2020 Trendi Ekose Desen Nasıl Giyilir?

Yaz kış fark etmeksizin daima gardıroplarda yer alan, her sezon farklı kıyafetlerle tekrar tekrar popüler olmayı başaran sınırlı desenlerden biri, ekose. Peki, ekose desen nereden geliyor ve bu yıl ekose desen hangi parçalarda kullanılmış, ekose desenli hangi kıyafetlere yatırım yapmalı?  Ekose desen trendi detayları, esraninportresi'nde. 

0
912

Yaz kış fark etmeksizin daima gardıroplarda yer alan, her sezon farklı kıyafetlerle tekrar tekrar popüler olmayı başaran sınırlı desenlerden biri, ekose. Peki, ekose desen nereden geliyor ve bu yıl ekose desen hangi parçalarda kullanılmış, ekose desenli hangi kıyafetlere yatırım yapmalı?  Ekose desen trendi detayları, esraninportresi’nde. 

Yaz kış fark etmeksizin daima gardıroplarda yer alan, her sezon farklı kıyafetlerle tekrar tekrar popüler olmayı başaran sınırlı desenlerden biri ekose. Siteyi takip edenler bilir, her sezon bir ekose desen yazısı ile karşınıza çıkmışımdır… Bu yazının diğerlerinden farkı ne derseniz birincisi bu kadar vazgeçilmez olan bu ekose desen nereden geliyor, nasıl bu kadar popüler olabiliyor detaylı inceleyeceğiz, ikincisi de bu sezon trend olmasına sebep olan parçalardan bahsedeceğiz. Bir yazı için ana konularımız yeteri kadar fazla olduğundan hemen ekose nereden geliyor öğrenmeye başlayalım istiyorum

Ekose Desen Nereden Geliyor?

Aslında çok iyi bildiğimiz, çokça aşina olduğumuz bir yerden, İskoç’lardan… 18.yy İskoç klanlarının kullandıkları, savaş ruhunu temsil eden kilt desenlerine dayanmaktadır ve bir tür üniformadır. Sonraki yıllarda kraliyet ailesi tarafından kullanılan bu deseni, moda için bir anlam ifade eder hale gelmesi 1970’lerin sonu, 80’lerin başını bulmuştur. 1990’lı yıllardaysa, punk akımını temsil eden tasarımcı Vivienne Westwood tarafından adeta zirveye oturtulmuş. Hatta daha da ileri götürüp aslında ekosenin bugünlere gelmesindeki en büyük role sahip denilebilir.

Çiçek desenli etek, geometrik desenli bir tişörtle kombinlenebilir mi? Farklı desenleri bir arada kullanmanın pek çok farklı yolu olsa da desenlerin birbirleriyle uyumlu görünmesini sağlamak gereklidir. Farklı desenler birlikte nasıl giyilir, nasıl kombinlenir? Tüm detaylar, esraninportresi’nde.–>Farklı desenler birlikte nasıl giyilir?

Ekose Desen Trendi

1 ekose desen_mini

Ekoseler dolapların klasik deseni olsa da her sezon karşımıza çıkan farklı yorumlanmış parçalar ile birlikte oldukça modern bir görünüm sergiliyor. Erkek modası detaylarında da gördüğümüz ekose desen genci yaşlısı demeden herkesin rahatlıkla giyebileceği formlarıyla gardırobumuzun ön sıralarına çıkmaya adaylar.

Ekose Çantalar

Ekose desenleri görmeye ve kullanmaya alışkın olduğumuz parçalar arasında gömlekleri, şal modellerini ve atkıları ilk sırada sayabiliriz. Bu sezon kuşkusuz yine giymeye devam edeceğiz ancak örneğin ekoseli şal modelleri arasında battaniye şal olarak nitelendirilen, yine ekose desenli büyük boy şallar bir adım önde.

Ekose Modası

Ekosenin bu sezon en çok kullanıldığı parçalardan bir diğer elbiseler… Klasik elbise kesimlerinin ekose desen ile kullanılmasının yanında, ekose desenli gömlek elbiseleri de sezonun hit parçaları arasına eklemek gerekiyor.

2 ekose desenli kıyafet modası_mini

Özellikle işe giderken giyebileceğiniz, ekose desenli düz kesim kumaş pantolanlar ile birlikte yüksek bel şalvar kesim pantolonlar da gündeme geliyor bu kış. Alt üst takım parçalar giyme trendi bize ister takım olarak ister ayrı ayrı parçalar olarak ekose ceketler kullanma şansını da veriyor.

Ekose pantolon

Bu noktada aslında bir konuda uyarmalıyım. Ekose desen için tercih ettiğiniz karelerin büyüklüğü ve çizgilerin kalınlığı oldukça kritik. Çünkü büyük desenler, kalın çizgiler olduğunuzdan kalın gösterme riskini taşır. Buna bir de kış olmasından mütevellit kalın kumaşlar eklendiğinde kıyafeti giydiğiniz bölgeye bir kaç kilo eklemiş olursunuz. Bu yüzden örneğin ekose desen bir pantolon giymeyi düşünüyorsanız küçük kareleri ve ince çizgileri tercih etmekte fayda var.

3 ekose giymenin modern yolları_mini

Bu kış gardırobuma ekose desenli parçalardan hangisini ekleyeyim derseniz, benim ilk tercihim yukarıdaki gibi minik kareli ceketler veya elbiselerden yana olurdu. Sonrasında da pantolonlar düşünülebilecek seçeneklerden biri. Daha klasik bir parçaya yatırım yapmak istiyorum diyorsanız, büyük karelerden oluşan ekoseli kabanları da seçenekler arasına ekleyebilirsiniz. Çünkü soğuk kış günlerinde tek bir ekose palto yardımıyla oldukça modern ve şık bir görüntü yakalamak mümkün.

Renkler ve desenler daha fazla gündeme geliyor. Sarılar, turuncular, yeşiller ile birlikte çiçek desenleri, çizgi desenleri… Ancak desenler ve renkleri kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Çünkü şık, sofistike ve tarz olmaya çalışırken, komik olmak riski hemen kapıda bekliyor. Renkleri ve desenleri bir arada kullanma ipuçları esraninportresi’nde.–> Canlı renkler ve desenler nasıl giyilir?

Son olarak ekose trendine ayak uydurmak için illa yıkarıda saydığım ana parçalara yatırım yapmak zorunda da değilsiniz… Büyük boy ekoseli atkı ve şallar, eldivenler veya soğuk kış günlerinde kulaklarınızı soğuktan koruyacak kulaklıkları da tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here