Huzursuz Bacak Sendromu

Bacaklarınızda karşı koyamadığınız, hareket ettirme dürtüsü mü var? Bacaklarda iğne batma, yanma, gerilme mi oluyor? Bunlar genellikle de geceleri veya uyduğunuz zamanlarda mı ortaya çıkıyor? Tüm bunlar, Huzursuz Bacak Sendromu işareti olabilir. HBS sebepleri ve HBS'ndan kurtulmak için öneriler, esraninportresi'nde.

0
2810

Bacaklarınızda karşı koyamadığınız, hareket ettirme dürtüsü mü var? Bacaklarda iğne batma, yanma, gerilme mi oluyor? Bunlar genellikle de geceleri veya uyduğunuz zamanlarda mı ortaya çıkıyor? Tüm bunlar, Huzursuz Bacak Sendromu işareti olabilir. HBS sebepleri ve HBS’ndan kurtulmak için öneriler, esraninportresi’nde.

Aslında pek çok kişinin yaşadığı sorunlardan biri, Willis-Ekbom Hastalığı; yani asıl bilinen adıyla, Huzursuz Bacak Sendromu. Kişinin bacaklarını, genellikle de geceleri veya uyduğu zamanlardan etkileyen bir tür uyku bozukluğu da denilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Kişiler bu sorunu, genellikle bir ağrı olarak tanımlamazlar. Bacaklarda rahatsızlık, iğne batma tipi his, yanma, gerilme, çekme, kaşıntı, karıncalanma gibi pek çok farklı şekilde tanımlarlar. Tüm bu rahatsız edici durumlardan kurtulmak için de bacaklarda hareket ettirme dürtüsü ortaya çıkar ve hareketle de bu his de azalma olur.

Bu rahatsızlığın sebebi nedir?

Aslında tam nedeni bilinmemekle birlikte iki önemli nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan biri sebebi bilinmeyen (stres, gün boyu ayakta durma, kişideki genel huzursuzluk dahi bir sebep olabilir), diğeri de başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan (Demir, magnezyum, B12 vitamini eksiklikliği, böbrek yetersizliği ve romatroid artrit gibi )…

Huzursuz Bacak Sendorumundan Kurtulmak için Neler Yapılabilir?

1 huzursuz bacak sendromu_mini

1- Hastalığı Tetikleyen Unsurlardan Uzaklaşın.

Sebebi kadar önemli bir adımdır, hastalığı tetikleyiciler. Bunlar tüketilen besinler, kullanılan ilaçlar olabilir. Alkol, kafein ve nikotin gibi maddelerden kaçınmak belirtileri azaltabilir. diğer yandan kullandığınız bazı ilaçlar bu hastalığı tetikleyebileceğinden doktora danışarak ilaç düzenlemesi yapmakta fayda var. Bu hastalığa neden olduğu düşünülen veya hastalığı tetiklendiği bilinen hastalıklar varsa, tedavi edilmelidir.

2- Beslenme Alışkanlıklarını Düzenleyin.

Vitamin eksiklikleri kadar, gereğinden fazla vitamin de vücutta olumsuz bir etkiye neden olabilir. Bu noktada yeni bir vitamin almadan önce mutlaka doktora danışın.

Beslenme alışkanlıklarınıza D Vitamini, C ve E vitamini yönünden zengin olan daha fazla gıda ekleyebilirsiniz. D vitamini açısından zengin yiyebileceğiniz gıdalara örnek olarak ton balığı, somon balığı, portakal, yumurta sarısı ve peynir, C vitamini bakımından zengin gıdalara örnek olarak da portakal, narenciye, çilek verilebilir. E vitamini açısından zengin gıdalar avokado, badem, ıspanak, tatlı patates gibidir.

3- Bacaklarınıza Masaj Yapın.

Masaj, ağrılı kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olmak için mükemmel bir yoldur. Bu kan dolaşımını artırmaya yardımcı olacaktır. Böylelikle acı hafifleyecektir. Çünkü sinirlerinize ve damarlarınıza daha fazla kan ve oksijen akacaktır.

4- Sıcak Banyo Yapın

Sıcak bir banyo, tüm vücudunuzu rahatlatmaya ve sizi duygusal olarak stres altında olmaktan kurtarmaya yardımcı olur. HBS olan insanlar, bacaklardaki rahatsızlığın ne kadar acı verici olduğunu bildikleri için uyku öncesi biraz endişeli olabilirler. Zihinde bunların dolaşmasına izin vermek yerine, sıcak bir banyoda gevşemek iyi gelecektir. Bedeninizin tümünün sıcaklığı hissetmesini sağlayın ve gerilimi azaltın.

5- Sıcak ve Soğuk Kompres Arasındaki Alternatif

Sıcak banyolar bacak kaslarınızı rahatlatmaya yardımcı olsa da, sıcak ve soğuk kompres arasındaki değişim, bacaklarda ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Sıcak suya daldırdığınız bir havlu kullanarak, bacaklarınıza sıcak bir kompress yapın. Havluyu soğuyana kadar bacaklarınızın üzerinde bırakın.

