Dışarıda Spor Yapmanın Faydaları

0
560

Spor salonunda koşu bandı üzerinde mi yoksa temiz hava da dışarıda spor yapmak mı faydalı? Sabah spor yapmak mı yoksa akşam spor yapmak mı? İşte dışarıda spor yapmanın faydaları…

Çoğumuz iş ev arasında adeta mekik dokuyoruz. İş yerinde bilgisayar başında saatlerimizi harcamak yetmiyormuş gibi, eve geldiğimiz zaman da ilk boşlukta kendimizi ya televizyon karşısına veya yine bilgisayar karşısına atıyoruz kendimizi. Yağmur ve kar sebebiyle zaten dışarıya çıkamayacağımız günler gelmeden, dışarıdaki güzellikleri fark etmek, dışarıda olmanın tadını çıkarmak gerekiyor. Dışarıda spor yapmak, sabah yürüyüşü, sabah koşusu yapmak bile yaşamın güzelliklerini fark etmenizi sağlıyor emin olun. Diğer yandan spor, sağlığımız için yapabileceğimiz en güzel aktivitelerden.

Önce sabah sporu mu akşam sporu mu konusuna biraz değinelim. Akşam spor yapmak rahattır çünkü, bir yere yetişme telaşınız yoktur, dolayısıyla da spora kendinizi verebilirsiniz. Günün telaşı ve yorgunluğunun ardından spor yaparak negatif enerjinizi boşaltabilir, gerginliğinizi azaltabilirsiniz. Diğer yandan akşam sporu, yeme isteğinizi köreltir ve iyi uyumanıza katkı sağlar (yatmadan hemen önce de yapmayın). Gelelim sabah sporuna diyeceğim ancak bu kısmı daha ayrıntılı inceleyeceğimiz için esas konumuzla birleştirmek istiyorum. İster yürüyün ister koşun… Her gün sabah dışarıda spor yapmak için 8 güzel nedeniniz var.

1 sabah sporu_mini

1- Dışarıda spor, daha zinde başlangıç sağlar : İyi bir sabah sporu sonrası kendinizi daha dinç ve enerjik hissedersiniz. Egzersiz sonrası vücudun aktifliği ve dinçliği 4 ile 10 saat arası devam eder. Bu zindeliği 15 ile 30 dakikalık kısa egzersiz programlarıyla bile yakalamanız mümkün. Sabah spor yaparken vücudunuzun daha fazla oksijen alması ve kan dolaşımının düzenli olmasından dolayı fiziksel ve psikolojik olarak kazandığınız enerji, yoğun bir günün karmaşasının üstesinden gelmenizi kolaylaştıracaktır.

2- Dışarıda spor, Stresi azaltır : Hayatımızda stresin olmadığı bir an bile yok neredeyse. Bu yüzden stresi azaltmak için bir şeyler yapmak şart. Stres düzeyini düşürmek için dışarıda yürümek kanıtlanmış en iyi yöntemlerden biridir. İlk başlarda sıkıcı gelebilir ancak başladığınızda ve bir kaç yürüyüşten sonra ne kadar ferahlatıcı ve rahatlatıcı olduğunu anlayacaksınız.

2 spor yapmak_mini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here