Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlık için Faydaları

Her sabah yapılacak 30 dakikalık bir yürüyüş, tam olarak hayatınızı değiştirebilir! Peki neden sabahları yürümek bu kadar önemli ve gerekli? Dışarıda spor yapmanın faydaları yanı sıra, sabah yürüyüşü yapmanın sağlık için önemli faydaları, esraninportresi'nde.

0
2419

Her sabah yapılacak 30 dakikalık bir yürüyüş, tam olarak hayatınızı değiştirebilir! Peki neden sabahları yürümek bu kadar önemli ve gerekli? Dışarıda spor yapmanın faydaları yanı sıra, sabah yürüyüşü yapmanın sağlık için önemli faydaları, esraninportresi’nde.

Her gün sabah yapacağınız 30 dakikalık bir yürüyüş, tam olarak hayatınızı değiştirebilir! Diyabet, obezite, kalp rahatsızlığı vb. özellikle yaşam tarzınızdan kaynaklı bir takım sağlık sorunları yaşamanız halinde hayatınızın olmazsa olmazı haline gelmeli, sabah yürüyüşü. Sabah yapılan yürüyüşe tüm kaslar, eklemler ve kalbiniz kolaylıkla uyum sağlayacaktır. Ayrıca sabahın taze havası sinirlerinizi yatıştırmaya, ruh halinizi iyileştirmeye ve günün geri kalanında sizi enerjik ve pozitif tutmaya büyük katkı sağlayacaktır. Üstelik tek yapmanız gereken bir çift yürüyüş ayakkabısı satın alıp yakınınızdaki parkta yürüyüşe çıkmak. Yazının başında belirtmeden geçemeyeceğim bir diğer detay da 30 dakikalık bir sabah yürüyüşünün 2 saatlik jimnastik süresine eşdeğer olmasıdır! Peki neden sabahları yürümek gerekli? Dışarıda spor yapmanın faydaları yanı sıra, sabah yürüyüşü yapmanın sağlık için önemli faydaları, esraninportresi’nde.

Neden Sabah Yürüyüşü Yapmak Gerekli?

Sabah saatlerinde havadaki kirlilik en az seviyededir. Temiz hava, diğer gazlarla birlikte bol miktarda oksijene sahiptir. Oksijeni teneffüs ettiğiniz anda, hücrelere hızla ulaşır ve bu da vücudun tüm fonksiyonlarının çalışmasını sağlar. Vücudunuz düzgün bir şekilde çalıştığında, çeşitli hastalıklara maruz kalma ihtimaliniz de düşer.

İkincisi, sabah hava negatif iyonlar açısından zengindir ve oksijen negatif yüklüdür. Havadaki negatif iyonlar veya oksijen, gençleşip kendinizi rahat hissetmenize ve açık bir zihne sahip olmanıza yardımcı olur. Aslında fark edersiniz ki, bir ormana veya kumsala gittiğiniz zaman hava daha serin ve daha tazedir. Çünkü bu bölgeler negatif iyonlarla yüklenir. Bu yüzden de tatilden döndükten sonra kendimizi daha iyi hissedersiniz. Sabah yürümek ve mümkün olduğunca temiz havayı solumayı alışkanlık haline getirmenin şaşırtıcı faydaları bunlar ile de sınırlı değil üstelik….! İşte, sizi motive edecek sağlık faydaları

