bir şekilde ilerler ve bu rutinde kafa karışıklığı durumu ortadan kalkmış olur.

İki aylık bebeğinizle beraber oynayabileceğiniz çok şirin oyunlar vardır. Bu oyunları oynarken kesinlikle siz de zevk alacaksınız. Örneğin bir parmak hop, iki parmak hop oyununu bebeğinize oynatın. Bebeğiniz bu sayede ritmik sayma kavramına alışmaya başlayacak. Her oyun sonunda bebeğinizi gıdıklama gibi onun hoşuna gideceği bir şekilde bitirirseniz bu da bebeğinizin olacakları önceden tahmin edebilme yeteneğini geliştirecektir. Beş aylık bebeğinizle oynayabileceğiniz bir başka oyun herhangi bir oyuncağını saklayarak olabilir. Bu oyun sayesinde bebeğiniz eşyaların o görmese de var olduklarını anlamasına yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin doğumdan sonra ne kadar büyüyeceğini merak ederseniz yine genellemelerde kafanızda bir düşünce oluşmasına yardım edeyim. Yeni doğan bebek doğumdan sonraki 3 gün içerisinde mevcut kilosunun yüzde onunu vermiş olabilir. Bu durumu fark ettiğinizde endişelenmeyin. 28. Günden sonra 12 aya kadar hızlı bir şekilde bebeğiniz büyümeye devam edecek. Doğum ağırlıkları da yaklaşık 2 ila 5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.

Bebeğiniz beş ayı bitirdiğinde doğum kilosunun yaklaşık olarak iki katı kiloda olmalıdır. Bir yaşına geldiğinde bu oran 3 katına çıkar. Üç yaşında 4 katı, beş yaşında 6 katı olur. On yaşında ise doğum ağırlığının 10 katı kadar bir kiloya gelebilmesi gerekmektedir. Boy uzamasında ise ilk üç ayda 8-10 cm olan uzama, 6. Aya kadar 6-8 cm olarak devam eder. 9. Ay sonunda bebeğiniz ortalama 5-6 cm daha uzamış olur. 1 yaşını doldurduğunda ise 4 cm daha uzamış olur. Ancak bunlar tabii ki de genel olarak belirlenmiş süreçlerdeki rakamlardır. Sizin bebeğinizin gelişimi bu belirtilenlerden az ya da fazla olabilir veya daha önce ya da daha sonra gerçekleşmiş olabilir. Çok ekstra bir durum olmadığı sürece endişelenmenize ve bebeğinizin geliminde sıkıntı olduğunu düşünmenize gerek yoktur. Unutmayın her bebeğin gelişimi farklı zamanlarda olabilir, çünkü her bebek birbirinden farklıdır. Sizin bebeğiniz de sizin sayenizde sağlıklı bir şekilde gelişimini zamanı geldiğinde tamamlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here