Hafızayı Güçlendirme Yolları

İyi uyumak, B vitamini açısından zengin besinler tüketmek, egzersizler yapmak hafızayı güçlendiren etkenlerden birkaçıdır. Peki hafızayı güçlendirmek için başka neler yapmalı? 

0
183

İyi uyumak, B vitamini açısından zengin besinler tüketmek, egzersizler yapmak hafızayı güçlendiren etkenlerden birkaçıdır. Peki hafızayı güçlendirmek için başka neler yapmalı? 

Çoğumuz, beyin aktivetelerinin yavaşlaması veya hafıza kayıpları gibi sonuçların sadece ilerleyen yaş ile ilgili olduğu yanılgısına sahibiz. Halbuki yapılan araştırmalar göstermiş ki, toksinler, kimyasallar, yetersiz beslenme, az ve kalitesiz uyku, stres gibi pek çok etken hafıza kayıplarına sebep olmaktadır. Elbette en uç noktada hiç bir şeyi hatırlayamamaya kadar gitse de zaman zaman yaşadığımız küçük hafıza sorunlarının altında da bunlar yatmaktadır. Yani, gün içerisinde yapacaklarınızı unutuyorsanız, karşınızda sizinle konuşan arkadaşınızın adını dahi hatırlamakta zorlanıyorsanız birazdan sizlerle detaylarını paylaşacağım hafızayı güçlendirme yollarını denemelisiniz.

Sağlıklı bir yaşam tarzı elbette güçlü bir hafıza için şart olmakla birlikte beyninizin düzenli olarak çalıştırılması ve hücrelerin yenilenmesi için teşvik edilmesi gerekiyor. Bunu yapabilmek için de illa ilaç kullanmanıza gerek yok. Rahatlayıp, odaklandığınız zaman aslında küçük bazı detaylara dikkat ederek hafızayı güçlendirebileceğinizi fark edersiniz.

Hafıza, kısa süreli ve uzun süreli hafıza olarak ikiye ayrılır aslında. Aslında depoladıkları bilgiler de tam da adlarını çağrıştırır. Yani kısa süreli, geçici olarak beynin kaydettiği bilgiler kısa süreli hafızaya girer ki örneğin süpermarkette ürünlerin fiyatlarını karşılaştırmak için hatırladıklarınız bu kısma girer. Anılar, özel tecrübeler veya kişisel ilgileriniz, yeteneklerinizi kullanmak için hatırlayacağınız bilgilerse uzun süreli hafızaya girmektedir. Peki hafızayı güçlendirme için yapabileceklerimiz neler?

Hafızayı Güçlendirme Yolları 1- Yeterli ve Kaliteli Uyku Uyumak

1 iyi uyku uyumak_mini

Çok klasik maddelerden biri gelmiş olsa da aslında en önemli ve en temel maddelerden biridir. Stresin, kilo verememenin en önemli sebeplerinden de biridir yetersiz uyku. Bu yüzden işe uykularınızı düzenlemek ile başlamak şart. Her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalktığınız bir uyku düzenine alıştırmaya çalışın. Buna hafta sonları da dahil olmalı. Dahası imkan olduğu sürece gün ortasında yapacağınız şekerleme, büyük ölçüde hafızayı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Hafızayı Güçlendirme Yolları 2- Zihinsel Egzersizler Yapmak

3 zihinsel egzersiz yapmak_mini

Zihinsel egzersizler, beyni sağlıklı tutacak ve hafızayı güçlendirecektir. Yaş ile birlikte hafızamızda değişiklikler olsa da aslında beyni aktif tutarak geliştirmek mümkün. Aslında sahip olacağımız bazı hobiler dahi mükemmel bir hafızaya sahi olmamız yolunda büyük bir yardımcıdır. Bu noktada ilk akla gelenler kuşkusuz bulmacalar ve puzzle’lar. Diğer yandan şiir ezberlemek, hikayeler okuyarak anlatmaya çalışmak, sevdiğiniz şarkının sözlerini ezberlemek de bunların arasına girebilir. Diğer yandan günlük rutininizde, alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin, yemek yerken veya çayınızın şekerini karıştırırken sağ eliniz yerine sol elinizi kullanabilirsiniz. Bu beyninizin kullanmadığınız bölümünün çalışmasını sağlayacağından hafızanız için de tetikleyici rol oynayacaktır.