Sabah Yürüyüşü Yapmanın Sağlık için Faydaları

 1. Diyabet Riskini Düşürür :
  Bildiğiniz üzere diyabet, bu günlerde yaşam tarzıyla ilgili en yaygın hastalıklardan biridir. Ancak sabahları yürürseniz bu metabolizma bozukluğunu kontrol altına alıp azaltmak mümkündür. Araştırmalara göre, 30 dakikalık bir sabah yürüyüşü, kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olmanın yanı sıra TipII diyabetin insülin tedavisine yardımcı olabilir. Kasların vücut yağlarını yakmasına ve Vücut Kitle İndeksi’ni iyileştirmeye yardımcı olur ki bu şeker hastalığına olumlu yönde büyük yarar sağlar.
 2. Kalbi Güçlendirir :
  Kalp rahatsızlığı yaşıyorsanız, koşmak iyi bir fikir olmayabilir. Ama yürüyebilirsin! Çalışmalar, her sabah yapılacak 30 dakikalık yürüyüşün kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermiş.
 3. Kilo Kaybına Yardım Eder :
  Obez olmanın temel nedeni, yerleşik yaşam biçimidir. Kilo vermeniz gerektiğini düşünüyorsanız veya doktorunuz kilo vermenizi önerirse, yürüyerek başlayabilirsiniz. Bu hem kalbiniz için kolay olacak hem de bitkin hissetmeden egzersiz yapacaksınız. Günde 30-40 dakika arasında tempolu bir yürüyüş kalp atış hızını artırmaya ve kilo kaybı için gerekli kalorileri yakmaya yardımcı olur.
 4. İnme-Felç Riskini Azaltır :
  Tempolu sabah yürüyüşleri, kalbi güçlü ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Ek olarak, dışarıda sabah yürüyüşünü de içeren düzenli bir egzersiz programı uygulayan kişilerin, inme ve felç gibi sorunlarla karşılaşma şanslarını, fiziksel olarak aktif olmayan insanlara göre %40 oranında azalttığı gösterilmiş. Mahalle çevresinde atacağınız tempolu bir yürüyüş ihtiyaç duyduğunuz tek şey!
 5. Kolesterolü Kontrol Edebilirsiniz :
  Vücudun optimum sağlık ve hücre çalışmasını sağlamak için belli miktarda kolestrol gerekir. Aktif bir yaşam tarzını takiben yürüyüş gibi aktiviteleri içeren çalışmalar, vücudunuzdaki kolesterol düzeylerinin düzenlenmesi için mükemmeldir.
 6. Depresyonu Giderir :
  On kişiden biri depresyondan muzdariptir ve bu çağımızın en büyük sorunudur. Çünkü, depresyon birçok başka rahatsızlığa neden olmaktadır. Ancak dolaşmak için dışarı çıkabilirseniz, rahatlayabilirsiniz. Bunun nedeni, yürüyüş sırasında doğal ağrı kesici olan endorfinlerin vücut boyunca düzgün şekilde akabilmesidir. Depresyon hastaları, 35-60 dakika boyunca her gün yürümenin, durumlarında iyileşme olduğunu belirtmişler.
 7. Kanserle Savaşır Ve Korur :
  Uzmanlar, çoğu kişinin donuk veya telaşlı yaşam tarzları nedeniyle kanser olduğunu iddia ediyorlar. Sabah yürüyüşü size ihtiyacınız olan egzersiz ile birlikte, daha iyi bağışıklık ve taze bir nefes verir. Ayrıca yürüme, kanser hastalarında uykuyu da geliştirebilir.
 8. Beyin Fonksiyonunu Geliştirir :
  Yürümek gibi düzenli egzersizlerin hafızayı korumaya ve düşünme becerilerini geliştirmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Sabah yürüyüşleri vücudunuzu gençleştirmekten fazlasını yapar. Zihinde de aynı olumlu etkiye sahiptirler. Yürürken, beyindeki oksijen ve kan temini hızlanır ve bu da zihinsel uyanıklık, beyin fonksiyonu ve hafızada bir artışa yol açar. Üstelik, yürüme, yaşlı bireylerde beyin fonksiyonunu geliştirmeye yardımcı olur.
 9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir :
  Daha önce de okuduğunuz gibi, yürüyüş vücudun kan dolaşımını arttırır. Bu, bağışıklık sistemi üzerinde harika etkilere sahiptir. Günde sadece 30 dakika yürümek, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi çeşitli hastalıklardan korur.
 10. Yorgunluğu Azaltır :
  Sabah tempolu bir yürüyüş sizi gençleştirir ve enerji dolu hale getirebilir. Yorgunluğu hafifletebilir ve enerji düzeyinizi artırabilir ki böylece gün boyunca enerjili hissetmenizi sağlar.
 11. Demans ve Alzheimer Savaşları :
  Araştırmacılara göre, düzenli yürümek Alzheimer ve bunamanın önlenmesinde yardımcı olabilir. Düzenli yürüyüş yapmak bu durumun riskini %54’e kadar azaltabilir.
 12. Akciğer Kapasitesini Artırır :
  Akciğerlerinizin düzgün çalışmasını sağlamak ve sağlıklarını korumak için, her sabah iyi bir yürüyüş yapmak için iyi bir fikirdir.
 13. Stresi Uzak Tutar :
  Sabah yürüyüşleri stresi kendinizden uzak tutmak için harika bir yoldur. Stres, sizi daha kolay hasta edebilir ve depresyona, endişeye neden olabilir. Sabah yürüyüşü sizi daha rahat ve sakin hissettirir.
 14. Cildin Parlamasını Sağlar :
  Dermatologlar kan dolaşımını artıran herhangi bir egzersizin cildinize sağlıklı bir parlaklık kazandırdığını öne sürerler ki bence yürümekten daha iyi bir egzersiz de yoktur. İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşlanma belirtilerinin başlangıcının ertelenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımı ayrıca sivilceleri ve diğer cilt problemlerini de önler.
 15. Sağlıklı Saçlar :
  Doktorunuza danıştığınız zaman yürüyüşün saç sağlığında önemli bir role sahip olduğunu söyleyecektir. Yürüme, vücudunuzdaki hormonların dengeli tutulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saç sağlığı için harikalar yaratan kan dolaşımını geliştirir. Sağlıklı saç büyümesini destekler ve saç dökülmesini önler.
 16. Daha İyi ve Kaliteli Uyku Sağlar :
  Pek çok neden uykusuzluğa neden olabilir. Bununla mücadelenin yollarından biri, her gün yürüyüşe çıkmaktır. Özellikle de yaşam tarzınız o kadar aktif değilse ve uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız sabahları yürümelisiniz.
 17. Yaşlanmayı Yavaşlatır :
  Yürüme, tüm hücre fonksiyonlarınızın aktif olmasına ve kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olan düşük yoğunluklu bir fiziksel aktivitedir ve beyin fonksiyonunu ile birlikte kan dolaşımını geliştirir. Vücudunuzun aktif kalması, yaşlanma sürecinizin yavaşlaması anlamına gelir.

