Spor Sakatlıkları ve Önlemenin Yolları

0
908

Kırıklar, çatlaklar, kas yırtılmaları, burkulma ve kas ağrıları… Spor sakatlıkları neden olur, spor yaralanmaları ne kadar ciddidir ve sakatlanmaları önlemek için neler yapılmalıdır? İşte spor sakatlıkları ve önlemenin yolları

Yeterince dinlenmeme, çok sık arka arkaya yapılan hatalı egzersizler, yanlış hareketler ve fazla ağır kaldırma gibi egzersiz yaparken yapılan bazı hatalar kolay incinmeler veya ileri boyutta ciddi spor sakatlıkları ile sonuçlanabiliyor. Öncelikle spor sakatlanmaları neden olur biraz daha detaylandırmak istiyorum.

1- Spor Sakatlıkları Neden Olur?

Spor yaralanmaları, kasların zayıf olması, yeterince esnek olmamak gibi kişisel yetersizlikler, kas sorunları, yaş, cinsiyet, yorgunluk veya fazla yüklenme, yüksek tempo gibi kişisel faktörlerden kaynaklanabildiği gibi kullandığınız spor aletlerinin kalitesiz olması, yanlış bilgilendirme, hava şartları gibi çevresel faktörlerden de kaynaklanabilmektedir.

2- Spor Yaralanmaları Ne Kadar Ciddidir?

Elbette pek çok kritere göre bu sorunun cevabı değişecektir. Hafif sakatlanmalar söz konusu olabileceği gibi ağır sakatlanmalar da olabilir. Bu dereceyi belirleyen de sakatlığın nasıl olduğu, ne kadar süre spordan uzak kalınacağı, ne kadar süre iş kaybı yarattığı ve vücutta bıraktığı olası hasar, kayıplardır.

3- Spor Sakatlıklarını Önlemek için Yapılması Gerekenler

Oluşabilecek sakatlıklar özelinde de yer vereceğim ancak sakatlanmamak için spor öncesi ve spor sırasında, sonrasında dikkat edebilecek bazı genel kurallardan da bahsetmek gerekli. Profesyonel sporcu olmasanız dahi yapacağınız spora veya egzersizlere göre öncesinde doktor kontrolü şarttır. Elbette bu kontrolleri düzenli aralıklarla devam ettirmek de gerekiyor. Bunun dışında da spor öncesi aslında çok da önemsemediğimiz ısınma ve esneme hareketlerine dikkat etmeliyiz. Bunu takiben sporu yine benzer germe ve soğuma hareketleri ile bitirmeliyiz.

Spor öncesi, sonrasında veya sabahları daha kolay ve iyi uyanmak için de esneme hareketlerinden yararlanabilirsiniz. Esneme hareketlerine dair daha fazla bilgi almak isterseniz—-> iyi uyanmak için esneme hareketleri

Spor Sakatlıkları ve Önlemenin Yolları

1 spor sakatliklari spor sakatlanmalari spor yaralanmalari_mini

1- Ayak bileği burkulması :

Ayak bileğinin burkulması için illa dışarıda koşuyor veya yürüyor olmanız şart değildir, spor salonunda koşu bandı üzerinde de aynı sıkıntıyı yaşayabilirsiniz. Koşu bandı üzerine bir anlık dalgınlığınız, dışarıda spor yaparken arazinin engebeli olması veya spor ayakkabınızı ilk defa giyiyor olmanız bile burkulmalara sebep olabilir.

Peki ayak bileği burkulmasını önlemek için ne yapmalı?

Bir koşu bandı üstünde çalışıyorsanız öncelikle emniyet kilidini mutlaka takmalısınız. Emniyet kilidi sayesinde olumsuz bir durumda bant hemen duracaktır. Eğer dışarıda yürüyüş veya koşu yapıyorsanız kaldırımların, engebeli arazilerin olduğu yerlerden mümkün olduğunca uzak durmak, daha çok yürüyüş, koşu için hazırlanmış parkları, yolları tercih etmekte fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here