Ev işleri ile Kaç Kalori Yakılır? Ev İşleriyle Kalori Yakma Yöntemleri

Evi süpürüp,ütü yapıp kalori yakıyorsak bu,hijyen için spordur. İşte, ev işleri ile kalori yakma yöntemleri, ev işiyle yakılan kalori miktarları ve ev hanımları için ipuçları., esraninportresi'nde.

0
783

“Sağlıklı olmak için ne yapmalı?” diye sokaktan geçenlere sorsanız eminim çoğu, “spor yapmak” diyecektir. Sporun, spor yapmanın bizi güçlendirdiğini biliyoruz da çoğu zaman tembellik etmeye devam ediyoruz. İşte, özellikle ev hanımları için ev işleri ile kalori yakımına dair ipuçları..

Hepimiz zaman zaman bir hevesle koşa koşa spor salonlarına gidiyoruz. Pek çoğu yıllık üyelik kabul ettiğinden tonla parayı yatırıp başlıyoruz. Çevremizdekilerden, bir spor salonuna kaydolup 1-2 aydan fazla gidebilenleri sayısının parmakla sayılabilecek kadar az olduğu göz önüne alındığında, hücrelerimize kadar tembelliği hissediyoruz. Kararlı olmak, iradeli olmak (diyete başlamak, sigarayı bırakmak gibi konularda da aynı sonuçlar mümkün!) ve sporu yaşamımızın bir parçası haline getirebilmek bu kadar da zor olmasa gerek. Bahanelerimizin çoğunu zamansızlık oluşturduğundan, madem ki spora gidemiyoruz spor bize gelsin mantığıyla düşünmeli ve günlük rutinimiz içerisinde daha çok kalori yakacak aktivitelerin sayısını arttırmalıyız. Bu noktada spor saatlerini verimli geçirmenin yolları da bulunmuş olur. İşte tam bu noktadan hareketle özellikle ev hanımlarının işine yarayacağını düşündüğüm, ev işleri ile kalori yakımı önerilerini bir araya getirdim.

Ev işleri ile Kalori Yakımı

1 ev işleri ile kalori yakma yöntemleri_mini

Ev işleriyle uğraşmak pek hoşlandığımız bir aktivite olmasa da buna hijyen için spor gözüyle bakarsak sanki daha sevimli hale geliyor. Ayrıca hangi ev işlerini yaptığınızda ne kadar kalroi yakacağınızı öğrendiğiniz zaman belki daha bir şevkle yaparsınız! İşte ev işleri ile kalori yakma yöntemleri ve ev işi sırasında yakılan kalori miktarları…

Ev işleri ile Kalori Yakımı

Öncelikle sevmediğiniz bir işi, daha eğlenceli hale getirmenin bir yolunu bulun. Bu durumda en iyi yöntem kesinlikle müziktir. Sevdiğiniz bir cd’yi takın veya bir radyoyu açın. Saçları toplayın, hem temizliğe hem de spora uygun olabilecek kıyafetlerinizi (eski bir tayt ve tişört gayet uygun) giyin. Ev işi ile yakılan kalorileri 70kg ağırlığındaki (kiloe vermeye çalışıyoruz ya) bir kadın için ortalama rakamları baz alarak paylaşacağım.

1- Çocukları okula gönderdikten sonra, temizlik öncesi ilk yapılan odaları toplamak değil mi? Çocukların odaları başta olmak üzere önce tüm odalara bir uğrar ortalıktan kaldırılacakları temizleriz. Eğil, kalk, dolaplara yerleştir filan derken 30 dakika süren bu işler sonrası 97cal yaktınız bile!

2- Sonrasında evi, elektirik süpürgesi ile süpürüz değil mi? Hatta onunla kalmaz, halı olmayan alanları da vileda ile bir silmek gerek. Tüm bu işleri birleştirip, biz buna evi süpürüp silmek diyelim. Yine ortalama 30 dakika yaptığınızı varsayalım (büyükçe bir evimiz varmış canım!) bunu. Yakılan kalori 87cal!

2 evde spor yapma yolları_mini

3- Bir ev hanımının günlük veya 2 günde bir standart şekilde yaptığı ev işleri ile devam ediyoruz. Bir sonraki adım toz almak… Odalardaki tüm rafların tozunu almadan olmaz (ne kadar çok toz oluyor bazen inanamıyorum, özellikle de yazın) Bunu yaparken yukarılara uzanmanız gerekecek, eğilmeniz gerecek tabii.. Bu işi de 30 dakika boyunca yaptığınızı varsayarsak 47cal’de böylelikle yakıyorsunuz. Biliyorum ev hanımları çok pratik ve 1,5 saatlerini ev işlerine harcamıyorlar. Her gün 20 dakika düzenli olarak yapılan spor bile yeterliyken, ev işleri ile harcayacağınız 1 saat ile ortalama 150 cal yaktınız bile!

Ev işleri ile Kalori Yakımı

4- Biraz daha dip köşe temizlik yapacağınızı varsayalım. Dip köşe olacaksa camları silmeden olmaz. Zaten geçen gün yağmur yapmıştı, camlar çamur gibi olmuş bile. Cam silmeye ayıracağınız 30 dakika ile ortalama 140cal yakıyorsunuz.

