Sırt ve Bel Ağrıları Neden Olur, Nasıl Geçer?

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli rahatsızlıklardandır, sırt ve bel ağrıları. Bu ağrılar neden oluşur? Bu ağrıların oluşmaması veya ağrıları en aza indirmek için hangi egzersizler yapılabilir? Sırt ve bel ağrıları hakkında bilmeniz gerekenler esraninportresi'nde.

0
695

Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli rahatsızlıklardandır, sırt ve bel ağrıları. Bu ağrılar neden oluşur? Bu ağrıların oluşmaması veya ağrıları en aza indirmek için hangi egzersizler yapılabilir? Sırt ve bel ağrıları hakkında bilmeniz gerekenler esraninportresi’nde.

Yapılan araştırmalar, her 10 kişiden 8’inin hayatının belirli bir döneminde sırt ağrısı sorunuyla mücadele etmek zorunda kaldığını göstermiş. Özellikle bel bölgesindeki ağrılar en çok rastlanan şikayetlerden biridir. Tedavi edilmemesi veya doğru zamanda doğru önlemlerin alınmaması da bel ağrılarının daha ciddi sağlık sorunlarına dönüşmesine sebep olabiliyor. Diğer yandan bel ağrıları yaşam kalitemizin de düşmesine, ilerleyen seviyelerde iş gücü kayıplarına da sebep olmaktadır. Peki sırt ve bel ağrıları sebepleri ve bel ağrılarını önlemenin, azaltmanın yolları nelerdir?

Vücudumuzdaki pek çok hastalığın sebeplerinden olan stres, bel ve sırt ağrılarının da sebebi olur çoğu zaman. Stresli olduğunuz zamanları düşündüğünüzde ilk yaptığınız boynunuzu sağa sola oynatmaya başlattığınızı fark edersiniz. Çünkü stresle birlikte önce boyun kasları gerilmeye başlar. Ardından bu gerilimle birlikte de sırt kasları gerilmeleye başlar ki işte tam bu anda artık ağrıyı hissederiz. Kaslarımız uzunca süre gergin şekilde kaldığında da tıpta fibrozit adı verilen oluşumlar meydana gelir.

Bunları neden anlatıyorsun demeyin. Bu fibrozitlermiş işte ağrıların sebebi. Siz ağır kaldırdığınızda, fazla ayakta kaldığınızda veya klimalara fazla maruz kaldığınızda dayanılmaz ağrıların oluşmasına sebep olurlar. Aslında masa başında çalışırken de hissettiğimiz ağrılarında sebebi budur ve bu yüzden kambur oturmaya başlarız. Biraz uzatmış gibi görünsem de sırt ve bel ağrılarının nasıl ve neden oluştuğunun üzerinden kısaca geçtik. Peki sırt ve bel ağrılarını önlemek ve hafifletmek için ne yapmalı?

1 bel ağrıları için yapılabilecekler_mini

1- Sırt ağrılarının kaynağı belirlenmeli. Sırt ve bel ağrılarının sebebi her zaman sadece kas gerilimleri değildir. Yani, mide veya akciğer hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığın belirtisi de sırt ağrısı olabilir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde, gerekli tetkiklerin yapılması, tedavinin tanımlanması şart.

2- Mutlaka egzersiz yapılmalıdır. Kaynağı bulunup, ortadan kaldırılmasının yanında elbette doktorunuz sırt kaslarınızı güçlendirmek için bazı egzersizler önerecektir. Bunları aksatmadan yapmak şarttır ki yazının bundan sonrasını aslında tam olarak bu konuya ayıracağız. Çünkü sırt ağrılarını önlemenin ve azaltmanın etkili yöntemlerinden biridir egzersiz yapmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here