Sabah İnsanı Olmanın Yolları

Sık duyulan tabirlerden biridir, "ben sabah insanı değilim!". Sabah erken kalkıp, spor yapıp, güne erken başlamak istiyor ama bir türlü yapamıyor musunuz? Peki, nasıl sabah insanı olunur, sabah insanı olanların sırları ne? İşte, Sabah İnsanı Olmanın Yolları...

0
1944

Sık duyulan tabirlerden biridir, “ben sabah insanı değilim!”. Sabah erken kalkıp, spor yapıp, güne erken başlamak istiyor ama bir türlü yapamıyor musunuz? Peki, nasıl sabah insanı olunur, sabah insanı olanların sırları ne? İşte, Sabah İnsanı Olmanın Yolları…

Pek çok kişiden duymuşsunuzdur bu tabiri, “Ben sabah insanı değilim!” derler. Bırakın sabah erken uyanıp spora gitmeyi filan işe gitmek için son saniyeye kadar beklerler. Dahası öğlene kadar pek kendilerine geldikleri söylenemez, daha agresif ve suratsız olurlar. Sabah insanı olanlarsa sabahları oldukça enerjik olurlar, sabahları çok daha iyi çalışırlar, daha motivedirler, sabahları çok erken kalkıp spor yaparlar v.b. O kadar düzenli ve keyifli yaşarlar ki erken sabah saatlerinden itibaren, sabah insanı olmayanlar için oldukça sinir bozucu dahi olabilirler. Bu durum yaş ile birlikte değişir aslında. Yani daha küçükken ailenin en erken uyananısınızdır ve tam bir sabah insanısınızdır aslında. Ergenlikle birlikte işler değişmeye ve uykunun özellikle sabah saatlerinde ne kadar tatlı olduğunu keşfedip, tam anlamıyla aşık olur, bırakamazsınız. Yaş emeklilik seviyesine geldiğinde ise vücut saatiniz gereği zaten fazla uyuyamazsınız ve iş yine başa döner. Bu yazının hedefi sabah insanı olmayan ve bundan da memnun olanlar için değil tabii ki. Sabah erken kalkıp, sporunu yapıp, duşunu alıp güne erken başlamak isteyip de bunu bir türlü yapamayanlara… Nasıl sabah insanı olunur, sabah insanı olanların sırları ne? İşte, sabah insanı olmanın yolları…

Sabah İnsanı Olmanın Yolları

1- Bir sürü alarm kurun.

Başlangıçta olduğumuzu düşünürsek vücut saatimizi bu düzene alıştırmamız gerekiyor. Bir davranışın alışkanlığa dönüşmesi de 21 gün alıyorsa, 21 gün dişimizi sıkıcaz demektir. Bu durumda 21 gün boyunca alarm en yakın arkadaşımız. Kalkacağınız saate karar verdikten sonra yarım saat önceden alarmı kurmaya başlayın. Sadece 2 tane ile de sınırlı kalmayın. Arka arkaya gerekiyorsa 4-5 tane alarm kurun.

sabah insani olmak icin_mini

2- Bir gece önceden her şeyi hazırlayın.

Sabahları erken kalkmayı sevmemenin en büyük sebebi sabah uyku sersemliği ile aradığınızı bulamamak. Akşamdan spor kıyafetlerinizi, iş kıyafetlerinizi, çantanızı hazırlayın. Böylelikle eşyalarınızı aramakla geçireceğiniz 3-5 dakikalık zamanı uyumaya ayırabilirsiniz. Ayrıca zaman kaybettiğiniz için gerilmez ve güne iyi başlamış olursunuz.

Eğer sabah erken kalkıyor, yoğun bir gün geçiriyor ama sabahları da sanki önceki gün hiç yaşanmamış gibi dinç ve enerjik uyanmak istiyorsanız, esraninportresi.com olarak derlediğimiz önerilere göz atın—> Sabahları daha enerjik uyanmak için öneriler

Sabah İnsanı Olmanın Yolları

3- Akşamları erken yatın.

Elbette gece 12 de 1 de yatmakla 10 da yatmak arasında erken kalmanız açısından çok fark var. Geç yattığınız süreler boyunca kalkmak oldukça çok daha zordur. Erken yatabilmek için de kendinizi motive etmelisiniz. En sevdiğiniz dizi de olsa Tv’yi kapatıp uyku haline geçmenizi kolaylaştracak aktivitelere odaklanmalısınız.