5- Camları sildiniz madem, yani bir kere giriştiniz bu işe, eh perdeleri de bir yıkarsınız artık değil mi? İşler için en hoşlanmadıklarımdan biridir bu. Perdeleri çıkar tak derken 30 dakikadan hesaplanırsa gitti mi 45 cal daha..

6- Geliyor bir bomba daha hazır mısınız! Başta dip köşe dedik değilmi! O zaman banyoya girişmeden olmaz. O banyo, küvet ovulacak arkadaş! Hal böyle olunca yine 30 dakikadan gitti 185 cal daha! Ay ne çok kalori yaktık farkında mısınız!

3 spor yapma 1_mini

7- Ev işlerinin bitiminin akabinde sıcacık bir duşu hak ettik öyle değil mi! Sonrasında da biraz kendimize bakım yapalım. Biraz rahatlama zamanı diyeceğimi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Duş sonrası kasları güçlendirecek bir kaç hareketi de günlük sporumuz içine eklemeleyiz. Boş durmak yok. Saçları kuruturken tıpkı resimdeki gibi dizleri bükerek 10 sn durun ve kalkın. Başka bir harekette tıpkı yukarıdaki gibi duruken bir ayağınız tam yere bassın diğer ayağınızın parmak ucuna basın, topuğu yerden kaldırın. Basen ve baldırları çalıştıracak güzel bir harekettir.

8- Diş fırçalarken squat hereketi yapmak da akla az gelecek ama yine bacakların sıkılaşması için çokça işe yarayacak bir fikirdir. Kim demiş spor için zaman yok diye!

Ev işleri ile Kalori Yakımı

9- Diş fırçalarken bir hareket önerisi daha size. Bacaklarınızı omuzlarınızın genişliğinde açın. Her iki ayağınızda tam olarak yere bassın. Sonrasında parmak uçlarınıza yükselin ve tekrar basın. Bacakları sıkılaştırmak için illa spor salonuna gitmeye gerek yok gördüğünüz gibi.

10- Ev temizliği bitip, kişisel bakımımızı da yaptığımıza göre sıra geldi ev için biraz alışveriş yapmak üzere dışarı çıkmaya. Burada önerim, yürüyerek gideceğiniz, mümkünse en uzaktaki marketi seçin. Tek bir market varsa da yolu biraz uzatarak gidin. Azıcık yürüyüşün kimseye zararı olmaz. Gittiniz, alışverişi yaptınız ve torbaları taşıyarak eve döndünüz. Yürüdüğünüz mesafeye göre 200 cal’ye kadar kalori yakmak mümkün. Tabii torbaları taşırken kolları çalıştırmayı da (indir-kaldır) unutmayın

4 spor yapma 2_mini

11- Alışveriş sonrası sıra geldi akşam için yemek hazırlıklarına. Önce tabii torbaların içindeki dolaplara yerleştirdik. Sonrada başladık yemeği yapmaya.. Yemek yapıldı, akşam için sofra kuruldu derken 30 dakikalık tüm bu işler için 50 cal yakılmış oldu.

Ev işleri ile Kalori Yakımı

12- Biliyorum çok yoruldunuz ama sonuçta bunların hepsini aynı gün yapmak zorunda da değilsiniz! Gelelim sofrayı toplamaya. Ne demişler, “Biz yedik Allah arttırsın, sofrayı kuran kaldırsın!”. Kısacası iş yine size düşüyor. Yemeği mutfakta değil, oturma odasındaki masada yerseniz, git gel daha çok hareket etmiş olursunuz. Sofrayı toplama ve bulaşıkları yıkama size ortalama 80 cal yaktıracaktır (Tabii tasarruf açısından bu noktada önerim bulaşıklar için makineyi tercih etmeniz)

13- Gün içerisinde ütüye zaman kalmadıysa genellikle ütü çocuklar yatırıldıktan sonra yapılır. Okul kıyafetleri hazırlanır, beylerin gömlekleri, yıkanan çamaşırlar derken ütü için en uygun zaman evin sessizleştiği anlardır. Ortalama 30 dakika yapılan ütü ile 70 cal kadar yakabilirsiniz.

14- Başta da belirttiğim gibi her gün bu kadar işi yapmıyoruz. Evimiz temiz, dolabımız dolu, ütülerimiz tamamsa, bazı günler bizim demektir. Tv’de istediğinizi seyredebilirsiniz. Ancak boş durmayın derim ben. Hem istediğiniz programı seyredin hemde biraz ev egzersizleri yapın. Hangi haraketleri yapabilirim diyorsanız, daha önce hazırladığım egzersiz önerilerine göz atabilirsiniz.

evde spor yapma_mini

15- Bunların yanında eviniz merdivenli ise bolca merdiven inip çıkarak, halıları silerek, duvarları ve kapıları silerek daha çok kalori de yakabilirsiniz. Kısacası spor yapamıyorum diye üzülmeyin. Siz ev işlerinizin hakkını verin bir de yediklerinize dikkat edin. Gerisi günlük rutininiz zaten.

16- Son olarak, eğer evde küçük çocuğunuz varsa, doyasıya koşturun oynayın onunla. Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirirken kilo vermek gibisi olmasa gerek!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here