Diyete Dahil Etmeniz Gereken Yaşlanma Karşıtı Besinler

Araştırmacılar, daha uzun süre genç hissetmek isteyenler için anti-aging formülleri bulmaya çalışıp binlerce dolar yatırım yapıyor. Kırışıklıkları gideren özel bir formül olmasa da, anti-aging gıdaları diyete dahil ederek süreci yavaşlatabilirsiniz. İşte, beslenme programınıza dahil etmek isteyeceğiniz yaşlanma karşıtı besinler ve mucizevi faydaları, esraninportresi'nde.

0
1074

Araştırmacılar, daha uzun süre genç hissetmek isteyenler için anti-aging formülleri bulmaya çalışıp binlerce dolar yatırım yapıyor. Kırışıklıkları gideren özel bir formül olmasa da, anti-aging gıdaları diyete dahil ederek süreci yavaşlatabilirsiniz. İşte, beslenme programınıza dahil etmek isteyeceğiniz yaşlanma karşıtı besinler ve mucizevi faydaları, esraninportresi’nde.

Kuşkusuz yaşlanmak kaçınılmaz… Peki ya yaşlanma sürecini yavaşlatmak..? Bu pek çok araştırmanın da konusu aslında. Yaşlanmanın etkileriyle mücadele etme veya azaltma girişimleri, insanlığın kendisi kadar eski bir tarihe sahip. Pek çok araştırmacı, genç hissetmek isteyenler için anti-aging formülleri bulmaya çalışıp uzun saatler ve binlerce dolar yatırım yapıyor. Yaş aldıkça ortaya çıkan kırışıklıkları gideren özel bir formül olmasa da, belirli anti-aging gıdaları beslenme programınıza dahil ederek süreci yavaşlatmanın en iyi yoludur.

Tüketeceğiniz lezzetli ve besleyici gıdalar, cildinizden beyninize, kalbe ve eklemlere kadar vücudunuzun her yerinde yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olacaktır. Peki, yaşlanma karşıtı gıdalar neler ve vücudu genç ve sağlıklı tutmak için tam olarak ne yaparlar?

Anti-Aging Besinler-Yaşlanma Karşıtı Besinler

1. Yaban Mersini :

Yaban mersininin yaşlanmayı geciktirmek ve uzun ömürlü olmayı teşvik ettiği gösterilmiştir. Yaban mersininin faydaları üzerine yapılan araştırmaların çoğu, bilişsel faydalarına odaklanmaktadır. Yani beyindeki hafızayla ilişkili bölgeleri oksidatif hasara karşı korumakta ve beyin hücrelerinde yaşa bağlı hasarları yavaşlatmaktadır.

Ayrıca yaban mersini antosiyanin açısından zengindir. Anti-aging etkileri için sahip olduğu bileşikler, serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı sınırlandırır ve pek çok rahatsızlığı önler.

2. Bitter Çikolata :

Yayınlanan araştırmaya göre, bitter çikolatanın kalorisi yüksek olduğundan, en yüksek kakao oranında sahip (% 70-90) küçük bir parça çikolata tüketmek, yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olmak için yeterlidir.

3. Fındık :

Dengeli beslenmenin bir parçası olarak fındık yemek, kanser, kardiyovasküler hastalık ve bilişsel gerileme gibi kronik hastalıkları önlemeye yardımcı olarak hayatınıza yıllar katabilir. Ayrıca fındık yaşlı yetişkinlerde bilişsel düşüşü yavaşlatma potansiyeline sahip olabilmektedir. Anti-aging için tüketmek için en iyi fındık dışında kestane, ceviz de tercih edilebilir.

4. İncir :

Hepatik ve nörodejeneratif sorunlar gibi çeşitli oksidatif stresle ilişkili tıbbi durumların önlenmesine yardımcı olan incir, güçlü antioksidan özelliklerinden sorumlu flavonoidler ve polifenollerden açısından da zengindir.

Belirli bir beslenme programına uyum sağlayamıyorsanız bile her hafta bu besinleri tüketmeye odaklanabilirsiniz. İşte–> her hafta yenmesi gereken sağlıklı besinler esraninportresi’nde

5. Somon :

Somon, kendine özgü yaşlanma karşıtı yararları ile bilinmekle birlikte yüksek miktarda astaksantin, süper antioksidan ve karotenoid içerir. Somon, inflamasyon ve oksidatif strese karşı korumanın ötesine uzanır ve yaşlanma belirtilerini önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olur.

6. Kemik Suyu :

Özellikle kemik sağlığı ile ilgili olduğunda, kemik suyunun günümüzde çok popüler olduğu görülmektedir. Kemik suyu kalsiyum, magnezyum, fosfor, silikon, kükürt ve kemik sağlığı için önemli olan diğerleri de dahil olmak üzere vücudunuzun kolayca emebileceği formlarda mineraller içerir.

7. Avokado :

Avokado, son zamanlarda, yaşlanmanın olumsuz etkilerini önlemek için fitokimyasallar ve önemli temel besin maddeleri içeren bir süper gıda olarak dikkat çekmektedir. Avokado, atardamarlarınızın sağlıklı ve genç kalmasını sağlayan önemli bileşikler olan tekli doymamış yağ asitleri ve antioksidanlarla doludur.

8. Zerdeçal :

Zerdeçal, anti-aging ve cilt aydınlatma özelliklerine sahiptir ve yüzyıllardır kozmetik formülasyonlarında kullanılmıştır. Bağışıklık ve Yaşlanma alanında yayınlanan çalışmalar dahil olmak üzere yapılan tüm araştırmalara göre zerdeçaldaki kurkumin eklemlerin, beyin ve diğer nörodejeneratif koşulların yaşlanmasına karşı koymaya yardımcı olabilmektedir.

Yaşlanma Karşıtı Gıdalar Nasıl Çalışır?

Beslenmeyi yaşlanmaya bağlayan önemli bir literatür bulunmaktadır. Yaşlanma, sağlık durumunun azalması ve Alzheimer hastalığı, ateroskleroz, kanser, diyabet ve diğer durumlar gibi yaşla ilgili hastalıkların edinme şansının artmasıyla kendini gösterir. Stresin yaşlanma sürecinde önemli bir faktör olduğu gösterilmiştir, bu da enflamasyona ve sağlıklı hücrelerin daha da bozulmasına yol açar.

Yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve yaşla ilişkili durumların başlangıcını geciktirmek, inflamasyona yol açan yolları bloke ederek mümkün olabilir. Neyse ki, iltihapla savaşan sağlıklı besinler iştah açıcı ve kolay erişilebilir. Aktif ve uzun ömürlü yaşamak için en iyi şansınız, iltihaplanmaya neden olan sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak ve hangi gıdaların hastalıkla savaşmaya yardımcı olacak doğru beslenme ve antioksidanlar sağladığını öğrenmektir.

Yaşlanma Karşıtı Gıdaların Faydaları

  • Düşük kalp hastalığı riski
  • Cilt koruma
  • Bilişsel işlevi desteklemek
  • Kemik sağlığı
  • Geliştirilmiş bağırsak sağlığı

Uyarılar

Reçeteli ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşmadan curcumin veya zerdeçal kullanmayın. Zerdeçal, kan incelticiler, diyabetik ilaçların etkisine müdahale edebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here