Yürüyüş İçin Faydalı İpuçları

Sabah yürüyüşünü günlük rutininizin bir parçası haline getirmeyi düşünüyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

 • Yürürken duruşunuzu daima düz tutun. Bu, özellikle de karın kaslarını çalıştırmak isteyenlere yardımcı olacaktır.
 • Erken sabah yürüyüşleri sayesinde vücudunuz enerjilenir ve kan dolaşımı artar. Ayrıca vücudunuza, güneşin ilk ışınlarından elde edilecek D vitamini üretme fırsatı da vermiş olursunuz.
 • Birkaç kilo daha kaybetmek istiyorsanız, her gün sabahın erken saatlerinde yürümek, ihtiyacınız olan tek şeydir. Hızlı yürüdüğünüzde, daha fazla kalori yakarsınız.
 • Yemek yedikten sonra yürümekten kaçının.
 • Solunum sistemine zarar verebileceği için yürüyüş yaparken çok fazla su içmeyin. Uzmanlar, yürüyüşe başlamadan önce veya işiniz bittikten 5 dakika sora su tüketmeyi önerir.
 • Yürüyüşleri düzenli bir egzersiz şeklinde yapmaya yeni başlıyorsanız, rahat olduğunuz seviyeden başlayın ve günler geçtikçe süreyi ve hızınızı arttırın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here