Spor Saatlerini Verimli Geçirmenin Yolları

İster yeni spor yapmaya başlayan ister de zaten düzenli spor yapan biri olun spor saatlerini verimli geçirmek her zaman önemlidir. Egzersiz seviyenizi bir üst noktaya taşımanıza ve daha hızlı forma girmenize yardımcı olacak öneriler esraninportresi'nde.

0
564

Söz konusu olan yaz ayları için kilo vermek ve sıkılaşmak olduğunda bahar aylarında başlarız spor yapmaya. İster yeni spor yapmaya başlayan ister de zaten düzenli spor yapan biri olun spor saatlerini verimli geçirmek her zaman önemlidir. Egzersiz seviyenizi bir üst noktaya taşımanıza ve daha hızlı forma girmenize yardımcı olacak öneriler esraninportresi’nde.

Yaz aylarına hazırlık zamandır bahar ayları. Bahar aylarında spora başlanır, bahar aylarında temizlik yapılır, bahar aylarında kilo vermek için diyetlere başlanır. Söz konusu olan yaz ayları için kilo vermek ve sıkılaşmak olduğunda bahar aylarında başlarız spor yapmaya!

İster ilk defa bir spora salonuna yazılıp spor yapmaya başlayan ister de zaten düzenli spor yapan biri olun spor saatlerini daha verimli geçirmek her zaman önemlidir. Peki, spor saatlerini daha etkili, verimli hale getirmek için neler yapmak gereklidir? Egzersiz seviyenizi bir üst noktaya taşımanıza ve daha hızlı forma girmenize yardımcı olacak öneriler esraninportresi’nde.

Spor Saatlerini Verimli Geçirmenin Yolları

1- Spordan önce beslenme :

Egzersiz yaparken vücudunuza bir nevi yakıt ikmali yapmak, daha iyi performansın önünü açacaktır. Bu nedenle egzersiz öncesi atıştırmalıkları daha fazla önemseyin. Düşük enerjili veya açlık hisssediyorsanız, basit karbonhidratların ve protein karışımı yapmayı düşünebilirsiniz. Spor salonuna gitmek için çıkmadan önce su şişenizi doldurmayı da unutmayın.

10- atıştırmalıklar_mini_mini

Peki, spor öncesi ne yemeli ne yememeli, spordan ne kadar zaman önce yemek yemiş olmak gerekli? İşte, spor öncesi yemek yemekle ilgili bilmeniz gerekenler ve–> spor öncesi enerji arttıran atıştırmalıklar

2- Sevdiğiniz bir şey ile başlayın :

Vücudu spora hazırlamak için ilk yapmanız gereken ısınma adımını tamamladıktan sonra yapmaktan en keyif aldığınız egzersiz ile başlayabilirsiniz. Örneğin dans etmeyi mi seviyor musun? Eğer bir spor salonunda çalışıyorsanız yoga veya ağırlıklarla uğraşmadan önce bir dans dersine katılabilirsiniz örneğin. Bu sizi motive eder ve sizi diğer egzersizler için havaya sokar.

Spor Saatlerini Verimli Geçirmenin Yolları

3- Spor salonunun sizin için en iyi saatlerini belirleyin.

Spor salonuna hızlıca girip çıkmak, fazla kalabalığın olmadığı zamanları tercih etmeye çalışmak süreci daha fazla sevmenize de olanak sağlayabilir. Bu yüzden başlangıçta farklı saatlerde spor salonuna gitmek, ne zaman daha rahat olduğunuzu anlamak ve kendinize bir düzen oluşturmak adına önemlidir.

4- Daha fazla kalori yakın.

Yüksek yoğunluklu zamanların eklendiği kardiyo egzersizleri programa dahil ederek kalori yakma potansiyelinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Diğer yandan pek çok kası aynı anda çalıştıracak çoklu egzersizlere yönelebilirsiniz.

1 spor saatlerini verimli hale getirmenin yollari_mini

Spor Saatlerini Verimli Geçirmenin Yolları

5- Spor eğitmenlerinden destek alın.

Bir spor salonuna yazılmanın amacı sadece orada kaslarınızı çalıştıracak aletlerin, ağırlıkların olması değildir, unutmayın. Spor salonundaki bir eğitmenden destek alınması, egzersizlere uymanın etkili bir yolu olabilir, çünkü odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

6- Kendinizin rakibi olun

Koşu bandı, bisiklet veya egzersiz set sayılarında… Her bir önceki çalışmanızın üzerine çıkmak ilerleyebilmenin yoludur. Böylelikle kendi sınırlarınızı aşmanın özgüvenini de kazanmış olursunuz.

1 kosuya baslama rehberi kosu kosmak spor egzersiz_mini

 

Spor Saatlerini Verimli Geçirmenin Yolları

7- Egzersiz tekrarlarını bölün.

Hedefiniz 30 mekik çekmek olabilir. Ancak tek seferde 30’u tamamlamak özellikle de başlangıç seviyesinde olanlar için oldukça zor olur. Tamamlayamamak ise spor yapma hevesini kaçırabilir. Bu sebeple tekrar sayısını 10’lu 3 sete veya yapabileceğiniz maksimum tekrar göre bir kaç sete bölün.

8- Kısa ve etkili sonuç alın.

Spor salonunda kimin fazladan saatlerini harcayacak vakti var? Egzersizlerin yoğunluğunu artırarak aynı sonuçları daha kısa sürede alabilirsiniz. Yüksek yoğunluklu aralıklar, hızı artıracağından daha hızlı yağ yakar. Spor salonunda daha az vakit geçirmenize yardımcı olan daha yoğun kardiyo egzersizlerine göz atın.

1 tum vucudu calistiran egzersizler jump squat_mini

 

Spor Saatlerini Verimli Geçirmenin Yolları

9- Kas güçlendirme egzersizlerini esneme hareketleriyle birleştirin.

Ağırlık egzersiz setleri arasında dinlenme zamanını, yorgun kasları gererek geçirebilirsiniz. Böylelikle yoğun spor sonrası ortaya çıkabilecek kas ağrılarını önlemiş ve spor sakatlığı oluşma riskini azaltmış olursunuz.

10- Egzersizleri çeşitlendirin.

Bazı günleri sadece kardiyo veya sadece ağırlık çalışmasına ayırmak odaklanmanızı kolaylaştırır. Ancak daha etkin egzersiz programı için iki egzersizi birleştirmek daha kısa zamanda sonuç almanızı da sağlayacaktır.

Son olarak bir sonraki egzersiz programınız için dinlenmiş olduğundan emin olmak için vücudunuzun soğuması ve kalp atış hızının yavaşlaması uzun sürebilir. Fiziksel aktivitenizi yatmadan en az üç saat önce bitirmiş olmayı unutmayın.

2 spor saatlerini verimli hale getirmenin yollari_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here