Hafızayı Güçlendirme Yolları 3- Düzenli Egzersiz Yapmak

2 egzersiz yapmak_mini

Düzenli yapılan egzersizler beyne giden kan akışını arttırır ve bir anlamda beyninizi tam kapasite çalışması için teşvik eder. Günlük rutininiz arasına fiziksel aktiviteler ekleyerek aslında hafızanızın güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Uzmanlar haftada en az 150 dakika orta düzeyde aerobik hareketlerini veya spora daha alışkınsanız 75 dakikalık daha güçlü aerobik hareketlerini öneriyor. Bu vakitleri ayırmaya vaktim yok diyorsanız da günlük 20-30 dakikalık yürüyüşleri günlük rutininize eklemeye çalışmanız öneriliyor.

Hafızayı Güçlendirme Yolları 4- Meditasyon Yapın ve Kendinize Odaklanın

5 meditasyon_mini

Meditasyon aslında beynin çalışmasını arttırarak hafızamızı geliştirmek için oldukça önemli, yararlı ve hatta en iyi yollardan biridir. Burada kastedilen her gün 30 dakikanızı ayırıp, mumları yakıp yapacağınız meditasyon değil. Sadece 5 dakikanızı dolu dolu kendinize ayırmak, kendinize odaklanmak. Özellikle önemli olaylardan, toplantılardan önce de bunu yapmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparken derin ve yavaş nefes alıp vermelisiniz. Aslında yatmadan önce yapılabilecek en güzel egzersizlerden biridir. Kendinize ayıracağınız bu özel zaman diliminde tüm günü gözden geçirmeye çalışabilir, yanlış veya doğrularınızı irdeleyebilir, kendinizi iyi ve derin bir uykuya hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmaya alıştığınız zaman ne kadar faydalı olduğunu anlayacak ve vazgeçemeyeceksiniz.

Hafızayı Güçlendirme Yolları

5- Hafızayı Güçlendiren Besinler Tüketebilirsiniz.

Söz konusu olan hafızayı güçlendirme yolları olduğu için ilk akla gelen B vitaminleri ile Omega-3 yağ asitleri olmaktadır. Eğer besinler aracılığı ile vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri alabiliyorsanız zaten herhangi bir takviye almanıza gerek olmayacaktır. Ancak kandaki miktarları yeterli seviyelerde değilse ve besinleri tüketemiyorsanız doktorunuz zaten gerekli takviye vitaminleri ve yağları size verecektir.

Bu noktada Omega-3 denildiğinde ilk akla gelen somon veya ton balığı gibi besinler olmalıdır. Eğer başka bir sağlık sorununuz yoksa haftada en az 2 kez balık tüketmelisiniz. Diğer yandan yumurta, kepekli tahıllar gibi b vitamini açısından zengin gıdaları da unutmamak gerek.

Brokoli, ıspanak gibi K vitamini açısından zengin sebzeler, hafızayı ve konsantrasyonun arttırılmasında yardımcı olan gıdalardandır.

Ayrıca, çilek, kiraz, böğürtlen, ahududu gibi kırmızı renkli besinler bizi Alzheimer hastalığından koruyan önemli gıdalardır. Bu yüzden de hafızamız için tüketilmesi önerilen besinler arasında onları rahatlıkla sayabiliriz. bunların arasına yaban mersinini de eklemekte fayda var. Özellikle ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hafıza geriliğine karşı iyi bir savaşçıdır. Uzmanlar her gün bir avuç yaban mersini yiyerek unutkanlıkla baş edebileceğimizi söylüyorlar.

6 meditasyon_mini

Hafızayı güçlendirme için tüketilebilecek önemli besinlerden biri de kırmızı soğan. Uzmanlar kırmızı soğanın tam bir zihin açıcı olduğunu ve sofralardan eksik etmemek gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Kafeinin bellek üzerinde olumlu etkileri olduğu ortaya çıkmış. Kafein yanısıra yeşil çay da beyin hücrelerine zarar veren serbest radikallere karşı koruyan ve çok güçlü bir antioksidan olan polifenoller içermektedir.

Hafızayı Güçlendirme Yolları 6- Biraz Yavaşlayın.

7 yeşil çay_mini

Ne kadar mümkün bilmiyorum ama hayat içerisinde aynı anda 5-6 işi birden halletmeye çalışıyoruz. Bazen kendimi kalbi olan bir bilgisayara benzettiğim oluyor ki bilgisayara bile aynı anda pek çok şey yaptırmaya çalıştığınızda dönem dönem aşırı kullanımdan devreleri yanabiliyor. İşin komik yanını bir kenara bırakırsak robot olmadığınızı hatırlayın ve mümkün olan en az işe (hatta tek bir işe) odaklanmaya çalışın. Önceliklerinizi belirleyip tek tek ilerlemeniz halinde stresiniz de gerileyecektir. Stresin azalması geceleri daha iyi uyumanızı sağlayacaktır

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here