İç Bacak Kaslarını Çalıştıran Hareketler

2
10093

Vücudumuzda en zor çalıştırılan kas grupları arasındadır, iç bacak kasları. Eğer bacakları sıkılaştırmak için egzersiz hareketleri yapıyorsanız, bacak içi kasları için özel egzersizleri de bunların arasına eklemeniz şarttır. Bu hareketleri sadece kaslı bacaklara sahip olmak için değil, bacakların daha sıkı, daha şekilli olması ve sıkılaşma dolayısıyla bacakları inceltmek için egzersizler olarak yapabilirsiniz.

Yaz aylarının gelip, şort ve mayoları sakladığımız yerden çıkarmamıza sadece bir kaç kaldı. Hal böyle olunca diyet listeleri, yürüyüşler, spor ve egzersizler başlama vakti çoktan geldi, geçiyor. Ben her ne kadar diyet yerine sağlıklı beslenme ve sporun bir yaşam tarzı haline getirilmesi ve böylesi son dakikalara kalınmaması gerektiğini düşünsem de bazen mümkün olamayabiliyor. O yüzden bir an önce yaz aylarına fit girebilmek, mayo ve şortları rahatça giyebilmek adına bacak kaslarını çalıştıracak egzersizler başlamak gerek.

Daha önce sizlerle bacakları sıkılaştıran egzersizleri içeren “sıkı ve güzel bacaklar için egzersizler” içeren yazımı paylaşmıştım. Şimdiyse daha özel bir çalışma hazırladım. Çünkü bacaklarımızda en çok sorun yaşadığımız ve kolay kolay yağları eritemediğimiz bölge iç bacak. Çünkü gün içerisinde yaptığınız aktivite ve hareketler bacak içi kaslar çalışmasını sağlamaz. Bu yüzden de iç bacak sarkmaları ve iç bacaklarda yağlı görünüm çok sık rastlanan sorunlardandır.

İç bacaklar için egzersizler yapmaya karar verdiğiniz zaman elbette tüm egzersizler öncesi yaptığınız gibi kasları önce biraz ısıtmanız gerekir. Bunun için 30 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz.

bacak içi kas egzersizleri_mini

Bacakların iç kısımlarını zayıflatan hareketler aslında çok fazla çeşitlilik göstermekte. Bende elimden geldiğince fazla sayıda harekete yer vermeye çalıştım. Ancak kilo vermek, bacaklardan zayıflamak, incelmek gibi unsurların sağlıklı beslenme ve sporun tam bir uyum içinde olmasıyla mümkün olduğunu da asla unutmayın.

Amacım kilo vermek değil, bacaklarımı inceltmek istiyorum diyorsanız yapacağınız egzersizleri de buna göre düzenlemelisiniz. İç bacak çalıştıran egzersizler dışında sıkı ve güzel bacaklara sahip olmak, bacakları inceltmek için egzersizler arıyorsanız daha önce hazırladığım bu yazıya da göz atmanızı öneririm—> sıkı ve güzel bacaklar için egzersizler

Peki, en etkili bacak inceltme hareketleri neler?

İç Bacak Egzersizleri : Bacak Kaldırma Hareketi

bacak içi egzersiz_mini

Evde, iç bacak kaslarınızı çalıştırmak, bacakları sıkılaştırmak istediğinizde kolaylıkla yapabileceğiniz hareketlerden ilkidir. Eğer daha önce spor yapmadıysanız veya bir süredir spor yapmayı bıraktıysanız başlangıç için sizi zorlayabilir. Ancak yaptıkça iç bacakların sıkılaştığını ve kasların kuvvetlendiğini fark ederseniz. Yapmanız gereken elinizi başınızın altına koyarak yan şekilde uzanmak. Üstte kalan bacağınızı vücudunuza dik olacak şekilde dizden bükerek yere yere koyun. Alttaki bacağınızı yukarı kaldırıp aşağı indirerek hareketi yapmaya başlayın. Bacağınızı aşağınızı indirdiğin zaman yere değdirmemeye özen gösterin. 12-15 tekrar ile başlayabilir, kendinize göre arttırabilirsiniz. Aynı hareketi diğer bacağınıza da yapmayı unutmayın elbette. 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here