Kasları Güçlendirecek Egzersizler

0
8174

Eğer alışkın olduğunuz ve düzenli olarak yaptığınız bir spor veya egzersizler yoksa, en başından buna başlamak size yıldırıcı gelebilir. Ancak unutulmaması gereken noktanın temel bazı yönlendirmelere uyarak, sağlığımızı olduğundan daha iyi bir duruma getirebileceğimizdir. Bana kalırsa sadece bu bile bir başlangıç yapabilmenin anahtarı niteliğindedir. Biliyorum ki egzersizler için zaman ayırmak aslında işin en zor kısımlarından biridir. O yüzden kendinize uygun bir program yapmak, yaz ayları için sabahın erken saatlerini “kalkamıyorum ben” diyorsanız, akşam saatlerini bunun için tercih etmek gerekiyor. Eğer orta düzeyde bir spor istiyorsanız yürüyüş, bisiklet gibi kardiyovasküler aktiviteler uygun olacaktır. Başlarda tek başına yeterli olsa dahi ilerleyen zamanlarda en azından haftada 2 gün egzersiz programınıza kas kuvvetlendirme egzersizleri eklemeniz gereklidir. İşte kasları güçlendirmek için temel egzersizler

Kasları Güçlendirecek  1- Köprü Hareketi

1 kasları güçlendirmek için_mini

Temel kas gruplarını kuvvetlendirmek için yapabileceğiniz ve en çok önerilen hareketlerden biri köprü hareketidir. Köprü hareketi, özellikle sırt ağrılarına çok iyi gelir. Basen bölgenizdeki kasları çalıştırarak, yağları eritir ve karındaki kasların da sıkılaşmasını sağlar. Bacak içi kaslarının daha iyi çalışması için dizlerinizin arasına bir top koyabilirsiniz.

Bu hareketi yapmak için sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün, kollarınızı iki yana koyduktan sonra ayaklarınızı zemine sağlam basın. Kalçanızı yerden kaldırıp indirerek bu hareketi yapacaksınız, sırtınızı değil. Burada önemli olan bedeniniz, dizlerinizden omzunuza doğru düz bir hat oluşturacak şekilde kalçanızı yükseltmektir. Hareketi yaparken karın ve kalça kaslarınızı sıkın ve iki saniye kadar bu pozisyonda kalın. Sonra kalçanızı yavaşça zemine indirin. Hareketi tekrar edin. 3×10 şeklinde set yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here