Yaklaşık 30 dakika sonra, buzu bir plastik torbaya doldurup üzerine kuru bir havlu sararak soğuk bir kompres deneyin. Soğuk kompresi bacaklarında 10 dakikadan fazla bırakmayın. Soğuk kompres, bacaklarda ağrıdan geçici olarak kurtulmanıza yardımcı olur.

Ağrı düzeylerinin farklılığına göre neyin işe yaradığını görmek için bu yöntemleri kendinize göre değiştirip, deneme yapılabilir.

6- Bacak Egzersizlerini Güçlendirin.

Bacaklarınızı güçlendirmek için rutininize birkaç basit bacak egzersizi ekleyin. Egzersiz, aynı zamanda iyi hissetmek istediğimiz “mutlu kimyasal” olan endorfinleri de serbest bırakacaktır. Bu nedenle, örneğin araştırmacılar, klinik depresyon yaşayan hastalar için aldıkları anti-depresanlar kadar egzersiz yapmalarını da önerir.

Bacağınızın hareket etmesine ve kalp atış hızının yükselmesine yardımcı olmak için kendi evinizin rahatlığında yapabileceğiniz birkaç bacak egzersizleri vardır. 

5 iç bacak egzersizleri_mini

Bunlardan birkaçını düzenli egzersiz durumuna getirin ve yalnızca bacaklarınızın güçlenmesini görmekle kalmayıp, aynı zamanda zihninizi bacaklarınızın ağrısından uzaklaştıracaktır.

7- Stresi Azaltın.

Çoğu zaman fazla stres altında olduğunuzun belirtileri dahi anlaşılamayabilir. Ancak araştırmacılar, huzursuz bacak sendromlu kişilerde stres faktörünün etkin olduğunu ve onları mutlu eden aktivitelere katılmaları gerektiğini belirtmekteler. Zevkli aktiviteniz ne olursa olsun size bağlıdır. Önemli olan, ağrıdan uzak durmak veya zihninizdeki ağrıyı dağıtmak için hobilere yönelmenizdir.

Bir egzersiz olarak, hayatınıza her gün keyifli bir etkinlik eklemeyi deneyin. Bu, sabırsızlıkla beklediğiniz bir şey olabilir veya bacaklarınızda acı hissetmeye başladığınızda hareket etmenizi gerektirecek birşey olabilir.

8- Uyku Vakti Ritüeli Edinin.

Huzursuz bacak sendromu, gece boyunca sıklıkla kötüleşir ve ondan muzdarip kişileri uyandırabilir. Bu noktada iyi bir gece uykusu almayı denemek için hazırlık yapmak önemlidir.

Gerçekten de yatmadan önce yapılan ritüelin amacı budur. Bu herkes için farklı olabilir, ancak temel öncelik, her gece belirli bir saatte uyumaya başlamanız ve vücudunuzu uyku için hazırlamanızdır.

Bu, sıcak bir banyo veya duş almak, doğal uyku veren çay içmek, telefonunuzu, TV’yi kapatmak, yatak odasına rahatlamayı sağlayan lavanta, melisa gibi kokulardan koymak veya vücudu esnetip, rahatlatan hareketler yapmak anlamına gelebilir. Böylelikle vücudunuz bu ritüele adapte olmaya ve uyku için hazırlanmaya başlayacaktır.

Huzursuz bacak sendromu, yaşam boyu süren bir durum ve beyne bağlı nörolojik bir bozukluktur. HBS ağrınızı yönetmenize yardımcı olmak ve mutlu, aktif bir yaşama kavuşmak için yapabileceğiniz şeyler vardır. Doktorunuz size en iyi tedavi planını bulmanıza yardımcı olabilir – büyük olasılıkla bu yararlı tedavilerin çoğunu içerecektir.

  • Bazen ilaç değişikliği veya sadece egzersizlerinizi değiştirmek bile HBS’nu en aza indirebilir. HBS’nuzu yönetmek için mutlaka doktorunuzla konuşun.
  • Belirtilerinizi gizlemeyin – arkadaşlarınız, aileniz ve meslektaşlarınızla HBS hakkında konuşun böylece neler olduğunu bilirler.
  • Yoga, Pilates veya diğer germe tekniklerini düzenli olarak, tercihen günün geç saatlerinde uygulayın.
  • Belirtilerinizin en aza indiği anda uyuyabilmek için programınızı ayarlayın.
  • Gerektiğinde dolaşabilmeniz için sinemada veya uçakta bir koridor tarafındaki koltuğu seçin
  • Belirtiler en az şiddetli olduğun zamanlara göre seyahat saatlerini planlayın ve molalar için mutlaka zaman bırakın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here