Daha İyi Uyanmak İçin Esneme Hareketleri

0
7659

Geceleri yatmadan önce yapacağınız kolay esnetme hareketleri ile vücudunuzun esnekliğini arttırıp, incinme riskinizi azaltacağınız gibi, stres kaynaklı vücuttaki gerginliği azaltarak,ertesi güne daha zinde, daha dinlenmiş başlayabilirsiniz. İşte, daha iyi uyanmak için yapabileceğiniz esneme hareketleri

Eğer vücudunuzu esnetme hareketlerinin sadece spor öncesi veya spor sonrası yapıldığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Çünkü özellikle gece yatmadan önce yapacağınız esneme hareketleri ile ertesi güne daha zinde, daha dinlenmiş başlayabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan yatmadan önce kendinize ayıracağınız 15-20 dakikalık bir süre. Bu süre, daha iyi uyanmak için yapacağınız esneme hareketlerine fazlasıyla yeter!

Spor öncesi veya spor sonrası esneme hareketleri yapmamız gerektiğini biliyoruz. Çünkü böylelikle incinme veya sakatlık gibi sorunların oluşmasının önüne geçmiş oluyoruz. Esnek bir vücuda sahip olamamız halinde, ani kazalar karşısında sakatlanma ihtimalimiz de azalıyor. Yani bu tarz, kasları germe ve esneme hareketleri yapmayanlara oranla sakatlanma riskimiz daha az oluyor. Ancak tüm faydası bununla da sınırlı değil. Esneme hareketleriyle kas gücünüzü ve kasların dayanıklılığını arttırmanın yanında kas ve eklem ağrılarınızı azaltır, duruşunuzu düzeltir, geliştirir, stresinizi azaltır, tüm vücudunuzun rahatlamasını sağlarsınız.

Yatmadan önce ne yaptığımız, ertesi gün nasıl hissedeceğimizle oldukça ilgilidir. En basit anlatımla, kafanızda dolanan bir sürü düşüncenin sebep olduğu stresle, gergin bir şekilde uyumak, en baştan ertesi gün yorgun uyanmanıza sebep olacaktır. Yatmadan önce yapacağınız esneme hareketleri ertesi gün daha zinde ve yenilenmiş uyanmanıza yardımcı olacaktır. Özellikle tüm gün stresle gerilen vücudumuz, bu hareketlerle rahatlayacaktır. Aslında vücudunuzun rahatlayarak biraz olsun stresten arındırılması cilt ve saç güzelliğinize de yansıyacaktır.

1 esneme hareketleri_mini

Yatmadan önce yapılması önerilen bu basit esneme hareketleri daha iyi uyumak ve daha iyi uyanmak için oldukça yardımcı olacaktır. Ancak en başından belirtmeliyim ki eğer yaparken ağrılar hissederseniz hareketleri yapmakta ısrarcı olmayın veya çok daha hafif ve vücudunuzu zorlamadan ilerleyin. Zaten ciddi bel ağrıları gibi sıkıntılarınız varsa doktorunuz neyi yapıp neyi yapmamanız gerektiğini söyleyecektir. Gelelim esneme hareketlerinin detaylarına,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here