Geceleri yatmadan önce yapacağınız kolay esnetme hareketleri ile vücudunuzun esnekliğini arttırıp, incinme riskinizi azaltacağınız gibi, stres kaynaklı vücuttaki gerginliği azaltarak, ertesi güne daha zinde, daha dinlenmiş başlayabilirsiniz. İşte—> iyi uyanmak için esneme hareketleri

mutlu olmak için_mini

4- Kalkmaya zorlayacak bir şeyler bulun.

Biliyorum ki bazı sabahlar olacaktır ki canınız yataktan çıkmak istemeyecek. Bu genellikle bir önceki gün çok yoğun geçtiyse, akşam geç yattıysanız söz konusu olur. Ancak sabah insanı olanlar bu durumlardan etkilenmez hatta daha dinç hissetmek için sabah erken kalkıp spora giderler. Eğer sabah kalkamayacağınızı, vazgeçme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız sizi kalkmaya zorlayacak bir sebep bulun. Bu noktada en iyi seçenek yanınıza sizinle spor yapacak bir arkadaşınızı bulmaktır.

5- Spor yaptığınız yer ya eve ya da işe yakın olsun.

Sabah insanı düzenini oturtmak istiyorsanız hevesinizi kıracak detaylardan arındırmalısınız ki bunlardan biri de spora gitmek için kat edeceğiniz mesafedir. Dışarıda yürümek, koşmak gibi sabah sporlarını tercih ediyorsanız zaten sorun yok. Ancak bir spor salonuna gidecekseniz bu ya evinize yakın olsun ya da işe.

Sabah İnsanı Olmanın Yolları

6- Kaçış noktası bırakmayın.

Özellikle başlangıçtaki alışma süreci için kendinize bahaneler üretecek bir kaçış noktası bırakmamalısınız. Bu noktada bir anlamda 3 nolu maddeye geri dönüyoruz kalkmaya ve spora gitmeye bir sebep bulmalısınız. Bunun için bir yoga veya spinning sınıfına kaydolmak gibi seçenekleri değerlendirmelisiniz. Bir yere para verdiğiniz zaman en azında para boşa gitmesin diyerek kalmak zorunda hissetme ihtimaliniz olacaktır.

1 sabahlari neden yorgun uyaniyorum ne yapabilirim_mini

Sporun bir yaşam tarzı haline gelmesinin gerekliliği sağlıklı yaşam için önemli bir kriter. Peki her gün düzenli spor-egzersiz yapmayı nasıl başarıyorlar? İşte–> her gün spor yapan kadınların 10 sırrı

7- Aradaki kayıplarda kendinize yüklenmeyin.

Bu demek değildir ki bunu bir bahane gibi kullanın. Bazı zamanlar gerçekten çok hasta olup gidemeyebilirsiniz veya gerçekten uyuya kalabilirsiniz. Bu durumlarda kendinize yüklenip, kendi kendinizin hevesini kaçırmayın. Ancak bunun bir-iki günü geçmemesine özen gösterin. Çünkü vücut uykuya tahmin ettiğinizden de çabuk alışacaktır. Eğer sürekli uyuya kalıyorsanız, bu süreçte bir hata yapıyor olabileceğiniz anlamına geliyor, dikkat!

sabahları daha enerjik uyanmak için ne yapmalı_mini

Sabah İnsanı Olmanın Yolları

8- Bir ödül planlayın.

Pek çok zaman ödül sistemi iyi çalışır. Sonrası için kendinize iyi bir kahvaltı ısmarlayabilir, günün devamında en sevdiğiniz filmi izlemek için plan yapabilirsiniz. Devam ettirdiğiniz süreç boyunca vücudunuzun sıkılaştığını, forma girdiğinizi gördükçe kendinize yeni kıyafetler alıp ödüllendirmek de bir diğer seçenek.

9- Sonuca odaklanın.

Unutmayın ki kendinizi dinç hissetmek için illa yatıp saatlerce uyumanız gerekmiyor. Dahası uyku uyku getirir! Harekete geçtiğiniz zaman salgınan hormonlar sayesinde başlarda alışkın olmadığınız için hissedebileceğiniz yorgunluk hissi zamanla enerjik ve daha dinç bir hale bırakacaktır. Ayrıca daha sağlıklı olmak, belki daha dinç hissetmek veya belki zayıflamak için başlamaya karar verdiğiniz süreç, istediğiniz sonuçları vermeye başladığında hissedeceğiniz mutluluğu düşünüp motive olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here